Mikoryza. Szczepionka mikoryzowa

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Mikoryza. Szczepionka mikoryzowa

Post »

Drodzy Forumowicze!
Zapewne pamiętacie, ze Janusz (Pogotowie) przedstawiając problematykę uprawy roślin kwaśnolubnych wspominał o grzybach, dzięki którym wspomniane rośliny, pomimo braku odpowiednich warunków (niskie pH), dobrze sie bawią ;:18
Nic więc dziwnego, ze po programie w TVN Meteo ("Maja w ogrodzie"), w którym przedstawiano szczepionkę mikoryzową poszukałem ochopczo przedstawianego tam produktu i znalazłem go na stronie http://www.centrumogrodnicze.pl/lista.p ... za&katID=1 . I w zwiazku z tym właśnie chciałem się zwrócić do Was-wybitnych ekspertów ;:37 - o ocenę tego produktu. Jednocześnie zastanawiam się czy użycie tego wynalazku uwalnia od obowiązku zakwaszania podłoża czy też dobrze jest jednak zastosować obydwa zabiegi.
Liczę na ożywiona dyskusję ;:4
Z serdecznym uściskiem dłoni-
Broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: szczepionka mikoryzowa

Post »

broniusz pisze:I w zwiazku z tym właśnie chciałem się zwrócić do Was-wybitnych ekspertów ;:37 - o ocenę tego produktu. Jednocześnie zastanawiam się czy użycie tego wynalazku uwalnia od obowiązku zakwaszania podłoża czy też dobrze jest jednak zastosować obydwa zabiegi.
Toż od jakiegoś czasu idzie nachalna akcja reklamowa tego produktu. ;:17
Nie dajmy się zwariowac. Chodzi przecież o ogromną kasę dla producenta.
Kup środek, kup. Kup i zużyj od razu cała tubę (takie jest zalecenie), a jeżeli ci zostanie to wyrzuuć i kup nową, kup... ;:14
Jakoś przez tysiące, miliony lat rośliny sobie dawały radę bez mikoryzowania, aż w 2006 pewnie przestaną. ;:72
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Drogi Januszu!
Odnośnie nachalnej reklamy to niewątpliwie masz sporo racji... Oczywistym jest, że nie przypadkowo produkt ten znalazł się we wspomnianej audycji (bociany na pewno go nie przynosły...). Jednakże samo zjawisko mikoryzy nie powstało wczoraj tylko cholernie na długo wcześniej więc może coś w tym jednak jest?... Warto sie chyba zastanowić... ;:108
Wątek ów poruszyłem właśnie, byśmy wszyscy razem mogli ocenić ten produkt nie przez pryzmat wielkiej kampanii reklamowej a naszej wiedzy, doswiadczenia i zgłębienia nieodgadnionych tajników grzybni ;:24 .
Problem ten jest tym bardziej interesujacy, że jeszcze kilka lat temu nikt w Polsce nie sadził w tak niedogodnych miejscach jak nasze rodzime takiego nawału roślin które wymagaja jakże niezwykle wysublimowanych warunków, więc nic w tym dziwnego, że pojawiaja się preparaty, które mają pomóc tym biedakom tu u nas przetrwać ;:5 .
I dlatego pytam: może ktoś ma już jakieś doświadczenia w tym temacie, stosował ten produkt lub coś podobnego i wie jakie i czy w ogóle daje to rezultaty :?: :?: :?:
Broniusz
Timka

Post »

