Oprysk jesienny - termin

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Oprysk jesienny - termin

Post »

Witajcie, jestem nową osobą na forum a od niedawna drzewkoopiekunem - od ponad roku, do tej pory drzewka na działce po prostu były. Sad jest przy domu rodziców, a założył go dziadek. Kilka drzewek się z czasów jego kadencji ostało, potem coś dosadził tata, ale aż do teraz wszystko to działo się i rosło bez większej refleksji. W zeszłym roku ja dosadziłem kilka drzewek i postanowiłem zająć się nimi kompleksowo i systematycznie :D

Tyle tytułem przedstawienia się :wit. Przy innej okazji napiszę coś więcej o moich drzewkach (i z racji tego że jestem początkujący pewnie zasypię Was jakimiś oczywistymi pytaniami) a teraz ad meritum:

Kiedy powinno się robić oprysk jesienny miedzianem:

Jak opadną wszystkie liście? Czy może zanim to nastąpi - w trakcie opadania (i jeśli w trakcie, to ile liści musi opaść, żeby można było zacząć działać)?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Oprysk jesienny - termin

Post »

Witaj! Ja to robię przed śniegiem po zgrabieniu liści i wykoszeniu trawy, aby nie było w ziemi zarodników , część oprysku leci na podłoże
Pozdrawiam Jurek :wink:
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oprysk jesienny - termin

Post »

Jak liście opadły, ew. resztki są ale już zżółknięte, temperatura min. 8-10 stopni ( dla miedzian )to można już pryskać, w szczególności brzoskwinie na kędzierzawkę, inne profilaktycznie, i należy uważać na stężenia, te mają sporą rozbieżność między gatunkami. Liście faktycznie wygrabać i spalić jeśli występowała jakakolwiek choroba...
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Oprysk jesienny - termin

Post »

Oj były były... w tym roku (jak już zacząłem się interesować, ergo wiedzieć co jest co) to się okazało, że drzewka przećwiczyły wszystko, tzn. jabłka mączniaka, czereśnie i wisienki drobną plamistość i zgniliznę (chyba) brzoskwinia i nektaryna kędzierzawość (to ostatnie dało się jakoś opanować poprzez fizyczne usunięcie listków porażonych dzięki temu nektaryna Harco okazała się przez resztę sezonu najzdrowiej wyglądającą rośliną w ogrodzie).
Zrobię tak jak prawicie, dzięki za uwagę o tych stężeniach bo znając życie wszystko bym przeciągnął tak samo.

ps. czy Żurawinę wielkoowocową też się pryska???
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Oprysk jesienny - termin

Post »

Suszek pisze:Oj były były... w tym roku (jak już zacząłem się interesować, ergo wiedzieć co jest co) to się okazało, że drzewka przećwiczyły wszystko, tzn. jabłka mączniaka, czereśnie i wisienki drobną plamistość i zgniliznę (chyba) brzoskwinia i nektaryna kędzierzawość (to ostatnie dało się jakoś opanować poprzez fizyczne usunięcie listków porażonych dzięki temu nektaryna Harco okazała się przez resztę sezonu najzdrowiej wyglądającą rośliną w ogrodzie).
Zrobię tak jak prawicie, dzięki za uwagę o tych stężeniach bo znając życie wszystko bym przeciągnął tak samo.

ps. czy Żurawinę wielkoowocową też się pryska???
Specjalnie nie pryskam, nie zauważyłem żadnych chorób na żurawinie.
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oprysk jesienny - termin

Post »

Nie ma co przesadzać z miedzianem, i tak nie poskutkuje w sporej części sadu, jedynie zamiedziujesz sobie działkę :roll: np. pod tym linkiem jest sporo wiedzy: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... an#p392734

a jak wpiszesz np. miedzian w naszej wyszukiwarce, to wyskoczy wiele innych ciekawostek, o których warto wiedzieć :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Oprysk jesienny - termin

Post »

Wpisywałem (i w ogóle przed rejestracją dużo czytałem forum, taki ze mnie kryptouser :)), wiem też jak toksyczna bywa/jest miedź i jej pochodne. Jednak biorąc pod uwagę to co pisze większość użytkowników (+ to co dowiedziałem się [przeczytałem] skądinąd) nie chcę popełnić grzechu zaniechania, bo chyba jednak lepiej tak niż nie robić nic... Link zaraz klikam (o ile nie zasnę ;:41, bo jak zasnę to poczytam nazajutrz, tzn, nazajutrz po pracy :)
czarny00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 lip 2015, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oprysk jesienny na thuje.

Post »

Jaki jest wg Was najlepszy oprysk jesienny na thuje ?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oprysk jesienny na thuje.

Post »

Żaden.... jesiennie wystarczy podlać solidnie rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”