Wapno czy obornik?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
rushit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lis 2008, o 20:21
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Nawóz organiczny przekopać, aby podczas wapnowania nie doszło do kontaktu obu substancji (utlenianie substancji organicznej=szkoda obornika). Wapnowanie można przeprowadzić już zimą, na śnieg. Podczas roztopów dostanie sie do gleby.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witam !
A mnie fachowcy instruowali że wapno, o ile to możliwe , też na wiosnę.
Mniejsze straty.

Khn.
cx

Post »

Witam.
Celem wapnowania jest przede wszystkim:zmiana niewłaściwego pH gleby ,lub podtrzymanie korzystnego.Gleba,zwłaszcza lekka, w naturalny sposób się zakwasza a stosując nawożenie azotowe proces ten przyspieszamy.Zatem wapno musi dotrzeć do profilu glebowego-nas interesują warstwy do około 1m,gdzie ma większośc korzeni-większość roślin uprawnych.
Jeżeli glebę po wapnowaniu odwracamy(kopanie czy orka)proces przemieszczania wapna przyspieszamy,gdy jej nie kopiemy niestety możemy liczyć wyłącznie na transport rozpuszczonych związków wapnia z wodą.Generalnie chodzi nam o jak najszybsze dotarcie wapnia do głębszych warstw ziemii,dlatego(między innymi) stosujemy je raczej jesienią.Wówczas nawet bez przekopania jest szansa na pierwsze pozytywne efekty już latem.
Ewentualne straty mogą powstać jedynie na terenie pochyłym,gdy zastosujemy wapno albo tuż przed intensywnymi opadami,albo na zamarzniętą ziemię-wtedy nim rozmarznie-duża jego część moża spłynąć z wodą opadową w zagłębienia terenu.
Oczywiście wcześniejsze uwagi o konieczności rozdzielenia nawożenia organicznego z wapnowaniem,są jak najbardziej słuszne.
Hej.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Nigdy wapna nie stosowałam i z niewiedzy chyba narozrabiałam. Posadziłam dziś młode sadzonki dyptamu i lawendy. W wykopane otwory wsypałam moją ogrodową, przepuszczalną, lekko kwaśną ziemię z dodatkiem dolomitu. Oczywiście, żeby zrobić dobrze roślinkom dodałam dobrze rozłożonego końskiego obornika. Zaszkodzę im, czy niekoniecznie.
PiotrC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 wrz 2009, o 14:41
Lokalizacja: ziemia piotrkowska

Re: Wapno czy obornik?

Post »

a sprawdzałeś pH gleby?? może nie trzeba wapnować. a po wtóre obornik ma też właściwości odkwaszające
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Jakim jest wapnem zwykłe wapno ogrodnicze? Na jakie gleby się nadaje?
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Z obornikiem można mieszać: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=11208
Za jednym razem mamy nawożenie, odkaszanie i polepszenie struktury gleby poprzez dostarczenie masy organicznej, szczególnie na glebach piaszczystych. :D
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wapno czy obornik?

Post »

waw pisze:Z obornikiem można mieszać: viewtopic.php?f=7&t=11208
Za jednym razem mamy nawożenie, odkaszanie i polepszenie struktury gleby poprzez dostarczenie masy organicznej, szczególnie na glebach piaszczystych.
Ja też tego nie bardzo rozumiem. Uważam ze można a nawet trzeba mieszać wapno z obornikiem. Ja używam obornika z ferm kurzych - zawiera wiele związków azotowych i jego pH jest niskie - jak mieszamy ten obornik z glebą to jeszcze bardziej ją zakwasza bo w glebie z obornika powstają proste kwasy azotowe (kontakt z wodą w glebie) oraz kwasy huminowe humusowe itd.

Erazm:?...Nie można jednocześnie nawozić obornikiem i wapnować gdyż wapno wchodzi z nim w reakcje i powoduje uwalnianie azotu w formie amoniaku który może uszkadzać rośliny i z którego azot uwalnia się do atmosfery, będąc straconym dla roślin. Jeśli trzeba jednego roku się nawozi obornikiem a drugiego wapnuje...?

Tylko że wydzielający się amoniak z obornika w glebie będzie się rozpuszczał w wodzie glebowej i powstanie woda amoniakalna - więc straty nie będzie. No chyba że obornik będzie bardzo lekko przysypany glebą to wtedy jakaś część amoniaku nie rozpuści się i stracimy trochę azotu.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapno czy obornik?

Post »

O tym, że wapna nie daje się jednocześnie z obornikiem czytałam już nie raz w fachowych pismach.Widocznie były badania, które stwierdziły jakieś niekorzystne związki.Piszą też ludzie o tym na innych forach.Myślę, ze tego trzeba się trzymać.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wapno czy obornik?

Post »

wapno łączy się z fosforem i go uwstecznia czyniąc go nieprzyswajalnym dla roślin i dlatego jeśli jest nawożenie rozłożone w czasie to jest wszystko w porządku,ważne żeby obornik nie był posypany wapnem.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wapno czy obornik?

Post »

To dlaczego w nawozach wieloskładnikowych jest i wapń i fosfor? Co nam to da że poczekam z wapnowaniem miesiąc czy pół roku - i tak za ten czas obornik nam się nie rozłoży - u mnie w glebie rozkłada się ok. 2 lata - i co miałbym czekać 2 lata ? A potem dodam wapna i "uwsteczni" mi fosfor - co to w ogóle oznacza - uwsteczni. Jeżeli coś takiego jest to chodzi o konkretny związek fosforu (tylko jaki) który w połączeniu z wapnem daje jakąś nierozpuszczalną w wodzie (niedostępną dra roślin) zawiesinę albo osad - trochę to niepewne - macie może jakiś artykuł na ten temat ? prosił bym o link - bardzo nawet bym prosił :D
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapno czy obornik?

Post »

http://www.wapno-info.pl/_files/60ebbae ... 0de780.pdf
Tu masz o wapnowaniu. Nawozów wapniowych nie miesza się z innymi.
Wapnowanie po oborniku to straty azotu. Fosfor przechodzi w związki nieprzyswajalne dla roślin.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Dokładnie - wapno i obornik mogą być stosowane w tym samym roku - ale nie jednocześnie. Zalecana minimalna przerwa to 4-6 tygodni. Jeżeli zachodzi konieczność wapnowania i nawożenia obornikiem, wapno rozsiewamy przed podorywką. Bezpośrednio przed wapnowaniem i po nim nie stosujemy nawozów azotowych i fosforowych, ponieważ wtedy następują straty azotu na skutek ulatniającego się w wyniku przemian glebowych amoniaku, a fosfor jest niedostępny dla roślin.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”