Nawożenie gleby spalonym drewnem

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
joshi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 kwie 2013, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Witam

Mam pytanie odnośnie nawożenia gleby lub poszczególnych roślin spalonym węglem (popiołem) z ogniska/kominka (drzewa nie owocowe).

Czy takie punktowe nawożenie pod roślinę jest sprzyjające dla rośliny czy wręcz przeciwnie?
Posadziłem dwa krzaczki malin (około 20cm) dodając pod korzeń +/- kilkanaście gram popiołu wymieszanego z glebą i małą ilością wody - a następnie umieszczonego w korzeniach rośliny - tym sposobem pomogłem czy zaszkodziłem roślinie? Na dzień dzisiejszy maliny mają się dobrze tylko czy taki zabieg ma sens?

Zanim napisałem ten post trochę po googlowałem - opinie były różne więc postanowiłem poradzić się osób na forum :).
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Popiół jest silnie zasadowy , ja tylko stosuję go na trawnik gdzie jest mech , ale kiedyś sypałem i w maliny i winogrona oraz porzeczki , zaszkodzić nie zaszkodziłem ale też nie było rewelacji . Nie wszędzie jest wskazany .
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Popiół z drzewa spalonego w ognisku zawiera Fosfor (P2O5) 2-4%; Potas (K2O); Wapń (CaO) i sporo mikroelementów. Nie zawiera azotu. Ma działanie odkwaszające. Jeśli znajdziesz taką roślinę, której należy poprawić warunki glebowe, lub ma takie zapotrzebowania - to czemu nie. Tylko trzeba uzupełnić niedobory pozostałych m.in. azotu.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Uzupełnię tylko to co powiedziała whitedame na podstawie linku
Popiół z drewna zawiera w swoim składzie 20% wapnia, ok. 4% potasu i mniej niż 2% fosforu, magnezu, glinu i sodu. Tak dla wyobraźni - jeśli sypniemy ok 5 kg popiołu to dodamy do ziemi ok 1 kg wapnia. Popiół z drewna nawozem nie jest bo ma NPK 0-1-3, w tym potas i fosfor w zasadzie nieprzyswajalne przez rośliny, ale jest to dobry odkwaszacz ziemi.
Resztę można tu doczytać, tłumaczenie takie sobie (jesion :wink: czy wood ash to znaczy popiół drzewny) http://translate.google.pl/translate?hl ... rev=search
joshi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 kwie 2013, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Dziękuje za odpowiedz.

O ile dobrze rozumie to popiół warto dosypać do roślin które potrzebują ziemi obojętne/zasadowej? (jednoczenie uzupełniając azot)

Aby nie rozpoczynać nowego tematy nawóz najlepiej zastosować aby warzywa zasadzone na działce lepiej rosły? Jest jakiś uniwersalny nawóz?
Dodam tylko że ogrodnictwem i sadzeniem roślin interesuje się od niedawna - przed napisaniem postów zawsze googluje to co mnie interesuje jednak ile roślin tyle sposobów na ich pielęgnacje dlatego staram się poradzić osób z forum które mają doświadczenie.
pafcioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 20 kwie 2015, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Ja sypię popiół pod świerki, gdzie zawsze był mech.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Ja używam wyłącznie do tępienie mchu
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Nadmiar popiołu zawsze mpożna dorzucić do kompostu
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Joshi, najbardziej uniwersalnym nawozem będzie moim zdaniem kompost, a zabiegiem pielęgnacyjnym ściółkowanie.
Gardenplaza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Dobrze rozumiem? Popiół z kominka można zastosować na usunięcie mchu na trawie?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie gleby spalonym drewnem

Post »

Tak / mech bierze się z różnych przyczyn niekoniecznie kwaśnej ziemi, może być to miejsce często mokre. Ale nie zaszkodzi. Można go sypać pod rabaty, kwiaty i inne pierdoły. Nie zawiera azotu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”