Tuje, żywotniki - nawożenie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Mateusz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 maja 2009, o 08:33

Post »

Długodziałającym nie zrobisz im krzywdy. Podlewaj, kiedy trzeba. Nie codziennie. Raz na tydzień i bardzo obficie. Można nawet żadziej, jeśli rośliny są wyściółkowane i pada deszcz.

Kuku roślinkom można łatwo zrobić szybkodziałającym. Czasem starczą dwie garście azofozki w jednym miejscu, trochę suszy i zrobi się iglaczek brązowy.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

W sprawie żywotników.

Post »

Myślicie, że te z najwyższych dadzą sobie radę w piaszczysto-gliniastej glebie, niekoniecznie wilgotnej...i do tego wcale nie kwaśnej..
A może lepiej.. - ee poczekam lepiej na Waszą odpowiedź - może ktoś z Was ma pewne doświadczenia właśnie z taką glebą.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Mateusz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 maja 2009, o 08:33

Post »

Żywotniki w warunkach naturalnych występują w miejscach bardzo wilgotnych do podmokłych. Tak mokrych, że nic innego nie chce tam rosnąć. W miejscach niezbyt wilgotnych usychają. W suchych nic z nich nie będzie. Dorosłe osobniki poradzą sobie w naszym klimacie same. Przez pierwsze parę lat po posadzeniu trzeba je podlewać, żeby przeżyły w dobrej kondycji. Jeśli masz suchą ziemię, warto ukształtować miejsca nasadzenia tak, żeby znajdowało się trochę niżej od pozostałego terenu. Bedą tam miały dużo więcej wilgoci. Zrobiłem tak u siebie i praktycznie nie wymagają podlewania. Mam kilka żywopłotów z brabanta w różnym wieku. Wykopałem rów, wymieniłem glebę na lepszą i sadziłem drzewa tak, żeby były 10-15cm poniżej terenu. Rów zasypałem warstwą kory. Nawet po tygodniu upału, bez deszczu thuje mają tam bagienko, choć metr obok ziemia jest wypalona od Słońca.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Dziękuję za treściwą odpowiedź

Post »

No no no - czuję jak zapala się zapał do zrobienia czegoś co powinnam sobie myśląc racjonalnie darować.. Przy okazji - jak głęboki system korzeniowy mają żywotniki rzędu 10 -15 m wysokości? Czy są to wywrotowe drzewa/krzewy. Podobają mi się thuje: maolyana, spiralis i niższe aurescens i cloth of gold (w sieci znalazłam informację, że to karzeł, podczas gdy w książce o iglastych piszą że osiąga 5 m...).
Pozdrowienia for all.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Post »

Drodzy Forumowicze
Jestem "nowa" wiec na poczatek serdecznie pragnę sie przywitac
oraz...hehe-prosic o poradę
przeczytałam juz chyba wszystkie posty i mam metlik w głowie.."sypac czy nie sypac??"
Mianowicie...w piatek odbieram 4-letnie sadzonki tui Brabant,goły korzen wiec jak najszybciej musze je umiescic w ziemi.Z tego co wyczytałam to nie sypie sie zadnego nawozu o tej porze sadzenia,i byłoby wszystko ok gdyby nie dzisiejsza rada mojego sasiada ,który zalecił mi by pod każdy korzen iglaczka sypnac nawozu ukorzeniajacego Agrecol do sadzonek i nasion
Prosze doradzcie..podsypac czy nie??
pozdrawiam i z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witaj PPEPINO na Forum ,po 15 lipca nie należy zasilać żadnym nawozem roślin zimujących w gruncie, by te rośliny mogły się przygotować do zimowego spoczynku. Zasilanie nawozem powoduje że roślina rośnie i część rośliny nie zdąży zdrewnieć, i jest narażona na przemarznięcie w zimie.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Post »

A już szczególnie goły korzeń jest bardzo narażony na jakiekolwiek nawozy. Jeśli się podsypuje (nawozy) pod krzewy (o tej porze jeśli już to jesienne) to nigdy na goły korzeń (ławo "spalić" w ten sposób roślinę), zawsze musi być warstwa osłonowa ziemi.

ps. Jeśli chodzi o nawożenie świeżo posadzonych roślin (zwłaszcza z gołym korzeniem - lekki szok dla rośliny) przyłączam się do postu powyżej.

ps.2. Wielkie żywotniki to jednak wywrotowe drzewa/krzewy. Przypominał mi się taki wielki egzemplarz rosnący w Gdańsku, w Parku Oliwskim opierający się na murze. Fakt, ze miał trochę mało słońca.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Post »

Serdecznie dziekuje za porade odnosnie rady mojego sasiada:-)
Dzis wieczorem odebrałam tuje,szczerze mowiac tycio jestem rozczarowana,choc moze bezpodstawnie,bo kompletnie na ogrodnictwie i sadzonkach sie nie znam,ale wyobrazałam sobie te 4 letnie-80-90 cm brabanty inaczej(jako ładne choineczki)
To co otrzymałam raczej przypomina jedna gałazke choinki(bradzo słabo rozkrzewiona) i tu moja kolejna prosba o porade..-czy trzebaby je podciac by uzyskac wieksze rozkrzewienie?jeśli tak to o jakim czasie?
ps. nie wiem czy dobrze zrobiłam ale owe gałązki włozyłam (do jutra)do wiaderka z woda(wiaderko 7 litrowe pomiesciło 30 sztuk-takze to obrazuje ich wielkosc) ,z obawy by korzonki by nie przeschły:-)

pozdrawiam
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Hmmm... nie mój interes, ale jeszcze płaciłaś za to? :shock:
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Post »

Mirku,Twoja wypowiedz jest dla mnie niestety :)mało pocieszajaca
Zapłaciłam 5 zł za sztuke tejze"gałazki";-(
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

O jerum pajtasz...
5 zł. Za gałązkę z gołym korzeniem. Podobno 'Brabant' :roll:
Jak to do Ciebie dotarło i jak było zabezpieczone?
Sadzonka 20-30 cm w P9 2,40....
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Post »

Brabaty zakupiłam na Allegro
Dotarły po jednym dniu zamowienia(to duzy plus dla poczty)
Na "dzień dobry" juz otwarłam szeroko oczy kiedy zobaczyłam nieduzych rozmiarów pudelko.
Sprzedawca w opisie miał duzymi literami wypisane,ze sadzonki sa bardzo dobrze rozkrzewione (na załaczonej fotce ładnie sie prezentowały)i starannie zabezpieczone korzenie na czas transportu.W rzeczywistosci tujki były owiniente tylko folia i upchniete w kartonowe pudełko
No cóz....człowiek uczy sie przez całe zycie;)pocieszajace jest dla mnie jednak to,ze nie zakupiłam 100 szt(bo tyle mi potrzeba a tylko 30,jakos tak cos mnie tkneło by wziasc mniejsza ilosc na wszelki wypadek)
Mirku...czy Twoim zdaniem jakos da sie je rozkrzewic.......jak
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No co ja mogę żeby dalej nie dołować... :D
NIE kupuje się iglaków z gołym korzeniem.
NIE kupuje się zielonego na all.
.....
......
Nie wiem- posadził bym to w doniczki tak ze 3 litrowe, może się któraś czepi, przyciął na wiosnę i po tym, jak utworzy się jakiś tam system korzeniowy dopiero na stałe miejsce. Ale to trzeba dbać. Albo w grunt, tak 20 na 20 cm, a w VIII-IX przyszłego roku na stałe miejsce. Z BRYŁKĄ!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”