Tymol- za i przeciw

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Jakby tak patrzeć na wszystko co jest zagrożeniem to wypadało by nic nie jeść!
Produkty,które kupujemy w sklepach w większości mają długie terminy ważności w porównaniu z tymi z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Tymolu nikt z nas nie pije,tylko używa do oprysków w dużym rozcieńczeniu.
Wolę stosować HT niż śor wprowadzane,a po kilku latach wycofywane.
To tak jak reklama różnych specyfików osłaniających wątrobę. Co godzinę w tv inny lek.
I który wybrać?
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Każdy ma swój rozum i zrobi jak uważa, ja jednak wolę stosować zapobiegawczo preparat na bazie tymolu niż regularnie opryskiwać ŚOR-ami typu Infinito itp.

Smacznego :wink:
swietysaint
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 1 lip 2014, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie, Andrespol

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Z tego co wyczytałem tymol jest składnikiem kilkunastu leków dopuszczonych do obrotu w Polsce, m. in. Bronchosol czy Septolete.
Pozdrawiam. Maciek
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Infinito -" tylko" drażniący i szkodliwy dla środowiska
W porównaniu z tymolem to pikuś

Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Dyskusja na temat tymolu jest tutaj:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 87&start=0
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Maraga pisze:Dyskusja na temat tymolu jest tutaj:
Dlaczego więc nie odsyłasz tam osób, które o to pytają ?
Uważam, że przekonywanie kogokolwiek do stosowania szkodliwej substancji otrzymywanej na drodze syntezy chemicznej, czyli typowej "ciężkiej chemii", twierdząc że to "herbatka " jest mocno nieetyczne. Oczywiście ma prawo robić co chce, ale powinien otrzymać pełną i uczciwą informację.
Tymol naturalny z olejku ajowanowego jest oczywiście dostępny, ale cena to kosmos a nie 12,5 zł za 50 g.

Pozdrawiam serdecznie
Magda
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

Właśnie podałam wątek gdzie można przeczytać o tymolu.
Każdy może tam zajrzeć jeśli to go interesuje.
Te osoby,które używają jak piszesz "herbatki" znają temat.
Każdy ma prawo wyboru!

Ty wybierasz Infinito,ja natomiast swoją tymiankową miksturę.
Jeśli mi zaszkodzi,to nie będę mieć pretensji do nikogo,tylko do siebie.
To tyle w kwestii tymolu i jego zastosowania.

Przy okazji jako ciekawostkę podam fakt,że działa również na chwasty.
Tylko oczywiście w zwiększonym stężeniu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

legina pisze:...Dodam ,że jestem tym,który używa wszystkich roztworów, i dalej spokojnie żyję....
Ja też używam wszystkich preparatów i jestem zadowolonych. Pomidory, papryka, oberżyna, ... zdrowe. Oprysk IF i PW co 4 dni zatrzymał mączniaka rzekomego na ogórkach.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

elma27 pisze:
Maraga pisze:Dyskusja na temat tymolu jest tutaj:
Dlaczego więc nie odsyłasz tam osób, które o to pytają ?
Uważam, że przekonywanie kogokolwiek do stosowania szkodliwej substancji otrzymywanej na drodze syntezy chemicznej, czyli typowej "ciężkiej chemii", twierdząc że to "herbatka " jest mocno nieetyczne. Oczywiście ma prawo robić co chce, ale powinien otrzymać pełną i uczciwą informację.
Tymol naturalny z olejku ajowanowego jest oczywiście dostępny, ale cena to kosmos a nie 12,5 zł za 50 g.

Pozdrawiam serdecznie
Magda
Gdyby tymol był izolowany z olejku tymiankowego to byłby "lekką chemią"? A cyjanowodór z pestek wiśni to lekka chemia czy ciężka? :wink: Czy muskaryna z czerwonego muchomora to lekarstwo, a syntetyczna to trucizna?
elma27 pisze:
swietysaint pisze:HT to skrót od herbatka tymiankowa. Do walki z gąsienicami też używałem HT tylko, że na bazie tymolu, pomogło.
Miłośnikom naturalnych środków ochrony roślin pragnę zwrócić uwagę że tymol jest: ;:202
SEKCJA 2: Identyfikacja zagrożeń
2.1 Klasyfikacja substancji lub mieszaniny
Klasyfikacja zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008
Toksyczność ostra, Doustnie (Kategoria 4), H302
Działanie żrące na skórę (Kategoria 1B), H314
Przewlekła toksyczność dla środowiska wodnego (Kategoria 2), H411
Źródło: MSDS Sigma Aldrich
Okresu karencji nie ma, ponieważ nie jest wprowadzany na rynek jako środek ochrony roślin, Okres karencji musiałaby podać jednostka odpowiedzialna za wprowadzenie środka na rynek na podstawie prawdopodobnie jakiś badań. Tymolu nikt raczej pod tym kątem nie badał.

Smacznego
Magda
Dla uczciwości wypadałoby jeszcze przytoczyć sekcję jedenastą ;:224

Obrazek
LD50 na poziomie 1g na kg masy ciała. Przyjmując, że toksyczność tymolu dla szczurów jest podobna jak dla ludzi wychodzi, że dorosły, 70kg człowiek musiałby zjeść ~70g tymolu i miałby 50% szansy na zgon :wink: Nie wiem czy zjedzenie takich ilości jest możliwe, nawet przy niezachowywaniu okresu karencji.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Mam pytanko; chciała bym zrobić oprysk z tymolu i zmieszać go z denaturatem ale nie wiem w jakich proporcjach. Nie znam się na chorobach roślin ale wysypało u mnie albo szarą pleśnią albo mączniakiem. Zaatakowało mi azalie,pysznogłówki, dynie, kosmosy, żółte maliny i zniszczyło pomidorki koktajlowe które rosły nieopodal, widzę tez zaatakowane chwasty. Pod folią atakuje pomidorki które rosną przy wejściu oraz pomidory w gruncie zaczynają dostawać pyliste plamy na spodzie liści.
Czy taka miksturą z denaturatu będę też mogła prysnąć po pomidorach.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Post »

[quote="stapeliowaty"]LD50 na poziomie 1g na kg masy ciała. Przyjmując, że toksyczność tymolu dla szczurów jest podobna jak dla ludzi wychodzi, że dorosły, 70kg człowiek musiałby zjeść ~70g tymolu i miałby 50% szansy na zgon Nie wiem czy zjedzenie takich ilości jest możliwe, nawet przy niezachowywaniu okresu karencji.
Napisane: 4 sie 2016, o 20:51
Właśnie dla tego nie jest klasyfikowany jako środek toksyczny, tylko szkodliwy :D
Przy domowym stosowaniu groźniejsze wydaje się działanie żrące na skórę - wiem co piszę bo sama kiedyś jeszcze na studiach poparzyłam ręce olejkiem tymiankowym - praca z porównania składu olejku z różnych typów tymianku

Ja nie mówię, żeby tego nie stosować jak ktoś chce to jego sprawa, ale niech ma świadomość że jest to środek szkodliwy, do tego nie przebadany do takiego zastosowania i trzeba zachować środki ostrożności takie same jak przy stosowaniu każdego śor.
Pozdrawiam
Magda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”