ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Kwasowość gleby można zbadać samemu. Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Kwasomierz".
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Dostalam taką odpowiedź, od pani z bunktu badan: "Standartowa analiza obejmuje następujące oznaczenia: zasolenie, odczyn (pH), zawartość N, P, K, Mg, Ca i Cl.
Na podstawie wykonanej analizy opracuję zalecenia nawozowe pod konkretną grupę roślin np przed założeniem trawnika, pod uprawę warzyw, kwiatów itp. Koszt analizy z zaleceniami wynosi 40,70 zł
Najważniejszą sprawą jest prawidłowe pobranie próbki do analizy.
Należy pobrać 15-20 próbek z całej warstwy gleby od 0 do 20 cm, pobierając plastry gleby jak na załączonym rysunku, wszystkie próbki dokładnie wymieszać i z całej partii pobrać ok. 1/2 l ( 2 szklanki) , zapakować do woreczka z folii, aby ziemia nie wyschła i przekazać do analizy. Termin wykonania jest krótki.2-3 dni. "
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dzięki! Nigdy nie mogłem się do tego wziąć żeby zadzwonić ;)
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Proszę bardzo :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
najanaja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 cze 2008, o 09:46

Badanie gleby

Post »

Witam,
jestem bardzo początkującą ogrodniczką.Czy konieczne jest przed rozpoczęciem zakładania ogrodu badanie gleby w wyspecjalizowanej jednostce? Jak wy sobie radzicie ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Czy jest konieczne, może wskazane, żeby później nie mieć rozczarowań.
Ja zbadałam glebę w swoim ogrodzie dopiero po 7 latach użytkowania i byłam bardzo zdziwiona faktem, że stan fosforu wynosił zero, a zawartość magnezu była mocno poniżej normy. :( :D
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

hmmm a może od razu kupić nawóz wieloskładnikowy i rozsypać, a nie badać glebę?
np: mech na glebie brak wapna, trawa żółknie brak azotu itp
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gemciu, a może od razu rozsypać kompost, a nie nawozy sztuczne?

A może w ogóle nie jest potrzebne dokarmianie gleby? Jeśli już, to nawozy mineralne stosuje się żeby wyrównać jakieś niedobory, a nie "na wszelki wypadek" przed założeniem ogrodu?

A ile może kosztować badanie gleby? Kiedyś ktoś na forum podawał cenę ok. 30-70 złotych, to było jakiś czas temu, jakie stawki obowiązują dziś - nie wiem. Kto podpowie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Oki, a czy badanie takimi testerami po 15zł, które można kupić w sklepie czy na allegro ma jakiś sens?
Czy wspomniana kwota 30-70zł dotyczy kilku próbek z badanej powierzchni?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gemciu co innego jest badanie gleby testerami z Allegro, tym możesz, a częściej Ci się nie uda ze względu na słabą ich jakość, pomierzyć pH gleby, czyli jej odczyn.
Badanie gleby jako takie, to jest badanie specjalistyczne, które wykazuje, jak np. w moim przypadku, jakich składników jest za mało, a których w sam raz, czy nawet za dużo.
Jeżeli dasz nawóz wieloskładnikowy bez badania gleby, to spowodujesz zwiększenie ponad miarę ilości składników będących w glebie, i nie zawsze uzupełnienie tych brakujących.
Nadal pozostanie zachwiana równowaga składników w glebie.

PS. Gemciu dopisz w swoim profilu gdzie masz działkę, miasto, wieś czy region.
Taki panuje zwyczaj na forum, a ponad to łatwiej jest udzielać porad. :D
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

lila31 pisze: jakich składników jest za mało, a których w sam raz (...)
To i sprawdzenie pH to sedno problemu.

Pozwolę sobie wkleić kilka zasad nawożenia mineralnego, aby zniechęcić do sypania nawozów ręką i na oko :wink:


Prawo minimum Wysokość plonów zależy od tego pierwiastka, który znajduje się w glebie w ilości minimalnej w stosunku do potrzeb rośliny. Pierwiastek ten ogranicza działanie innych i w następstwie powoduje obniżkę plonów.
Prawo opłacalności nawożenia Każdy kg dostarczonego do gleby nawozu może dać różny efekt: -im mniej danego składnika w glebie, a inne występują w ilości optymalnej, tym efekt nawożenia większy (wyższy plon). -im tego składnika w glebie więcej, tym efekt nawożenia mniejszy.
Prawo maksimum. Nadmiar składnika pokarmowego w glebie ogranicza skuteczność działania innych i w następstwie powoduje obniżkę plonów.
Prawo wartości biologicznej. Stosowanie nawozów musi mieć na celu nie tylko wielkość plonu.


Ustalenie typu gleby i wykonanie badania niedoboru składników pozwoli optymalnie dobrać rodzaj nawożenia.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Nalewka pisze: A ile może kosztować badanie gleby? Kiedyś ktoś na forum podawał cenę ok. 30-70 złotych, to było jakiś czas temu, jakie stawki obowiązują dziś - nie wiem. Kto podpowie?
Tu są urzędowe ceny:

http://www.oschrbialystok.internetdsl.pl/cennik.htm
gosiagre
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 mar 2010, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy konieczne badanie gleby?

Post »

Witam, mam pytanie. Mam ogródek przydomowy 70m2, przy bloku, w mieście. Absolwent AK przygotowuje mi projekt jego zagospodarowania. Gleba wilgotna, sporo mchu. Czy konieczne jest przeprowadzenie analizy próbek gleby dla takiego małego ogródka w mieście? Czy ma sens? Jeśli tak, to gdzie w Warszawie można takie badanie wykonać? Dziękuję z góry za wszelkie informacje..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”