ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Pabblo_Pl

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

To podziękuj pani i zrób raz jeszcze analizę metodą uniwersalną,
jak coś można Ci doradzić jak nie wiadomo ile masz azotu w glebie, nie wspominając o wapniu.

Spytaj pani może ona ci wywróży z fusów po kawie.

Edit:

Ale jak chcesz sadzić maliny to możesz spróbować i bez analizy.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Nie jest tak źle, jak już wykonałeś tą analizę, to też można co nieco wiedzieć. Zakładam, że to gleba mineralna, nie żaden torf. Wynik trochę za duży dla magnezu. Jeśli będziesz w przyszłości nawozić, to nawozy bez Mg. Dla paru malin pewnie nie robiłeś analizy, nie wiem co znaczy pytanie o wyparzaniu w piekarniku, bo takie wypalanie ziemi w wysokiej temperaturze niszczymy wszystkie mikroorganizmy, także te pożyteczne. Też można przez ten zabieg zwiększyć zawartość przyswajalnego manganu, wręcz do wartości toksycznej, ale po czasie mija.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

No i odczyn by się przydał.Maliny powinny mieć pH 6,0-7,0. Wtedy plonują najlepiej.

Opis obu metod,sposób pobierania próbek i jak policzyć samemu zalecenia nawozowe. http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1066
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Jednak podają w tym linku, że z analizy polowej, dokładnie nie można zalecić dawek nawozowych.
W typowej analizie gleby pod uprawy rolnicze bada się zawartość fosforu fosforanowego, potasu, magnezu oraz pH (w 1 M KCl), zawartość składników podaje się w mg/100 g gleby. Niestety, na podstawie tego rodzaju analizy nie można ustalić dokładnych zaleceń nawozowych dla warzyw.

Nie można porównać wyników obu analiz, ponieważ są w nich używane inne odczynniki do wymycia z gleby składników odżywczych i wyniki podawane są w innych jednostkach.
pH było wykonane:6,2.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Faktycznie,jakoś mi umknęło to pH ,ale badane metodą uniwersalną było by 7,0-7,2,więc na maliny trochę za wysoko.
Link podałem świadomie,żeby każdy ,nie tylko krzys dowiedział się więcej o różnicach między tymi dwiema metodami i w razie czego nie dał się wpędzić w maliny :wink:
Całkiem dokładnie przeliczyć się nie da, ale można wziąć kilogram ziemi ,dobrze wysuszyć i zważyć.Reszta,czyli przeliczenie z mg/100 g w mg/dm3 to już podstawówka.Oczywiście można też domagać się powtórzenia nieodpłatnie analizy,z powodu wprowadzenia w błąd przez pracownika laboratorium.Z drugiej jednak strony, na Winogrona.org , spotkałem się z wykonaniem analizy polowej podczas przygotowania ziemi pod winnicę.
dudus0974
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 lip 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Witam, czy ktoś podpowie czy mam dobrą ziemię ,pomidorki marnieją,słabo rosną
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
karthyer
100p
100p
Posty: 102
Od: 19 cze 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GOP

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

kaLo pisze: Całkiem dokładnie przeliczyć się nie da, ale można wziąć kilogram ziemi ,dobrze wysuszyć i zważyć.Reszta,czyli przeliczenie z mg/100 g w mg/dm3 to już podstawówka.
Jest to trzeci rodzaj prawdy, licząc metodą księdza Tischnera. Przeliczenie z metody polowej na metodę uniwersalną to nie jest to samo co przeliczenie z mg/100 g na mg/dm3. Przeliczanie pomiędzy tymi metodami jest niemożliwe. Nie będę tłumaczył dlaczego bo podstawówka nie wystarczy do zrozumienia tego zagadnienia, trzeba być po kursach. Próby takich obliczeń mogą doprowadzić do wniosku, że można oddychać krzemionką, bo zawiera wystarczającą ilość tlenu licząc w mg/dm3.