Janusz ma racje to temat na czasie(producent sie stara)
Dziś w programie TV Rok w ogrodzie również gorąco polecano szczepionkę mikoryzową
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Timka pisze: Dziś w programie TV Rok w ogrodzie również gorąco polecano szczepionkę mikoryzową
I to kolejny raz..... :cry:
Kasa, kasa, kasa....
Janusz
PS
Niech ktoś mi pokaże poważne naukowe opracowanie na ten temat z rzetelnymi pomiarami na przykład z 20 lat. :mrgreen:
J.
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Do malkontentów! 8)
Nie dziwię się producentom, że nachalnie reklamują swój produkt-też bym pewnie reklamował na ich miejscu- zainwestowali w to pewnie dużo pieniędzy i żeby na tym w przyszłości zarobić bez reklamy ani rusz. ;:89
Z tego co wiem produkt ten jest już w sprzedaży od 2005 roku jednakże z uwagi na krótki termin przydatności oraz cenę ogrodnicy nie sprowadzają go do swoich sklepów. Uważam jednak, że nie można krytycznie odnosić sie do czegoś nowego tylko dlatego, że jest bardzo mocno reklamowane. Przecież każdy z nas kupuje w życiu codziennym rzeczy, które są reklamowane-masło, proszek do prania itp. Zresztą jeżeli chodzi o ogrodnictwo to także, więc skąd taka nagonka :?: :?: Moim celem jest uzyskanie informacji na temat tych grzybów od kogoś kto je stosował albo coś więcej o nich wie, a nie tak jak ja oglądał tylko reklamy.
Zaiteresował mnie ten temat bo przecież Janusz już dawno na ten temat pisał:
"gleba spod wrzosowisk wcale nie musi być kwaśna,ponieważ wrzosy często współżyją z grzybami mikoryzowymi które obniżaja odczyn wokół korzeni.znam takie miejsca w Polsce gdzie wrzos rośnie w pH 8"
PS.Nie jestem przedstawicielem handlowym tej firmy ;:82
Z ogromnym szacunkiem i serdecznym uściskiem dłoni-
Broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

broniusz pisze:Do malkontentów! 8)
Nie dziwię się producentom, że nachalnie reklamują swój produkt-też bym pewnie reklamował na ich miejscu- zainwestowali w to pewnie dużo pieniędzy i żeby na tym w przyszłości zarobić bez reklamy ani rusz. ;:89
Z tego co wiem produkt ten jest już w sprzedaży od 2005 roku jednakże z uwagi na krótki termin przydatności oraz cenę ogrodnicy nie sprowadzają go do swoich sklepów. Uważam jednak, że nie można krytycznie odnosić sie do czegoś nowego tylko dlatego, że jest bardzo mocno reklamowane. Przecież każdy z nas kupuje w życiu codziennym rzeczy, które są reklamowane-masło, proszek do prania itp. Zresztą jeżeli chodzi o ogrodnictwo to także, więc skąd taka nagonka :?: :?: Moim celem jest uzyskanie informacji na temat tych grzybów od kogoś kto je stosował albo coś więcej o nich wie, a nie tak jak ja oglądał tylko reklamy.
Zaiteresował mnie ten temat bo przecież Janusz już dawno na ten temat pisał:
"gleba spod wrzosowisk wcale nie musi być kwaśna,ponieważ wrzosy często współżyją z grzybami mikoryzowymi które obniżaja odczyn wokół korzeni.znam takie miejsca w Polsce gdzie wrzos rośnie w pH 8"
PS.Nie jestem przedstawicielem handlowym tej firmy ;:82
Z ogromnym szacunkiem i serdecznym uściskiem dłoni-
Broniusz
Nie wierzę w skutecznośc szczepionek produkowanych przez firmę Zielony dom
-nie zapewniono własciwej temperatury przechowywania w placówkach handlowych (<18C)
-powinna być przechowywana w miejscach ciemnych(półka sklepowa do takich nie należy)
Przestrzegam przed zakupem szczepionek wyprodukowanych w 2005 (są nic nie warte)
Przetestowałem w roku ubiegłym na kilku rózanecznikach (u klientów) i nie widzę żadnej różnicy.

Janusz z PO
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Dziękuje Ci drogi Januszu, że pomimo pełni sezonu i zapewne istnego nawału pracy znalazłes czas żeby mi odpisać-to wielki zaszczyt dla mnie ;:60
W zwiazku zatem z Twoja wypowiedzią: czy na rynku istnieje podobny produkt który spełnia wspomniane wymagania i zapewnia skuteczne rezultaty?
Jednocześnie pragnę Ci podziękować Ci za porady na tym forum a także u Ciebie w Pogotowiu odnośnie uprawy rododendronów ;:31
PS.Po wielu staraniach w końcu zdobyłem kwas ortofosforowy ;:26 i zgodnie z Twoimi zaleceniami zamierzam zakwasić ziemie pod roślinkami.
Broniusz
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

broniusz pisze:Dziękuje Ci drogi Januszu, że pomimo pełni sezonu i zapewne istnego nawału pracy znalazłes czas żeby mi odpisać-to wielki zaszczyt dla mnie ;:60
W zwiazku zatem z Twoja wypowiedzią: czy na rynku istnieje podobny produkt który spełnia wspomniane wymagania i zapewnia skuteczne rezultaty?
Jednocześnie pragnę Ci podziękować Ci za porady na tym forum a także u Ciebie w Pogotowiu odnośnie uprawy rododendronów ;:31
PS.Po wielu staraniach w końcu zdobyłem kwas ortofosforowy ;:26 i zgodnie z Twoimi zaleceniami zamierzam zakwasić ziemie pod roślinkami.
http://mikoryza.pl/

