Mech - czym zwalczać?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Wysypać już teraz czy dopiero na wiosnę? Wapnowanie pamiętam, że raz robiłam ale chyba głównie na trawniku i troszkę pomogło. Nie pamiętam czy w tej części ogrodu też to zrobiłam.
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Wapnowanie bardzo dobrze byłoby zrobić jeszcze teraz ,ja kupuję dolomit na wsi w magazynach nawozów sztucznych ,za worek 25 kg wapna płacę około 16 złotych.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź ;) Niestety ja mieszkam w Niemczech i do tego w małej miejscowości gdzie drożej trochę ale mam jeden sklep z tańszymi produktami, może we wtorek zajrzę. Mam tylko pytanie czy takie wapno nie szkodzi roślinom? Jeszcze jakieś rośliny mi tam rosną (sporo ziół itp.)
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dolomit nie szkodzi żadnym roślinom, nie wskazany jest tylko roślinom kwaśnolubnym.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Mech często rośnie na bardzo ubogich glebach. Może na wiosnę oprócz tego dolomitu posyp jakiś nawóz. Z czasem mech powinien ustąpić, przy regularnym nawożeniu.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję. Jak wspominałam we wcześniejszym poście nawozilam trawnik, nawet go nakłuwałam żeby poodychał, pożyczyłam też od sąsiada wertykulator i widzę trochę poprawę, poza tym sypałam piachem po trawniku (w niektórych miejscach było mokro), dosypywałam ziemię, dosiewałam trawę ....

Co do ziół, bo to one mnie najbardziej interesują. rozumiem, że zimy nie przeżyją :P Część mięty (?) lub innych ziół ma już zbrązowiałe łodygi - pewnie przemarzła, chyba tylko wyciąć coś takiego? Co zrobić z rukolą? Jeszcze się dość trzyma :) Mam pytanie, czy można wysypać żwir wokół ziół, zwłaszcza koło rukoli? Trochę jakby tam było bardziej mokro :/
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Mięta zimuje bez problemu. Zmarznięte części nadziemne możesz usunąć, żeby nie szpeciły ogrodu, a wiosną roślina wypuści nowe listki.
Pozdrawiam. Jola.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję za radę a co z rukolą? I jak zrobić żeby zioła się aż tak nie rozrastały ... Trochę to z jednej strony fajne ale z drugiej zagłusza mi inne rośłiny ....
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Ja bym radził żeby raczej rozrzucić wokół roślin kompostu, wtenczas mając pożywkę zaczną lepiej rosnąć.
A co do tego żeby się nie rozrastały ,mięta rozrasta się przez kłącza to jak za daleko się rozrosła to uciąć kłącze i wyrwać z kłączem odrost poniważ jak się kłącze zostawi to mięta będzie dalej się rozrastać.
Najlepsze do takich prac są paluchy tj. motyka z zakrzywionymi drutami.
A inne to też po prostu delikatnie oderwać jakąś ilość żeby po prostu ją zmniejszyć,oderwaną część można posadzić w inne miejsce.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Niestety nie posiadam :( Póki co udało mi się samodzielnie zrobić "odstraszacz" na mszyce - woda i pokrzywy :) Jest jakiś szybki sposób na zrobienie kompostu? Mam akurat powycinane rośliny z ogródka przed domem, niestety są mokre i przemarznięte trochę. Gdzieś bym mogła to przechować i może coś by z tego wyszło ... Proszę o wskazówki:)
Aha mam w posiadaniu coś co ma przypominać korę ale więcej tam kłujących drewienek :) Tego chyba nie rozsypywać ?
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Na pewno z tego można zrobić kompost, ułożyć to gdzieś w niewidocznym miejscu i wyrzucać na to resztki domowe,ściętą trawę,drobne drewno . Ja co roku mam z takiego kompostowania około 8 taczek kompostu, który przesiewam i rozwożę po działce.
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Jak chcesz mieć szybko kompost, to kup sobie w ogrodniczym preparat do kompostowania. Bez tego dodatku możesz czekać na kompost i 2 lata, a z przyśpieszaczem już po 3 miesiącach można uzyskać w miarę przerobiony kompost. Z tym, że zimą to kompost słabo się rozkłada.
Pozdrawiam. Jola.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Póki co kupiłam wapno, niby takie na wiosnę ale z racji, że prawie cały czas pada i temp dodatnia, wysypałam kuleczki tą część ogródka gdzie dość mokro i jest dużo mchu. Zobaczymy czy pomoże :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”