Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  
Autor Wiadomość
pomolog
 Tytuł: Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin
PostNapisane: 14 sie 2010, o 23:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Odpowiadam na pytanie Wawrzont z zamkniętego wątku: "Czy można łączyć środki na grzyba ze środkami na robaki?". Tabele mieszania preparatów to jedna kwestia. Zdecydowanie ważniejszą jest możliwość (bez szkody) zastosowania takiej mieszaniny dla danej, konkretnej rośliny, gatunku. Bo tu może być bardzo różnie... może być i tak, że poradzimy sobie ze szkodnikiem, poradzimy sobie z chorobą i jednocześnie poradzimy sobie... z nasza rośliną (na dobre). Nie spotkałem się z opracowanym programem ochrony dla magnolii (w programie ochrony roślin ozdobnych 2010 również ten gatunek nie figuruje). Co w takim przypadku? Pozostaje jedynie sposób, o którym wspomina (na pierwszej stronie tego wątku) Janusz z pogotowia ogrodniczego. Czyli metoda... prób i błędów. Zastosowanie na jednej roślinie (czy jej fragmencie) i obserwacja efektów działania (chodzi o uszkodzenia rośliny). Jeżeli wszystko będzie w porządku, dopiero wówczas można zastosować dany środek czy mieszaninę środków.
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

bknapek
PostNapisane: 25 lut 2011, o 15:04 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1
W zeszłym sezonie miałem w sadzie grzybowo-szkodnikowy kataklizm.
Duża wilgotność, częste opady oraz brak oprysków - bo do tej pory nigdy nie stosowałem - spowodowały pojawienie się niezliczonych zastępów szkodniów (mszyce, przędziorki, etc.) i porażenie śliw brunatną zgnilizną. W rezultacie kompletny brak jadalnych owoców.

Wszystkie drzewa solidnie prześwietliłem, usunąłem stare liście i owoce - ale obawiam się że tym razem zabiegi mechaniczne nie wystarczą. Jak tylko zrobi się cieplej planuję zrobić oprysk z preparatu olejowego (np. Promanal) i fungicydu (np. Miedzian, Topsin).

Czy te preparaty można połączyć i wykonać wspólny oprysk?

Bo jak to zrobić inaczej?
Promanal trzeba nakładać bardzo obficie, więc obawiam się że spłukałby Miedzian.
Jeśli Promanal najpierw, to czy Miedzian przeniknie przez utworzoną przez Promanal warstewkę parafiny ?
Poza tym zależałoby mi na zrobieniu tego za jednym zamachem, bo mam ~50 drzew i nawet jeden oprysk zajmie dość długo..

gienia1230
PostNapisane: 25 lut 2011, o 16:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Promanalu nie stosowałam, z miedzianem wchodzę jak tylko się zrobi w miarę ciepło i ładnie, u nas to będzie gdzieś przełom marca/ kwietnia. Topsinem opryskiwałam śliwy (I-szy raz w sezonie) p-ko brunatnej zgniliźnie tuż przed kwitnieniem. Topsinu nie można łączyć z miedziowymi, ale mieszałam z Calypso i nic się nie stało, zadziałało.

Andrzej Kosiński
PostNapisane: 11 mar 2011, o 19:07 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam.
Nie jestem jakimś wielkim praktykiem ale z tego co wiem to pierwszy oprysk Miedzianem robi się w okresie bezlistnym i akurat jeśli chodzi o ten środek to temperatura powietrza nie ma tu większego znaczenia, śmiało więc możesz pryskać. Wystarczy dzień byle tylko nie padało. Promanalem pryskasz w momencie nabrzmiewania pąków i raczej wtedy gdy temperatura wzrośnie powyżej 8 stopni gdy uśpione insekty zaczynają być ruchliwe.

piterex
PostNapisane: 16 sty 2012, o 22:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Promanal czy inne preparaty olejowe stosuje się na przedwiośniu (pękające pąki) zalepia i zadusza szkodniki , które przezimowały (np. przędziorki, wielkopąkowiec) . Nie zmieszasz go z Topsinem bo jest to środek systemiczny i temperatura (średnia dobowa) musi wynosić przynajmniej 12 C podczas oprysku o co ciężko w tym czasie. Poza tym Promanal zwiększa przyczepność środków ochrony roślin i w przypadku Miedzianu mogą wystąpić poparzenia.

agaroza
PostNapisane: 1 mar 2012, o 00:14 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Siarczan miedzi też jest dobry na opryski wiosenne, a dodatkowo latem małe stężenie jako nawóz dolistny.

HANAT
PostNapisane: 4 mar 2012, o 11:25 
50p
50p

więcej niż 1
Odnośnie Miedzianu i nie tylko w sadzie, polecam coś w tym temacie, powinno pomóc ;:180

tutaj http://www.youtube.com/user/GospodarstwoHANAT#p/c/C5F9AFB39698FF21/0/olOhXi3FIlY

ewa2019
PostNapisane: 5 cze 2012, o 09:06 
1000p
1000p

---
Mam pytanie? Czym się różni środek-przeciw szkodnikom-systemiczny od kontaktowego?

Comcia
PostNapisane: 5 cze 2012, o 09:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kontaktowe - substancja czynna nie wnika do rośliny, tylko pozostaje na powierzchni.
Systemiczne ( układowe ) wnikają do rośliny i przemieszczają się do części gdzie nie dotarł oprysk.

ewa2019
PostNapisane: 5 cze 2012, o 09:43 
1000p
1000p

---
Dzięki, nareście rozumiem :wit

Danny
PostNapisane: 14 cze 2012, o 14:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Mam pytanko czy calypso miesza sie z capitanem proszę o szybką odp.

gienia1230
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 14 cze 2012, o 17:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
maryann napisał(a):
Oto tabela mieszania kilkudziesięciu pestycydów, nie ma Topsinu. Ale sądząc po konsystencji chyba bym sprobował. Obrazek

Strona nr 2 tego wątku- z czym można mieszać calypso. Wygląda na to że nie można mieszać ani z capitanem ani z captanem :D .

MalyKotek
PostNapisane: 1 lip 2012, o 20:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam .

Piszę z zapytaniem czy TOPSIN można mieszać z MOSPILANEM ? Niestety nie udało mi się uzyskać żadnych informacji w tej kwestii .

Pozdrawiam.

gienia1230
PostNapisane: 2 lip 2012, o 01:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ja zaryzykowałam i zmieszałam przy oprysku sliw p-ko mszycom i jednoczesnie p-ko brunatnej zgniliźnie. Oczywiscie najpierw w oddzielnych naczyńkach, w niewielkiej ilosci wody. I jeśli chcesz np tylko 3 litry cieczy roboczej, to nie rób 3 litry z Topsinem i 3 litry z Mospilanem i nie zlewasz razem!!! Bo będziesz miał 6 litrów słabiutkiego roztworu.
Pryskałam tak nie raz, mieszałam też z Calypso, nic się nie działo.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 92 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości