Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Post »

ja miałam niedawno ten sam problem - poszukaj w moich ostatnich postach.

Teraz po kilku tygodniach i po pierwszym koszeniu mój trawnik coraz bardziej przypomina trawnik niż chwastowisko.
No ale u mnie rosła i trawa i chwasty - nie wiem jak jest u Ciebie. Może wrzuć foto tego Twojego trawnika, ocenimy sytuację i zobaczymy ci tam u Ciebie rośnie.

Pryskanie raczej odpada - spalisz młodą trawę.
zbyszR
50p
50p
Posty: 90
Od: 30 sie 2007, o 10:00
Lokalizacja: katowice

Post »

uważam tak jak napisała ankapat, że pierwszy rok trawnik musi obejść sie bez chemi...
jeśli słabe wschody to dosiać a poza tym przy regularnym koszeniu wzrokowe efekty wystepowania chwastów praktycznie nie istnieją.
poza tym starane na roczny trawnik powinno być stosowane w dolnej dopuszczalnej dawce
borysj5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 30 lip 2007, o 11:22
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Jeśli na tym "TRawniku" widać głównie chwasty to żadna chemia tu nic nie da.
Powód jest prosty - chemia dla młodego trawnika może być zabójcza a jeśli pozostawimy taki trawnik odłogiem ,chwasty tak się wzmocnią, że nawet częste koszenie ich nie osłabi . Efekt będzie taki że trawa zostanie w kępach między chwastami a regeneracja będzie trwała przynajmniej ze 2 lata.
Jedyne wyjście to wiaderko pod tyłek , jakiś wydłubywacz korzeni :) i wspólne rodzinne rozmowy przy pracy na przyszłej trawce - :):)
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Post »

no właśnie - u mnie tak to wyglądało :-) Gawędziliśmy z mężem przy pieleniu...
Ale pieliliśmy wybiórczo - te miejsca gdzie trawa wydawała się nie mieć szans. Reszta poczekała na pierwsze koszenie.
Hanna Pietrzak

Zachwaszczony trawnik

Post »

Mam ten sam problem. Wczoraj mnie zeźliło i powyrywałam co dorodniejsze chwściory! Moja trawa dodatkowo kiełkuje nierówno, w jednym miejscu mogłam podkosić, a w innych nie ma co kosić. Jednak myślę, że po wyrwaniu chwastów młode roślinki trawy będą miały więcej słońca, wody no i miejsca. U mnie podejżewam odwiedziny ptaków z lasu, które "częstowały się" nasionkami MOJEJ trawy. Pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

I ja jestem zainteresowana tematem trawnika.

Podpisuję się pod petycją do Tadeusza z prośbą o założenie wątku pt. zakładanie trawnika.

Ja wczoraj po raz pierwszy kosiłam mój trawnik ale chwasty wyrywałam ręcami :)
z uśmiechami Iza
u liski
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Erazm pisze:Mniszek 540 SL jest bardziej wydajny i tańszy. Ja ze Starane zrezygnowałem.
Nie znam ceny mniszka,nie pamiętam tez ceny,jaką zapłaciłem za zwykły "chwastox" przeznaczony do oprysku chwastów dwuliściennych rosnących w zbozu.Ale tak mniej więcej-za 1 litr koncentratu "chwastox"-około 25 zł.Stosując proporcje 100 ml na 5 litrów wody-daję sobie rękę uciąć,że nie ma tańszego preparatu :wink:
No,chyba,że jest :D
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

tadeusz48 pisze:Czy trawa typu"wembley" składa się z kilku rodzajów nie wiem, kupując ten typ trawy do drobnych reperacji trawnika, pytałem się sprzedawcę , lecz nie otrzymałem odpowiedzi.
Z zakładaniem trawnika nie jestem na bieżąco,ale w czasie,gdy zakładałem swój-pamiętam,że na 1 kg opakowaniach każdej mieszanki,w tym i wembley-były wyszczególnione odmiany trawy(4 albo 5 gatunków) i ich procentowy udział w każdym kilogramie.Jeśłi ktoś ma kupioną taki 1 kg karton-niech sprawdzi.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

liska pisze:I ja jestem zainteresowana tematem trawnika.

Podpisuję się pod petycją do Tadeusza z prośbą o założenie wątku pt. zakładanie trawnika.

Ja wczoraj po raz pierwszy kosiłam mój trawnik ale chwasty wyrywałam ręcami :)

Nie mam nic przeciwko kontynuowaniu Tego wątku na temat trawnika. Jeżeli zdobyta wiedza przy zakładaniu mojego trawnika i jego utrzymanie w ostatnich 10 latach pozwoli, odpowiem na każde pytanie dotyczące problemów z założeniem trawnika i jego pielęgnacji.

