Kwas giberelinowy

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Kwas giberelinowy

Post »

Czytałem że powoduje bardzo silny wzrost rośliny, a nasiona nim moczone nie wymagają stratyfikacji co jest bardzo ciekawe.http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_giberelinowy Macie z nim jakieś doświadczenia ??
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kwas giberelinowy

Post »

Jest czasem dodawany do betoksonu, powodując silniejszy wzrost owoców. ale nie jest jak naturalnie wszystko rośnie. Oczywiście GA3 w stanie czystym jest bardzo drogi, co przewyższa koszt zastosowania w uprawie, a skutki w przyszłości jeszcze za bardzo nie wiadome.
jaszczur438
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 22 paź 2012, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kwas giberelinowy

Post »

"Betoxon betokson. Środek z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin w formie koncentratu rozpuszczalnego w
wodzie, przeznaczony do traktowania kwitnących gron pomidorów uprawianych pod osłonami.
Środek powoduje podwyższenie plonu wczesnego, szczególnie w warunkach niekorzystnych dla
normalnego zawiązywania owoców pomidora (temperatura poniżej 15oC lub powyżej 30oC,
niedobór światła)" Opis z etykiety... także nie powoduje silniejszego wzrostu tylko lepsze wiązanie owoców - pełniejsze zapylenie.

Czysty GA3 wcale nie jest drogi bo 10ml kosztuje raptem niecałe 15zł... Chyba że potrzebujemy potężnych ilości ale tego nie stosuje się dużo ponieważ to jest stężony kwas.

A teraz konkrety. Gibereliny to syntetyczne hormony, które ogólnie mają związek ze wszystkim co krąży wokół rozmnażania generatywnego roślin. Stosując je w odpowiedniej fazie na rośliny możemy uzyskać obfitsze kwitnienie, dokładniejsze zapylenie, dłuższe kwiatostany czy tez pojedyncze pędy kwiatowe. Natomiast moczenie nasion w kwasie giberelinowym powoduje przerwanie spoczynku bezwzględnego lub jego radykalne skrócenie. Kwasy giberelinowe (bo jest ich co nie miara ale głównie spotyka się kombinacje GA3 i GA7) stosowane są przy kiełkowaniu nasion roślin długo spoczynkujących lub długo wschodzących. Najczęściej jednak stanowią składnik pożywek do rozmnażania roslin in vitro.

Teraz praktyka. Jak w ulotce próbowałem na pomidorach i faktycznie zapylenie było pełniejsze a i owoców więcej. No ale to betokson a tam jest inny hormon. Natomiast gibrescolem (w tym środku jest giberelina) próbowałem kiedyś skrócić czas kiełkowania muchołówek. Przy zapewnionych odpowiednich warunkach czas kiełkowania skrócił się z ok roku do mniej więcej miesiąca. Znalazłem też info o skracaniu czasu kiełkowania strelicji GA3 i po konsultacjach z uczonymi z lubelskiego UP (autorami tekstu) stosowałem czysty kwas odpowiednio rozcieńczony zgodnie z zaleceniami. Niestety efektów brak ponieważ chyba miałem zbyt stare nasiona i ogólnie kiełkowanie strelicji w moim wykonaniu zawsze kończy się porażką... :( Mimo spełnienia wszelkich kryteriów i wytycznych.

A do czego Ty chcesz zastosować gibereliny?
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Kwas giberelinowy

Post »

Głównie do przyspieszania kiełkowania nasion, nie mam zbyt dobrych warunków do przechowywania nasion w chłodnym miejscu przez dłuższy czas ich stratyfikacji . Przywiozłem z zagranicy troche ciekawych nasion i spróbuje "pokombinować" z nimi na wiosne z użyciem tego kwasu.
bogdan1212
200p
200p
Posty: 204
Od: 27 gru 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: drawno zach-pom
Kontakt:

Re: Kwas giberelinowy

Post »

A czy działa to na wzrost rośliny .bo widziałem azalie które były pryskane czystym kwasem które w ciągu roku urosły o ponad 1metr

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=140
Karpie Koi, moje wielkie hobby :)
Moja Pasja - ogród i oczko wodne!
jaszczur438
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 22 paź 2012, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kwas giberelinowy

Post »

Wolak345, czy nie prościej wrzucić nasiona do lodówki? Chyba że a) masz malutką lodówkę, b) potężne ilości nasion, c) marudną małżonkę, która przeżywa że lodówka jest do trzymania jedzenia a nie nasion :D
Z giberelinami jest o tyle trudno że ciężko jest dobrać odpowiednie stężenie i czas moczenia nasion. Każdy gatunek inaczej reaguje.

Bogdan1212 nic mi nie wiadomo o takowym działaniu. Jeśli już to raczej spowodowały intensywniejsze kwitnienie ale wzrost? Jakoś ciężko mi się do tego przekonać...
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwas giberelinowy

Post »

A czy macie jakieś doświadczeni związane ze stosowaniem tego kwasu na przyspieszenie wzrostu np palm...gdzieś w necie przeczytałem o tym, ale nie wiem czy to chodzi o ten hormon w przypadku palmy?
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwas giberelinowy

Post »

Jeszcze jako nastolatka czytałam w ówczesnym kwartalniku "KWIATY" artykuł na temat stosowania kwasu giberelinowego do wyprowadzania pnia u fuksji. Kwas ten powoduje intensywny wzrost na długość. Zalecano ukorzenione sadzonki opryskiwać roztworem kwasu giberelinowego, a po osiągnięciu właściwej wysokości uszczknąć wierzchołki i dla rozkrzewienia opryskiwanie dla odmiany benzyloadeniną.
Pozdrawiam - BabajAGA
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwas giberelinowy

Post »

2 miesiące po opryskaniu szeflery GA3 urosła 60 cm i nie przestaje rosnąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”