Pozdrawiam

Janusz z PO
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Drogi Januszu!
Właśnie przez tę stronę znalazłem szczepionki. W dziale "oferta-szczepionki w sprzedaży" umieszczone są aplikatory dla działkowiczów (zapewne chodzi o to, że są po prostu mniejsze, gdyż wszystkie inne oferty przeznaczone wydają się być raczej dla plantatorów-opakowania są bardzo duże i tym samym baaaardzo drogie...). Przy tychże aplikatorach dla działkowiczów jest odyłacz do strony gdzie można uzyskać dokładniejsze informacje. Kliknąłem i dowiedziałem się że: "Dystrybucją i marketingiem tego produktu zajmuje się firma Zielony Dom i tam też należy kierować zamówienia." tym samym jestem więc w kropce... :(
Z wyrazami szacunku-
Broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Dziękuje, ale jest to własnie ta strona o kórej już pisałem.
z wyrazami szacunku
broniusz
Broniusz
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na jednym z forum znalazlem taki oto tekst w tematcie: "GRZYBY MIKORYZOWE??? a rośliny w ogrodzie":
Cyt... „Rośliny wrzosowate — nowe zasady uprawy
Wszystkie zalecenia dotyczące uprawy a przede wszystkim sadzenia roślin z grupy wrzosowatych (Rhododendron, Calluna, Vaccinium, Erica itp.) narzucają sadzącemu konieczność wprowadzenia do gleby dużych ilości kwaśnego torfu wysokiego. Spowodowane jest to koniecznością doprowadzenia podłoża dla tych roślin do pH 4-4,5 oraz ewentualnym poprawieniem warunków glebowych. Ponieważ niejednokrotnie zaleca się kopanie dołów i wypełnianie ich nawet ściółką z lasu (zabronione przez leśników), chciałbym tutaj przekazać kilka uwag dla potencjalnych amatorów tych roślin.

Obserwując wzrost i kondycję roślin wrzosowatych w uprawie polowej, ale takich które zostały zaopatrzone w grzybnię mikoryzową, można dojść do wniosku iż kosztowne zabiegi doprowadzania podłoża do określonego pH są zupełnie zbyteczne. Albowiem grzybnia mikoryzowa która współżyje z roślinami posiada dziwną, ale cenną właściwość obniżania zbyt wysokiego pH do poziomu optymalnego. Piszę o tym na dalszych stronach, ale ta informacja bez uprawowego odniesienia jest niepełna. Dlatego z całą odpowiedzialnością informuję zainteresowanych o możliwości rezygnacji z kosztownego kopania dołów i wypełniania ich torfem. Ale torf przy uprawie roślin wrzosowatych przyda się, choć w mniejszej ilości, do poprawienia warunków glebowych przez wzbogacenie w próchnicę i lepsze stosunki powietrzno- wodne. W tym jednak celu niewielką ilość torfu mieszamy z wierzchnia warstwą gleby. Nie uważam, aby było to konieczne, ale można dać roślinom tę odrobinę luksusu.
Uwagi powyższe wynikają z kilkuletnich doświadczeń i z własnych obserwacji. Oczywiście tam gdzie rośliny źle rosną i nie mają mikoryzy należy rozważyć jej odszczepienie a nie dokwaszanie np. octem jak to w "mądrych radach" przeczytałem. W naturze rośliny (np.borówki w lesie) nie mają takich problemów, gdyż Matka Natura zaopatrzyła je w mikoryzę. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to wskażę autorytety, które sprawdzały pH w moim ogrodzie".

źródło http://www.mikoryza.pl/aktualnosci.html#vaxi-root
Od niedawna w większych sklepach ogrodniczych jest do kupienia szczepionka mykoryzowa - mieszanka grzybni dla roślin wrzosowatych z chorobą fytoftoroza.
http://www.zielonydom.pl/lista.php?katID=8&jezykID=1
Do jej wszczepienia można użyc lancy na pędraki o czym pisalem w temacie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1023
Czy ktoś z Was używal tych szczepionek? Mam zamiar je zastosować, ale po postach Janusz z PO ...?
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”