Tuje, żywotniki - nawożenie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Te thuje to z doniczki czy takie z gołym korzeniem?
Poczytaj tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15421
pozdrawiam
Grażyna
robcio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 paź 2013, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam, jestem nowy na forum, właśnie się zarejestrowałem :wink: Moje pytanie dotyczy nawożenia tui obornikiem. Wiem, że obornik przekopuje się z ziemią przed sadzeniem roślin. Ale ja już tujki posadziłem w maju. 100 sztuk szmaragdów 1,40 wysokości. Przykryłem agrowłókniną i przysypałem korą. I teraz pytanie: czy można wiosną przyszłego roku podsypać pod tuje obornik i zmieszać go z korą? Czy obornik nie uszkodzi systemu korzeniowego? Bo zaglądając pod agrowłókninę zauważyłem, że korzenie rozrosły się na tyle że są tuż pod agrowłókniną. Czytałem też gdzieś, że iglaków lubiących kwaśne podłoże nie powinno się zasilać obornikiem. dziękuję za odpowiedź :wink:
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam serdecznie
na wstępie bardzo serdecznie witam wszystkich forumowiczów.
Mam pytanie dotyczące tuji
Otóż rok temu około czerwca zakupiłam i posadziłam 40 sztuk takich 30-40 cm tui. Na jesień podsypałam jakimś nawozem w granulkach po czym patrząc teraz na wiosnę ok 5 sztuk zrobiło się brązowo zielone. Dodam ze cała reszta wygląda ładnie i z 5 cm wydaje mi się, popodrastały a jedna nawet z 10 :shock:
Pytanie mam następujące. Czy podsypać te wszystkie tuje ponownie tym samym nawozem moźna ? Czy zostawić
czy w ogóle coś się robi z takimi młodziakami?

pozdrawiam
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

A co to za nawóz?
Z zasady nie nawozi się roślin na jesień nawozami z zawartością azotu,bo to pobudza rośliny do wzrostu a jesienią rośliny powinny przygotowywać się do zimy(tak na chłopski rozum-zasypiać
pozdrawiam
Grażyna
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Sprawdziłam teraz w domu i to jest substral działa do 100 dni. na opakowaniu napisane jest długo działający a azotu 19 %. .to teraz nie wiem czy podsypywać je można ponownie ?
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony,zalecane zdjęcie iglaków.Ja jako,że też nabywam wiedzę o ogrodnictwie trzymam sie zasady iż lepiej mniej nawozu niż za wiele.
pozdrawiam
Grażyna
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

kubihondka pisze: substral dziala do 100 dni. .to teraz nie wiem czy podsypywac je mozna ponownie ?
Nawozy otoczkowane w niższych temperaturach "rozkładają" się wolniej. W glebie znajduje się teraz wystarczająca ilość składników pokarmowych (oby nie nadmiar). Błędem było zastosowanie tego nawozu jesienią - ponownie absolutnie nie podsypywać. Koniecznie systematycznie podlewać tak aby gleba była wilgotna.

Proszę uzupełnić w profilu Lokalizację, łatwiej wtedy doradzać w prowadzeniu ogrodu.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Dziękuję bardzo za wiadomość, teraz wiem co robić.
Natomiast myślę żeby nie zamęczać forumowiczów moim "problemem" poproszę o ostatnia wiadomość
przy takich rocznych tujach maleńkich czy w ogóle jeszcze je czymś nawozić w najbliższym czasie ?
Lokalizacja jest już ;)
pozdrawiam
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

To zależy kiedy rośliny były sadzone i jaki miały cały system korzeniowy(takie doniczkowane)czy z gołym korzeniem(to takie które są kopane z gruntu).Przy tych drugich nie zaleca się nawożenia bezpośrednio po posadzeniu,by roślinka odbudowała system korzeniowy,natomiast bardzo ważne jest podlewanie.
pozdrawiam
Grażyna
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam
Myślicie że maj jest dobrym miesiącem na nawożenie żółtych Thuji?
I czy Substral osmocote wart jest swojej ceny?
Lenna81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 sie 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam.Mam pytanie odnośnie nawożenia tuji, w drugiej połowie sierpnia były sadzone pani od której kupowaliśmy powiedziała że teraz na jesień już ich nie nawozić tylko dopiero w kwietniu tylko nie zapytałam czym je nawozić i w jakich odstępach czasowych.Rozglądałam się na google w tym temacie ale jest tyle tych nawozów(a ceny tak bardzo rozbieżne) że ręce mi opadły bo nie wiem który będzie odpowiedni,
czy moglibyście mi coś polecić??? Pozdrawiam Irena
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tuja szmaragd-proszę o pomoc

Post »

Bezpieczna i uniwersalna jest Azofoska, tyle że stosunkowo droga
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11514
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tuja szmaragd-proszę o pomoc

Post »

Moja znajoma ogrodniczka powtarza początkującym, że żywotników przez pierwsze 12 miesięcy od posadzenia się nie nawozi. Mają wykształcić sobie dobry system korzeniowy, a podanie nawozu powierzchownie je rozleniwia. Posadziłam 38 sztuk szmaragdów i w drugim roku podsypałam delikatnie Polifoską z niedużą zawartością azotu, bo mam piaszczystą glebę. Po trzech latach z pewnością są dobrze ukorzenione, więc już nie nawożę. Dostaną trochę nawozu z rosnących w pobliżu innych roślin. Będzie to gnojówka z pokrzyw i kurzeńca. Staram się nie używać sztucznych nawozów w ogrodzie. Mocno nawożone żywotniki tracą ładny pokrój i są wyłamywane przez śnieg. Można je ciąć co roku, wtedy nawet nawożone się zagęszczą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”