Mączka bazaltowa

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

Mączka bazaltowa, stosowana jest między innymi na trawniki ekstremalne utrzymane i "ekologiczne".
Jej skład 40% SiO, 8% CaO, 8,3% MgO, 1,7% K2O oraz pierwiastki: mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), molibden (Mb), bor (B), żelazo (Fe), Selen (sobie).
Zalety:
- Rozluźnienie gleby gliniastej - doskonale poprawia strukturę
- Ograniczony wzrost mchów, grzybów
- Bardzo wyrównany wzrost i wybarwienie (ciemne) darni
- Walory estetyczne i ekspozycja koloru trawy
- Uzupełnienie nawożenia azotowego
- Doskonale poprawia skład pierwiastków na glebach luźnych
- Brak możliwości przenawożenia !!!
- Stosunkowo nie wysoka cena
- Aplikacja co 2 lub 3 sezony przy zakładaniu trawnika 3kg/m2 kolejne sezony około 1kg/m2

Jest to mało popularny nawóz ze względu na występowanie wyłącznie w Polsce Zachodniej, co przekłada się
na koszta transportu i wysoką cenę w innych częściach kraju, Oczywiście nie zastąpi on całkowicie nawozów mineralnych. Stanowi jedynie uzupełnienie. Do trawników stosujemy piasek bazaltowy łamany w frakcji 0-4
Joanna Ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 sie 2013, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Maczka Kostna

Post »

Nadchodzi wiosna a wraz z nią czas na nawożenie. Moja teściowa namawia mnie na podsypanie róż, hortensji itd mączką kostną. Chciałabym usłyszeć uwagi i opinie na temat mączki jako nawozu.Kiedy nawozić i co nawozić.
Dzięki z góry za informacje.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Mączka kostna,Mączka skalna.

Post »

Mączka kostna to źródło fosforanów niezbędnych do rozwoju korzeni.
Używa się jej przy sadzeniu drzew i krzewów dodając na dno przygotowanego dołka.
Jest nawozem odkwaszającym glebę.
Mączka musi zostać wymieszana z glebą natychmiast po rozsypaniu.
Nawóz ten można stosować w wysokich dawkach ,starczających na dłuższy czas, ponieważ
tempo uwalniania składników odżywczych z tego nawozu jest stosunkowo długie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mączka kostna,Mączka skalna.

Post »

Widziałem mączkę kostną (16,95 za 2,5 kg) w kilku Lidlach. Raczej nie jest rozchwytywana
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: mączka bazaltowa

Post »

Na opakowaniu mączki bazaltowej napisano, że jej skład, a zwłaszcza spore ilości krzemu wzmacnia rośliny, a tym samym chroni je przed chorobami grzybowymi w tym ZZ i mącznikami.

Czy ktoś mógłby podzielić się własnym doświadczeniem z tej kwestii? :wink:
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: mączka bazaltowa

Post »

Z mączką bazaltową jest taki problem iż jest mało popularna dlatego cena zapakowanej wraz z przesyłką przekracza 1000 zł za tonę, podczas gdy luzem na kopalni wynosi 20-30 zł za tonę. Niestety złoża występują w Polsce południowo-zachodniej.
Lecz bazalt jest skałą wulkaniczną, pierwotną, a inne skały wulkaniczne mają podobny skład chemiczny, i pewnie też zbliżone właściwości. Występowanie eksploatowanych złóż również jest w Polsce południowo-zachodniej, poza diabazem koło Krakowa. http://permakultura.net/2014/07/16/macz ... a-1107zlt/
Lecz najciekawszą alternatywą wydaję się być granit. http://permakultura.net/2014/04/09/macz ... i-sladowe/
ponieważ jako popularny mający większe zastosowanie jest bardziej dostępny (firmy handlujące kostką granitową mają w ofercie zasypkę, chociaż raczej będzie to piach czyli trochę za gruby kalibraż ).
Ale dostępny jest również w firmach kamieniarskich prowadząc obróbkę: cięcie, polerowanie powstaje odpad szlam, i oddają to za darmo.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: mączka bazaltowa

Post »

Podbijam temat, czy mógłby się ktoś podzielić prywatnym doświadczeniem w używaniu tego typu nawozu. ;:65
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: mączka bazaltowa

Post »

Xawierka, ja podsypałam mączkę teraz jak sadziłam czosnek, tzn. w listopadzie.
I myślę, że to najlepiej pokaże czy i jaki będzie efekt.
Do każdego dołeczka pod ząbek sypnęłam tej mączki.
Wiosną będę podsypywać pod drzewka i winorośle.

No niestety na efekt muszę poczekać, też jestem ciekawa czy ktoś jest co stosował i zauważył jakieś rezultaty.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Jokaer i co możesz powiedzieć o tym nawozie, czy rzeczywiście to cudowny, naturalny nawóz ?
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Mączkę bazaltową mieszam z kompostem - na plony narzekać nie mogę, ale nie wiem czy to bardziej zasługa kompostu czy mączki. :wink:

W zeszłym roku posypałam nią agrest z mączniakiem. Niestety mączniak wygrał. :(
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Chciałbym odświeżyć temat. Ktoś ma jakieś doświadczenia z mączką?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

A już myślałem, że znajdę tu jakieś informacje na temat stosowania mączki bazaltowej ale widzę, że albo wątek jest słabo widoczny albo jej użycie jest znikome wśród forumowiczów, co może wskazywać, że nie jest ona jakimś super nawozem. ;:131

Tak czy owak mam plan w tym roku przetestować ją w swoim ogrodzie. na razie muszę się zorientować gdzie i jaką kupić, bo czytałem że należy się rozejrzeć za taką z najmniejszą zawartością metali ciężkich. Zapewnie po sezonie teżjiewiele będe mógł powiedzieć, gdyż będe stosował szereg różnych wynalazków ale nie omieszkam spróbować. :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

BobejGS pisze:Zapewnie po sezonie teżjiewiele będe mógł powiedzieć
Nie sądzę, na ew efekt trzeba by poczekać prawie rok i to hm.. przy działaniu naturalnych kwasów organicznych. To proces, może i w wierzchniej warstwie coś już po kilku miesiącach zajdzie.. I mówimy o mączce, granulacja max 0,3 mm. Mączka bazaltowa to właściwie nie nawóz, bo NPK nie ma, ma w składzie SiO2 (ok. 50%) i dużo mniej (wg wielkości %) Al2O3, Fe2O3, CaO, MgO, Na2O, K2O i P2O5 - te dwa ostatnie gruuubo poniżej 1%, generalnie w zależności od kopalni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”