LISKA - jakie Ty masz chwasty na trawniku że ich nie mogła wziąć kosiarka ,tylko musiałaś wyrywać rękami ( wyrywając z korzeniami odsłaniasz inne nasiona które mogą wzejść).

JUREK - z powodzeniem można stosować Starane( pisze w ulotce Starane, nie czytałem ulotki z Mniszka) razem z Chwastoksem lub Aminopielik- wychodzi wtedy taniej i efekt końcowy też lepszy niż samego Starane.

Trudno jest uzyskać informację od sprzedawcy o składzie mieszanki zakupionej trawy w sklepie, gdyż po prostu wielu sprzedawców nie wie, kupując trawy w specjalistycznych sklepach( jak np. Centrala Nasienna) możemy od nich uzyskać wiele informacji o zakładaniu trawnika , w tym o składzie mieszanki trawy w zależności od miejsca siania i przeznaczenia trawnika.

Zakładanie trawnika, to tak jak z budową domu - inwestycja na 100 lat i nie trzeba się śpieszyć - by później nie żałować.

Zawsze jestem uchwytny na wątku "Mój piękny ogród" w moim ogrodzie" Ranczo Nokły-Tadeusz48". Zapraszam. Pozdrowienia Tadeusz.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

tadeusz48 pisze: LISKA - jakie Ty masz chwasty na trawniku że ich nie mogła wziąć kosiarka ,tylko musiałaś wyrywać rękami ( wyrywając z korzeniami odsłaniasz inne nasiona które mogą wzejść).
Ja mam lebiodkę, perz, mlecz i skrzyp.

Najbardziej denerwuje mnie mlecz bo rośnie wyżej niż moja trawka więc chodzę i go wyrywam.... chyba źle robię prawda? Ja najpierw powyywałam chwasty a potem kosiłam. Kosiarka ledwo brała trawnik... nie wiem czy nei za szybko to zrobiłam ale mierzyłam trawkę.. miała 10 cm :)


I jeszcze jedno pytanie kiedy kosić drugi raz? Mam trawę golfową. To nei jest duży trawnik, więckosić mogę codziennie :)
z uśmiechami Iza
u liski
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Jestem praktykiem i odpowiadam w oparciu o swoje doświadczenia, proszę by w zakładaniu i utrzymaniu trawnika najpierw korzystać z opracowań fachowców dostępnych w internecie, dopiero gdy teoria zaczyna mijać się z praktyką proszę zadawać pytania na tym forum.

Lebiodkę niszczy koszenie trawnika i nie ma z nią problemu, perz - tu kłania się przygotowanie gleby pod trawnik, nie da się naprawić zaniedbań, nie znam dostępnych środków chwastobójczych by w trawie zniszczyć perz, pozostaje polubić go lub założyć nowy trawnik ,ale wcześniej dobrze przygotować ziemię pod trawnik. Z skrzypem jest podobnie, trudny do zniszczenia chwast, rośnie na zakwaszonej ziemi, wapnowanie powinno ograniczyć występowanie skrzypu ,resztę należy próbować malować(delikatnie) pędzelkiem nierozcieńczonym roundap

O koszeniu mówi np:http://www.iglak.pl/trawnik/koszenie.htm
Słynne angielskie trawniki koszone są co 3-4 dni gdy tylko zaczyna być widać różnica we wzroście trawy. Ja koszę trawnik przeciętnie raz w tygodniu. Jak wygląda zobacz w dziale prezentacja ogrodów: ogród "Ranczo Nokły-Tadeusz48". Zapraszam .Tadeusz
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Przed wydaniem pieniędzy na środki chwastobójcze, czy zmarnowaniem czasu na pielenie trawnika proszę się zapoznać z wszystkimi postami które na temat trawnika napisano na forum.

Jeżeli nadal są z trawnikiem problemy proszę pisać na poście
http://www.forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=7492

W miarę swojej wiedzy i doświadczenia odpowiem; Tadeusz.
--------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam do mojego ogrodu "Ranczo Nokły- Tadeusz48"
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Bardzo dziękuję. Lebiodka chyba za mała, żey ją kosiarka zabrała, więc ją powyrywałam. Z perzem też chyba sobie juz poradziłam - nie było go dużo (tylko przy murze) Najgorszy mlecz. (skrzyp zbieram na gnojówke)

Twoja trawkę widziałam i zostawiłam ślad po sobie.

Dziękuję, za informacje o koszeniu. Pytałam, bo myślałam, że "pierwsze razy" kosi się jakoś inaczej.
z uśmiechami Iza
u liski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”