Wpływ związków azotowych na rozwój

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
harvester
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 maja 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

Może nie jest to koniecznie stricte związane z ogrodnictwem, aczkolwiek liczę, że znajdę tutaj osoby, które mi pomogą.

Muszę przygotować proste doświadczenie z zakresu fizjologii roślin i wpadłem na pomysł, że sprawdzę wpływ azotanów na rozwój rośliny.
Ogólny zarys doświadczenia:
- 3 próbki roślin wysianych na wacie bawełnianej i umieszczonych:
>kontrolna, podlewana samą wodą źródlaną (dowolna woda kupiona w sklepie)
>potasowa, podlewana roztworem tej samej wody i soli KNO3
>amonowa, podlewana roztworem tej samej wody i soli NH4NO3
- obserwacje codzienne, zdjęcia robione raz dziennie o określonej porze.

Chciałbym sprawdzić jakie różnice wystąpią w rozwoju. Tylko mam kilka pytań:
- ilu procentowe roztwory przygotować, żeby nie były ani za mocne, ani za słabe. Myślałem nad 10%
- jaka szybko rozwojowa roślinka się do tego nada, mam do dyspozycji Owies, bazylie i klasyczną rzeżuchę.
- czy faktycznie te róźnice będą widoczne :D
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

To ja mam tez kilka pytań, które moze cie naprowadzą:

1. Jakie będzie i czy masz zamiar mierzyc pH użytej do podlewania wody. wiadome jest, ze jest wazny czynnik pobierania i przyswajania azotanów przez roslinę

2. Ile zamierz zrobic powtórzeń dla jednej próby? Uważam, ze powinno ich byc od 5 (będziej bardziej reprezentatywne im wiecej powtórzeń)

3. Jak długo ma trwac doświadzcenie i jaki materiał roslinnny ma byc poddany badaniu? siewki? roslina dojrzała? Obawiam sie , ze z siewki nic nie uzyskasz. Jedynie objawy zasolenia, a wiec deformacje, nie wykiełkowanie nasion.

4. jeśli roslina dojrzała, dlaczego na wacie nasaczonej woda a nie w doświadzceniu wazonowym (doniczka z podłożem)

5. Jak okreslisz zawartośc azotanów w roslinie? czy jednak ma to byc okreslane tylko na podstawie widocznych objawów nadmiaru?

6. Forma anionowa jest łatwo wypłukiwana, a jeśli panuja warunki beztlenowe to azot azotanowy moze byc uwalniany do atmosfery przez bakterie denitrifikacyjne, czyli strata azotu (taka sugestia jeśli to doświadczenie jest na szalkach z wodą). Stosowanie soli amonowych prowadzi do zakwaszania gleby (odwapnienie)- dlatego wazne jest pomiar pH!

7. Roztwory przygotowac nalezy gradiacyjnie, a więc np. kontrola 0; 0,5%, 2,5%, 5% i np, 10%

8. Cięzko będzie okreslic wizualnie nadmiar azotanów w roslinie. Jedynie bujny wzrost, długie międzywęźla, ciemny kolor liści i duże liście może świadczyc o nadmiarze N. Jednak jak chcesz sprawdzic toksyczność, to proponuje zastosowanie siewek roslin iglastych (świerk, sosna), które są bardzo wrazliwe na nadmiar azotu w glebie.

9.Zastanów sie tez, czy nie lepiej nawozic rosliny poprzez dostarzanie im roztworów soli dolistnie/ i lub korzeniowo :)

10. A moze jednak zastanów sie na wybraniem innego pierwiastka, który daje bardzie wizualne objawy nadmiaru tzw fitotoksyczność.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
harvester
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 maja 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, która szczerze mówiąc zniechęciła mnie do mojego pomysłu. Może nakreślę jak wygląda sprawa. Jestem studentem leśnictwa, przedmiot fizjologia roślin jest ( mimo wszystko ) dosyć pobocznym tematem na moim kierunku, przez co jest mocno okrojona. Podsumowaniem przedmiotu jest prezentacja studencka na dowolny temat z zakresu fizjologii roślin, która nie jest wysoce zaawansowanym badaniem. Prawdę powiedziawszy mógłbym sprawdzić, który z proszków do prania szybciej "ususzy" Pelargonie ;). Więc kilka Twoich pytań zostało odgórnie wyeliminowanych przez ww fakty, czy też to, że mam dosłownie ok. 3 tygodnie na wykonanie tej prezentacji.
Tak też:

