Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
crack
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Witam
Mam ogromny problem z jeżynami. Rozrosły mi sie na pół ogródka. Próbowałem pryskać roundupem ale to nic nie daje. Smarowałem pędzlem liście jeżyn 100% roundupem ale to też nic nie poradziło. Kosiłem i kopałem a odrastały jeszcze większe ze zdwojoną siłą. Wypalałem je palnikiem ale po jakimś czasie znowu odrosły. ;:145
Mój ogródek był bardzo zaniedbany jednak poradziłem sobie ze wszystkimi chwastami prócz jeżyn.
Słyszałem, że jeżyny da się załatwić chloranem sodu ale to bardzo drogi środek i nie wiem nawet gdzie go kupić.
Ktoś ma jakieś pomysły jak się pozbyć tego ustrojstwa?
Może ktoś miał z was jakieś doświadczenia z pozbyciem się jeżyn?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

[ JESTEM MISIEM NIECZYTAJĄCYM REGULAMINU ] w chemika się nie baw , bo chloran sodu jest wysoce toksyczny i możesz zejść z tego łez padołu a jeżyna jak rosła to będzie rosnąć :;230
Pytanie zasadnicze - chcesz się pozbyć całej jeżyny z ogródka ? Jak tak to jesteśmy w domu.
Wykopujesz ,,matkę '' lub pryskasz roundapem ,ale jak będzie ścięta uprzednio i odrośnie trochę tak z kilka kilkanaście centymetrów / oprysk stosować wedle ulotki producenta nie stosować żadnych silniejszych dawek czy mieszać z siarczanem amonu ,ponieważ spali zewnętrzną roślinę , a korzeń zostanie.Roundap i inne glifosady działają na zasadzie wchłaniania przez soki aż do korzenia.
Jeżyna rozmnaża się poprzez rozłogi korzeniowe.Ścinać i pryskać mniejsze rośliny .Z czasem znikną.
Małe odrosty korzeniowe łatwo wyrwać jak jest mokra ziemia.
Jeżeli jednak masz zamiar zostawić kilka krzaków to więcej jest roboty, bo musisz wkopać blachę w ziemię żeby się nie rozchodziło za bardzo, albo przycinać kosiarką rozłogi.
Jak wykończysz ,,matkę '' to siewkowanie będzie słabsze a z czasem zniknie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
crack
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Może z tym chloranem dam sobie spokój bo prędzej mnie załatwi jak piszesz.
Moim zdaniem roundup jest troche przereklamowany bo są o połowe tańsze zamienniki roundupu o tym samym składzie i działaniu jak Avans Premium 360 SL, Gallup 360 SL,
Huragan 360 SL, Kosmik 360 SL i inne. Są to tak samo działające środki a o wiele tańsze.
Słyszałem, że po Starane 250 ec jeżyny się zwiną po 2 tygodniach i uschną. Pewnie ten środek nie zabije ich korzeni ale będę mógł sobie te jeżyny pograbić zanim kupię mocną kosę spalinową do moich chaszczy.
Z kopaniem za dużo roboty a działka spora ponad 1000 m2 a ciągnikiem nie da się tam wjechać bo teren jest tak nierówny, że trzeba kopać ręcznie lub kupić sobie mocną kosę spalinową z tarczą. Kosiarka na kołach odpada bo nawet nie da rady do moich zarośli a poza tym jeżyny obwiną się wokoło noży i silnik będzie stawał.
Nie wiem skąd mi się wzięły te jeżyny w ogródku, może ptaki przyniosły. Mam prawie cały ogródek w jeżynach gdzie nie da się wjechać ciągnikiem tylko trzeba robić wszystko ręcznie. 1000 m2 kopania ręcznie jeżyn odpada.
Kopanie dużej powierzchni ręcznie jeżyn to jakiś koszmar. Grabkami też to nie idzie a kosę kupie dopiero sobie w przyszłym roku jakąś porządną bo spotkały mnie nieoczekiwane wydatki. Może ten starane chociaż je spali żebym mógł sobie przynajmniej jakoś je pograbić zanim będę miał wymarzoną kosę spalinową. Miałem kosę naca ale rozpadła mi się po 2 tygodniach i nie uznawali gwarancji bo punkt 8 wiec trzeba było by kupować części, które kosztują prawie tyle co nowa kosa tej firmy. Dobra kosa spalinowa kosztuje 1,5 tys.
Myślę, że jak już będę miał tą wymarzoną kosę to koszeniem przez kilka lat pozbędę się tego ustrojstwa.
Nie nie chcę mieć już żadnych krzaków tej rośliny w ogródku. Chcę się jej pozbyć całkowicie.
Dziękuję za dobre słowa. Mam jeszcze nadzieję, że będę miał kiedyś piękny ogródek
-
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Och, też mam ten problem, pół działki porasta brzozowy zagajnik, a w nim krzaczory z jeżyn, ostrokrzewów i jarzębin - Większość jarzębin dzisiaj wykosiłam sekatorem (były takie chude, dzikie pędy, chudsze niż pół centymetra), ale te jeżyny... Da się te dzikie odnogi jakoś ucywilizować? Będą one owocować?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Te jeżyny dziko rosnące dają smaczne owoce. Z tymże postawić trzeba na naturę :D drzewa i na ziemi jako dywan jeżyny.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Spróbowałbym starym Fernando(225EC); na pewno lepszy od Starane.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

I to wystarczy? Mam nadzieje, ze masz racje, bo te dzikuski z lasów, które pamiętam, miały małe, kwaśne owoce z pięciu kulek na krzyż :P
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Nie piszę, że to będzie proste- ale trudno w tym przypadku o drogę 'na skróty'.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Wykopać, wywieźć i w to miejsce dać świeżej ziemi. Albo pryskać i ciąć bez końca. A jakby je zimą odkryć całkowicie, jak będzie mróz? Skosić nisko, przy ziemi i jak będzie z -25 to ziemia przemarznie, może i jeżyny pójdą sobie w zapomnienie? Bo jak jest kołderka z gałązek to zimno im nic nie zrobi.
maniekw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 maja 2015, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Darujcie sobie opryski. Jeżeli nie jest to duża powierzchnia wystarczy rozpalić na jeżynach większe ognisko. Korzenie zostaną wysuszone. Metoda sprawdzona.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Ja cierpliwie wykopywałem widłami amerykańskimi
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

maniekw pisze:Darujcie sobie opryski. Jeżeli nie jest to duża powierzchnia wystarczy rozpalić na jeżynach większe ognisko. Korzenie zostaną wysuszone. Metoda sprawdzona.
Czy takie działanie ;:209 nie spowoduje wyjałowienia ziemi ?
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak załatwić i zlikwidować jeżyny?

Post »

Wprost przeciwnie - popiół uzyźni glebę (ale trzeba pamietać , że jest alkaliczny )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”