Howg!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Na wykładzie dla pracowników laboratoryjnych ODR-ów i Stacji Rolniczo-Chemicznych, prof Jarosz z lubelskiej AR powiedział,że
mimo różnic jednej i drugiej metody można z dość dobrą dokładnością przeliczyć wyniki,trzeba tylko wiedzieć,co się liczy i znać obydwie metodyki badania .Utrudnienie jest takie,że potrzebne są do tego uniwersytety. Same kursy to za mało. Życzę miłego dnia koledze po kursach. :wit

PS.
Ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do zawartości tlenu 21%.Wiem to z podstawówki. Krzemionka zawiera ponad 53% tlenu. Jak widać przykład jest nie trafiony.
karthyer
100p
100p
Posty: 102
Od: 19 cze 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GOP

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

No to podstawówka jest potrzebna czy uniwersytety do takich przeliczeń?
Zakładam, że Profesor wiedział o czym mówi ale widzę że nie każdy zrozumiał.
Nadal twierdzę, że nie da się przeliczyć pomiędzy tymi metodami. Da się estymować na podstawie empirii z pewnym prawdopodobieństwem i wymaga to właśnie wiedzy na poziomie uniwersyteckim oraz sporego doświadczenia i/lub posiadania danych niedostępnych powszechnie .
Tekst:
wziąć kilogram ziemi ,dobrze wysuszyć i zważyć.Reszta,czyli przeliczenie z mg/100 g w mg/dm3 to już podstawówka
to wprowadzanie nieświadomych ogrodników w błąd (i bzdura kompletna).
Co do podanego przeze mnie przykładu z krzemionką, to w analizie typu polowego da ona 53% tlenu a w analizie jak ogrodniczej 0%. Wiem ile tlenu jest w powietrzu, nie udawaj niemca że nie wiesz o co mi chodziło w tym przykładzie.
Przelicz proszę jakąś przykładową analizę polową na ogrodniczą, to oddam honor i przyznam że się myliłem. A dopóki takiego przykładu nie podasz, to uważaj co wypisujesz bo tu są sami hobbyści a nie fachowcy. Ktoś jeszcze uwierzy, przeliczy metodą "z podstawówki" i opracuje sobie nawożenie które zadziała mu jak Rondoup.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

.
karthyer pisze: Da się estymować na podstawie empirii z pewnym prawdopodobieństwem ...
Znasz trudne słowa,punkt dla Ciebie.Teraz popracuj na następny.Masz do posadzenia hektar ziemniaków , musisz kupić odpowiednią ilość nawozów i dwie analizy rolniczą i ogrodniczą. Która podaje prawidłowe nawożenie a która zadziała jak herbicyd ? Przypadek, że obie podadzą w przybliżeniu podobne dawki nawozów , a priori (też znam trudne słowa :) ) odrzucamy.
PS.
GOP Górnośląski Okręg Przemysłowy ? I to JA udaję niemca (pis.oryg) ?
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Witam
Zrobiłam badanie gleby.
Proszę o pomoc w wyliczeniu ile mam dać wapna, saletry amonowej i siarczanu potasu. Mi wyszło że siarczanu potasu pod pomidory na 6m2 mam dać 420 gram? Trochę dużo mi się wydaje.
Uprawiam pomidory i paprykę w szklarni. W gruncie ziemniaki, ogórki, fasolkę , cebule i korzeniowe.
Jak już przekopałam warzywniak, to mogę tylko posypać wapnem i tak zostawić? I kiedy ten siarczan, bo azot pewnie na wiosnę.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Jest rażąco niski poziom wapnia i na nim powinnaś się skupić. Z potasem poczekałbym do wiosny i można by zasilić saletrą potasową. Siarczan potasu dobrym byłby, gdyby było wysokie pH, a jest niskie. W zasadzie masz zalecenia, które są wskazówką do nawożenia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

:wit Jeżeli badałam glebę w roku 2016 i dostałam zalecenia ,to czy w tym roku jest sens wykonwywać ponownie analizę?
To jest wynik badanej gleby w 2016
pH 7,8
zasolenie 0,2
azot 17
fosfor 432
potas 241
wapń 4490
magnez 302
chlor 19
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”