1. Nie planowałem tego i raczej nie zamierzam.
2. Jest to jak najbardziej wskazane, jednak tak jak wspominałem doświadczenie jest zbyt powierzchowne na takie rozważania. Maks 2 powtórzenia.
3. Czas jest ograniczony do około 3 tygodni. Napisałem jakie rośliny chciałbym wykorzystać - chciałem przyjrzeć się całemu rozwojowi ( od kiełkowania do wzrostu), wymieniona była bazylia, owies, rzeżucha. Z chęcią bym wykorzystał wrażliwe siewki nagonasiennych, jednak brak na to czasu.
4. Odpowiedź na to pytanie wynika z poprzedniej wypowiedzi.
5. Tylko organoleptycznie, na podstawie widocznych objawów zewnętrznych.
6. Muszę się zgodzić, jednak moje doświadczenie nie może być aż tak złożone.
7. Słusznie, jednak chciałbym bardziej zobaczyć różnice w nawożeniu NH4NO3, a KNO3.
8. Właśnie o takich wynikach myślałem. Nie pomyślałem o sprawdzaniu procentu toksyczności tych związków. Na tą chwilę, nie mam dostępu do siewek iglaków, więc zostaję przy tym co jest. Chyba, że padną inne propozycje, np połączenia tych azotanów z innymi związkami czy wykorzystania innych roślin szeroko dostępnych.
9. Nie mam zbyt szerokiego pojęcia na te tematy, myślałem o zwykłym nawadnianiu waty bawełnianej :lol:
10. Co proponujesz?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

Panowie studenci się nieco zagalopowali :D

10 % roztwór czy to saletry potasowej ,czy to saletry amonowej , będą zabójcze dla badanych roślin. Nic nie wyrośnie

W przypadku saletry potasowej stężenie winno oscylować wokół 0,5 g/l, w przypadku saletry amonowej 0,3 g/l.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

A dodając jeszcze inne składniki, bo na samym azocie nie urośnie, to jeszcze bardziej wzrośnie zasolenie(EC).
Wystarczy zmienić natężenie światła i azotany w roślinie diametralnie się zmienią.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

forumowicz - steżenia były przykładem, jak powinno geradiacyjnie zaplanowac takie dawki. Zwykle w doświadzceniach wymagane jest najniższe stężenie i najwyższe (nawet jeśli jest absurdem i wywoła śmierć rośliny, bo takie sa złożenia).
Nie jestem juz studentem :)

ekopom - zgadza sie na niedobory, nadmiary wpływ maja tez inne czynniki. Oczywiście zasolenie jak najbardziej będzie występowało, dlatego proponowałem metode wazonową. Jednak ktoś chce zbadac czysty składnik, a nie nawóz.

Moje punkty miały naprowadzic studenta na prawidłowy tok myslenia, aby nie popełnił będu doswiadczalnego. A doświadczenia samemu powinno sie ustalac metodą prób i błędów :). Samo badanie trwa miesiacami i od razu nie uzyska sie wyników takich jak chcemy.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
harvester
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 maja 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

forumowicz - Nawet nie wyobrażałem, że muszą to być takie małe wartości. Jeśli nawet przechodziły mi przez myśl takie ilości, to myślałem o np 5 gramach na litr. Cóż to trochę utrudni sprawę :D . W takim razie zrobię 0,5 g/l w obu przypadkach.

Czyli dla badania czystego składnika odpowiedniejsza będzie metoda z watą, a nie wazonowa? Rozwialiście mi sporo wątpliwości. Jednak nie pozostaje mi po prostu zrobienie tego. Skorzystam z owsa. Zobaczymy co z tego wyrośnie. Nie mam dostępu do warunków laboratoryjnych, więc na tą chwilę nawet taki wynik jak szybsze wykiełkowanie jednego z wariantów będzie dobrą obserwacją. Jutro wszystko przygotuję i zobaczę jak to będzie wyglądać po tygodniu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wpływ związków azotowych na rozwój

Post »

Bardziej przydatne doświadczenie byłoby sporządzenie pożywki oprócz azotu, oraz inne łącznie z różnymi formami azotu, załóżmy o 0,2 EC, a później ją codziennie zwiększać o 0.1%, aż do więdnięcia. Różnie formy , amonowa, azotanowa, czy amidowa, roślina inaczej zareaguje. To bardziej byłoby do wykorzystania w praktyce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”