Wapno czy obornik?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Wapno czy obornik?

Post »

Doradzcie, proszę co powinnam zrobic teraz - jesienia? Rozsypać obornik czy wapno. Ziemia oczekuje ode mnie :P obu zabiegów, jednak wiem, że nie należy ich łaczyć. Co przełozyc na wiosnę?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

obronik lepiej stosować na jesieni, w zalezności od rodzaju gleby przekopać/przeorać na 12-15cm na glebach ciężkich i 18-22cm na piaszczystych,

"wapnowanie" możesz zostosować w listopadzie rozsypując pylisty nawóz na powierzchni gleby, i uwaga :!: na glebach ciężkich stosuje się formy tlenkowe na glebach organicznych i piaszczystych formy węglanowe z uwagi na wrażliowść organizmu glebowego na nagłe zmiany pH., można zostosować dolomit (forma węglanowa bogata w Ca, Mg, S i mikroelementy)

nalezy pamietać, że jednoczesne stosowanie nawożenia organicznego obronikiem i waponowania powoduje niekorzystna interakcję w podłożu, w miarę możliowści czasowo rozdziel te dwa zabiegi :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Xipe, czy dobrze zrozumiałam, że w pażdzierniku moge rozłozyć obornik a w listopadzie rozsypac wapno? :)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

obornik przekop wapno rozsyp po miesiącu na przekopaną ziemię
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie jestem taki pewien. Uważam, że jak dajemy obornik to w danym roku nie wapnujemy.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

zamiast obornika daj kompost w podwojnej dawce czyli 80t/ha, nawozem wapniowym (dolomit) posp dopiero w lutym
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

„...Nie można jednocześnie nawozić obornikiem i wapnować gdyż wapno wchodzi z nim w reakcje i powoduje uwalnianie azotu w formie amoniaku który może uszkadzać rośliny i z którego azot uwalnia się do atmosfery, będąc straconym dla roślin. Jeśli trzeba jednego roku się nawozi obornikiem a drugiego wapnuje...” - http://wogrodzie.pl/index.php?option=co ... &Itemid=58


„...Wapnowania nie wykonuje się w tym samym roku, w którym stosuje się obornik lub inny nawóz organiczny, chyba że chodzi o biologiczne ogrzewanie np. inspektów...” - http://www.polifoska.pl/module-Publikac ... .html.html
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:„...Nie można jednocześnie nawozić obornikiem i wapnować gdyż wapno wchodzi z nim w reakcje i powoduje uwalnianie azotu w formie amoniaku który może uszkadzać rośliny i z którego azot uwalnia się do atmosfery, będąc straconym dla roślin. Jeśli trzeba jednego roku się nawozi obornikiem a drugiego wapnuje...” - http://wogrodzie.pl/index.php?option=co ... &Itemid=58


„...Wapnowania nie wykonuje się w tym samym roku, w którym stosuje się obornik lub inny nawóz organiczny, chyba że chodzi o biologiczne ogrzewanie np. inspektów...” - http://www.polifoska.pl/module-Publikac ... .html.html
tylko, że nawóz wapniowy nawozowi wapniowemu nie równy inaczej działają formy tlenkowe ( :!: szybko i gwałtownie, nawet samo wapno nawozowe może zniszczyć organizm glebowy w przypadku przedawkowania lub zostosowania na niewłaściwym rodzaju gleby :!: :!: :!: nie wolno stosować na glebach organicznych i piaszczystych :!: ) a ineczej formy węglanowe (powoli, dwudodatnie jony magnezowy i wapniowy są wiązane przez kwasy humusowe i huminowe, przez kompleks sorbcyjny oraz inne związki organiczne i uwalniane podczas wegetacji roślin do soku glebowego), dolomit (mieszanina węglamów i siarczanów wapnia i magnezu) działa bardzo wolno i jeżeli w glebie jest brak tych pierwiastków to można go zostosować do likwidacji ich niedoboru, ponadto dolomit jest bardzo dobrym nawozem przy produkcji kompostu

zatanawia mnie jedno dlaczego autor tematu chce koniecznie tylko rozłozyć obornik, lepiej go przekopać, mniejsze straty azotu, ponadto składniki pokarmowe są wiązane przez glebę

moim zadniem obornik powinien być przekopany teraz w październiku a dolomit zastosoawny wczesną wiosną; przez zimę obornik ulegnie częściowemu rozłożeniu a jego składniki zostaną związane w podłożu, natomiast dolomit wiosną nie spoowduje takiego szoku w odczynie podłoża, żeby uwolnił się amoniak w ilościach toksycznych dla roślin, chyba że użytkownik przedawkuje nawozy, ale to jest już sprawa rozsądku w stosowaniu.

a jeżeli pH podłoża jest nazbyt niskie i nie ma tam roślin to najlepiej zastosować wapno nawozowe jesienią w pełnej dawce a w następnym roku we wrześniu przekopać obornik i to by było wszystko w tym temacie :wink:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja wyznaję zasadę: nawożę to nie wapnuję.
Zresztą wapnuję rzadziej bo nie mam częściej takiej potrzeby.
Czasem resztę wapna budowlanego wyrzucę jesienią w kompostownik.
Są to małe ilości.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

dziękuję za pomoc :D
Oczywiście, że chcę przekopać obornik, tak tylko mi sie powiedziało "rozłozyć" :P
Ziemia u mnie piaszczysta, wapno nie było sypane chyba z 10 lat :( .
Myślę,że teraz popracuję nad obornikiem, a wczesną wiosną z wapnem.
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

giza pisze:dziękuję za pomoc :D
Oczywiście, że chcę przekopać obornik, tak tylko mi się powiedziało "rozłozyć" :P
Ziemia u mnie piaszczysta, wapno nie było sypane chyba z 10 lat :( .
Myślę,że teraz popracuję nad obornikiem, a wczesną wiosną z wapnem.
Dziękuję i pozdrawiam
jak masz glebę piaszczystą to lepiej daj dolomit (forma węglanowa) - mniejszy szok dla organizmu glebowego :!: :!: :!:
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Ja dając obornik wapnuję na jesieni następnego roku.
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Czy mogę posypać na jesień ziemię wapnem jeśli znajdują się tam cebulki tulipanów, hiacyntów, lilii itp.
Czy wapno nie wpłynie negatywnie na cebule kwiatów ??
regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”