Kristalon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Kristalon

Post »

Ja w tym roku używałem nawozy Kristalon, 3 kilogramowe opakowanie ok. 36zł (zależnie od rodzaju), przy fertygacji 1kg nawozu wystarcza na 1000 (tysiąc) litrów wody. Efekty, jak dla mnie były doskonałe. Co prawda plecy bolą od konewki, ale w przyszłym roku już mam zaplanowane nawożenie kropelkowe.
Używałem kristalon żółty,zielony,czerwony i pomarańczowy - w zależności od fazy rozwoju rośliny.
Papryka - choć trochę odbiegam od tematu - również tymi nawozami była podlewana.
W przyszłym roku przymierzam się do większych opakowań (25kg) co spowoduje dalsze obniżenie kosztów. A wg producenta - w przypadku należytego przechowywania nawozów - nie mają one granicznego terminu przydatności.
Trixi11
100p
100p
Posty: 121
Od: 27 lut 2015, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bawaria-Niemcy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dino_saur zdradź proszę w jakich proporcjach i jaki kolor kristalon używałeś do fertygacji pomidorów, bo jakoś nie koniecznie potrafię obliczyć. .
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ja miałam pomarańczowy ,dawałam łyżeczkę na konewkę 10 litrową .Według tego co podał Dino_saur powinno być 1 deko na konewkę 10 litrową .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Z tego co pamiętam, to do fertygacji zalecali 1gram na litr wody.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Przepraszam, że tak długo do tego wątku nie zaglądałem i nie dałem odpowiedzi na Wasze pytania.

Kristalon - zgodnie z opisem - do fertygacji stosuje się w stężeniu 0,1%. Czyli z 1kg nawozu "suchego" mamy 1000kg (1000 litrów) nawozu płynnego. W praktyce na 10l konewkę 10g (1dag) nawozu.
Ja do dawkowania używam jakąś tam plastikową miarkę z lekarstwa. Uprzednio zważyłem 20 miarek nawozu i dzieląc wynik przez owe 20 miałem wyznaczoną wagę jednej miarki. Zważenie jednej miarki na wadze kuchennej jest absolutnie niedokładne, im więcej miarek zważymy, tym większą dokładność osiągniemy. Dla mnie 20 miarek dało wystarczającą precyzję.
Stosowałem cztery rodzaje tego nawozu.
Żółty - do ukorzeniania
Zielony - w fazie wzrostu masy zielonej
Czerwony i pomarańczowy - w trakcie zawiązywania owoców i dojrzewania owoców.

Nie jestem żadnym ekspertem ogrodniczym - tak to sobie wymyśliłem studiując różne źródła wiadomości (w tym oczywiście i nasze forum). Efekt był dla mnie bardzo, bardzo zadowalający. I to zarówno pod względem osiągniętych zbiorów jak i ekonomicznym.

Aha, dodatkowo, ponieważ stwierdziłem braki magnezu, używałem dolistnie siarczan magnezu.
statoka
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 sty 2012, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanow

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Fertygacja kojarzy mi się z uprawą pomidorów w sztucznym podłożu.Jestem zwolennikiem stosowania,
naturalnych nawozów.Kolega stosował hydroponiczną uprawę pomidorów.Plon wysoki , ale smak nie ten.
;:185
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Po pierwsze - fertygacja to nie hydroponika, choć podobne - to jednak zupełnie inne.
Po drugie - musisz mi uwierzyć na słowo, bo innej opcji nie ma - smak był taki jaki miał być. Stuprocentowo pomidorowy. Tu wiele zależy od odmiany, choć i od karmienia rośliny również.
Po trzecie - te tzw "nawozy sztuczne", to nic innego jak występujące w przyrodzie mineralne związki. Tyle tylko, że tu masz jakie takie panowanie nad tym co dajesz roślinom. Obornik, kurzeniec, gnojówki z roślin, kompost - na pewno dla wielu super sprawa, też to trenowałem. I zazwyczaj coś wychodziło nie tak. Ale to pewnie przez mój brak wiedzy i umiejętności. Do dziś stosuję tylko kompost - tego w gospodarstwie dużo się naprodukuje, a jest stosunkowo najłagodniejszy z tego co powyżej wymieniałem.
Po czwarte - na szczęście każdy może nawozić zgodnie z własnymi przekonaniami. Ja przekazałem mój sposób nawożenia - dla mnie optymalny. Co nie oznacza absolutnie, że komukolwiek mam zamiar narzucać mój obraz ogrodnictwa.
Trixi11
100p
100p
Posty: 121
Od: 27 lut 2015, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bawaria-Niemcy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dziękuje bardzo za dokładne informacje na temat Kristalonu.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: KRISTALON

Post »

Od ubiegłego roku powoli przechodzę z Kristalonu na Poly-feed. Jakość, sądząc po efektach równie dobra, a cena dużych opakowań (25kg) zdecydowanie niższa. Ale jeśli ktoś bazuje na małych opakowaniach - to niestety ta informacja mu się nie przyda. W takim przypadku Kristalon 3kg jest jedynym wyjściem.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kristalon

Post »

witam,
Pytanie do osób stosujących Kristalon zielony do fertygacji.
Nawóz dodajecie do każdego podlewania ?
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kristalon

Post »

W produkcji przemysłowej tak się to często stosuje. U siebie jednak zalecałbym go jako uzupełnienie nawozów naturalnych.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kristalon

Post »

Mirku, to zależy od podłoża, na etapie rozsady, daję pół dawki co drugie, trzecie podlewanie, kiedy pomidorki są już na miejscu stałym ( donice, skrzynie) podlewam codziennie, gdy pokazują się kwiatki, zmieniam na pomarańczowy.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kristalon

Post »

Dzięki przedmówcom za odzew ;:333
Te informacje są dla mnie b.przydatne ;:108
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”