kolejność prac przy renowacji trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gosc1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 mar 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kolejność prac przy renowacji trawnika

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Z uwagi na fakt, iż jestem od niedawna szczęśliwą nabywczynią domu jednorodzinnego to mam nie wiele pojęcia o pracy w ogrodzie. Dlatego też moje pytania mogą dla niektórych wydawać się śmieszne, no ale co zrobić.
Mój problem polega na jakości mojego trawnika. Rośnie w nim wszystko co wiatr przyniesie. udało mi się zidentyfikować kilka chwastów i na pewno jest to babka, szczaw, mniszek, mlecz, gwiazdnica pospolita, koniczyna, stokrotka, komosa biała i wiele niezidentyfikowanego stworzenia. Ładna trawa tylko miejscami.
Dodam, że mam pieska, który nie jest zamknięty w kojcu tylko biega swobodnie a to oznacza kilka wydeptanych, całkowicie pozbawionych roślinności ścieżek. Jeśli chodzi o pieska to zazwyczaj dosiewałam trawkę w "łysych" miejscach ale oszałamiającego efektu to nie przynosiło.
Chciałabym cos w tym roku z tym zrobić. Wiem, że mam jeszcze troszkę czasu bo chyba najlepiej zacząć prace marzec/kwiecień. Mój plan jest taki aby odchwaścić, wertykulować, aerować, dosiać trawę i tu zaczyna się problem.
W jakiej kolejności??? jak na razie mam ładnie zgrabiony ;)
I co teraz? kosić, zastosować preparaty chwastobójcze, odczekać 3-4 tyg, wertykulować, aerować, dosiać?
Proszę o poradę w jakiej kolejności powinnam to wykonać i jakie odstępy czasu zastosować. Chciałam wspomnieć, że kupiłam już urządzenie wertykulator i aerator w jednym, ponieważ mam prawie 700 m2 i nie mam siły aerować trawnika poprzez nakłuwanie widłami, butami i innymi wynalazkami. Myślałam aby przekosić trawkę, odczekać tydzień, zastosować jakiś preparat chwastobójczy, odczekać 3-4 tyg. wertylulować, aerować, dosiać.
Jaki polecacie preparat chwastobójczy w miarę "bezpieczny" dla psa ?
Czy najpierw wertykulowąć potem odchwaszczać a potem aerować i dosiać?
Czy są jakieś preparaty bezpieczne dla pieska i dziecka?
jak już wspomniałam mam troszkę tej przestrzeni koło domu i nie wyobrażam sobie wyrywać te chwasty ręcznie bo szczerze to wątpie abym zrobiła to na tyle dobrze żeby pozbyć się systemów korzeniowych.
Czekam i z góry dziękuję za podpowiedzi !!!!!
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kolejność prac przy renowacji trawnika

Post »

Wrzuć zdjęcie najlepiej obojętnie jakiej jakości.
700m kw to nie dużo bo 4000m kw to jest sporo roboty.

Oprysk to Starane + Chwastox połączyć na ulotkach jest informacja co i jak.
Środek musi pozostać na roślinie minimum 30min. Później może nawet deszcz padać, a więc spokojnie przez 2 godziny pies może posiedzieć w domu/budzie/kojcu/wyjść na spacer poza dom.

Skoro już wygrabiłaś suchą trawę po zimie to wertykulacja zaliczona.

Pokaż zdjęcie bo może jak masz tych placów pustych dużo to wystarczy wziąć rozsiać trawę, wziąć skrzynkę po kwiatach taką ażurową nasypać do nie ziemi i przesiać po rozsianej trawie tych placach. Uwałować i podlewać.


Tak czy siak najpierw zrób oprysk.
gosc1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 mar 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kolejność prac przy renowacji trawnika

Post »

Witam, dziękuję za odpowiedź i podpowiedź co do środka chwastobójczego.
Zakupiłam Chwastox trio 540 i Starane 250 i tym mam zamiar wszystko spryskać.
Moje kolejne pytania sa następujące. Kiedy mogę przeprowadzić wertykulację? po trzech tyg od spryskania? Takie informacje znalazłam, że najlepiej dać trzy tygodnie na działanie tych środków.
Czy po wertykulacji przeprowadzić tez aerację? tak jak już wspomniałam mam takie urządzenie 2w1. Może da to lepszy efekt?
Czy dosiewkę trawy zrobić zaraz po tych zabiegach?
I ostatnie pytanie; kiedy mogę posadzić tuje? mam zamiar obsadzić się nimi od strony ulicy i sąsiadki ;) Czy można będzie to zrobić po 4 tyg od oprysku?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wabik222
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 maja 2013, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kolejność prac przy renowacji trawnika

Post »

Odświeżam temat po jakim czasie psy mogą biegać po trawniku spryskanym Chwastoxem? Na ulotce jest info że zwierzęta hodowlane dopiero 21 dni(pewnie chodzi o jedzenie trawy) tylko że pies też podjada trawę. Niektórzy piszą że wystarczy kilka godzin jednak nie jestem przekonany ponieważ teraz akurat w Lublinie po oprysku trawników na osiedlach preparatem selektywnym na chwasty zdarzyło się dużo zachorować psów.Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”