Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Zgadzam się z tezą, że poplon powinno uwzględniać się w płodozmianie. Ma to znaczenie zarówno w przenoszeniu chorób jak i wykorzystania składników pokarmowych.

Wystarczy brać pod uwagę gatunkowość danych roślin i tak dla przykładu gorczyca i rzepak nie powinny być przedplonem dla kapustowatych - dla ogórków wręcz polecane. Motylkowe (peluszka, wyka, koniczyna, łubin) nie powinny być przedplonem dla grochu i fasoli.

Wyjątkiem jest tu facelia i słonecznik, które należą do zupełnie innych rodzin i nie przenoszą chorób.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja na jesieni najczęściej stosuję żyto z wyką ozimą lub żyto z rzepikiem w zależności od tego co będzie tam siane na wiosnę.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Facelia u mnie udaje się najlepiej jak wysiewam po czosnku i cebuli czyli lipiec, wyrasta do zakwitnięcia a po niej jeszcze zdążam obsiać żytem tam gdzie w przyszłym roku wchodzą rośliny w maju np pomidory, ogórki.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Nigdy jeszcze podwójnie poplonu nie uprawiałem, ale faktycznie po czosnku spokojnie można spróbować.
Pomyślę o tym w przyszłym roku.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja wychodzę z założenia , że zawsze powinno coś rosnąć bo odchwaszcza i ziemia nie ulega erozji.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Uzyskałam trochę powierzchni do nasadzania warzyw, wyczyściłam ziemię z chwastów. Mogę już sadzić, tyle że jest to martwy piach. Zastanawiałam się co można by zrobić, żeby własnie teraz, na szybko ,chociaż punktowo wzbogacić tę ziemię- popiół w jakąś próchnicę.Nie mam obornika ani kompostu, jedynie kurze pomioty. Wpadłam na pomysł nazbierać wyki gdzieś na ugorach, miedzach, poszatkować tą wykę jak najdrobniej i dać pod nasadzenia , czy coś takiego by się sprawdziło ?
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Sprawdziłoby się. :wink:

Kiedyś wypielone chwasty lądowały w wiaderku, a potem w kompostowniku. Teraz wypielone chwasty rzucam pod nasadzenia, czasami lekko przykryję je ziemią - i widzę, że roślinom bardzo, bardzo to odpowiada.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Poplon jako nawóz

Post »

A taka biała gryka którą kupuje się na kasze może być wysiewana na poplon czy nie wykiełkuje?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Nasiona gryki są obłuskiwane w procesie produkcji kaszy nie wiem czy to nie wpływa na zdolność kiełkowania. Lepiej kupić normalne ziarno gryki i posiać. Nawet niewielka powierzchnia kwitnącej tatarki wygląda pięknie.
Pozdrawiam Piotr
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Mam sąsiada rolnika ( ma ok. 50 ha ) i zapytałam go jaki poplon najlepiej użyźnia glebę. Powiedział, że najwięcej masy zielonej a więc później i próchnicy daje groch siewny ( peluszka ). Już sobie kupiłam 2 kg na wysianie na grządce po czosnku i cebuli oraz po ogórkach. Pewnie trzeba będzie po siewie nakrywać aby gołębie nie wybrały nasion. Brak dostępu do obornika to przecież żaden problem. Można dać obornik granulowany przy przekopywaniu z poplonem to pięknie się razem przerobi. A na zimę posiać np. żyto i wiosną przekopać.
Pozdrawiam Ela
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Kukurydza na poplon

Post »

Witam
Mam dwa wiadra kukurydzy trochę podplesniały za późno były wyłuskane z kolby i zastanawiam się nad wysianiem ich na poplon myślicie że ma to jakiś sens czy mija się z celem.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Zupełnie bez sensu. Kukurydza nawet jeśli wykiełkuje to ile urośnie do przymrozków? Nawozu zielonego z niej też niewiele nawet gdy siejesz o "normalnej" porze. Te nasiona lepiej wyrzucić na kompost.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

A patrząc się pod kątem zagłuszenia chwastów?
Nasiona wykiełkuja na pewno bo sprawdzałem zresztą to nie jest splesniała kukurydza tylko nasiona mają nalot po prostu boję się dać jej królikom.

Edit
Tak analizuje odpowiedź i dodam jeszcze że to plany na przyszły rok nie na ten bo połowa października jest przecież
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”