Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Kerovsky
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 paź 2013, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam taką starą jabłoń, która ma parcha. Chciałem ją popryskać na jesień ale niewyrobiłem się przed mrozami.
Czy oprysk teraz przyniesie jakiś skutek??
Kupiłem już mocznik oraz miedzian. Jak najlepiej wykonać oprysk?? W jakich proporcjach itd?
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Ja się chętnie dołączę do wątku, przeczytałam ostatnio o dawkowaniu w uprawie amatorskiej:

Syllit 65WP:
jabłonie i grusze: zapobiegawczo przeciwko parchowi. Opryski wykonuje się przed kwitnieniem jabłoni i gruszy, czyli w okresie od lutego do marca, a także po zakończeniu kwitnienia. Ważne jest by wykonywać zabiegi do momentu czerwcowego opadania zawiązków owoców. W uprawach amatorskich na działkach Syllit 65 WP stosujemy zapobiegawczo w ilośći 1,5g preparatu na 1 litr cieczy, interwencyjnie w ilośći 1,5-2g preparatu na 1 litr cieczy, a wyniszczająco - 2,25 g preparatu na 1 litr cieczy.
brzoskwinie:rozpylamy w czasie, gdy na drzewie nie ma jeszcze liści. Najlepszy moment to czas nabrzmiewania pąków. Na ogródkach i działkach dawkowanie Syllitu 65 WP to 7,5 g preparatu na 1 litr cieczy.
czereśnie/wiśnie: Zabieg wykonujemy tuż po kwitnieniu wiśni i czereśni. Zabiegi powtarzamy jeszcze 2 razy w odstępach 10-14 dni. W uprawach amatorskich na działce stosuje się 1,5g preparatu na 1 litr wody.
śliwa: W uprawie amatorskiej na działce stosujemy przed rozwojem liści w ilości 7,5 g preparatu na 1 litr cieczy, natomiast w fazie białego pąka dajemy 1,5 g preparatu na 1 litr cieczy.

Miedzian 50WP
Opryski miedzianem w ogrodzie działkowym rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków liściowych u brzoskwini i moreli, opryskując te drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu. W okresie pękania pąków Miedzianem opryskujemy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej. Oprysk ten wykonuje się profilaktycznie, jeżeli w poprzednim roku stwierdzono występowanie zarazy w ogrodzie lub w jego sąsiedztwie. W okresie ukazywania się pierwszych liści wykonujemy Miedzianem kolejny oprysk jabłoni i gruszy, tym razem przeciwko parchowi.
Dawka dla jabłoni: 2-3 g na 1 l wody. Opryskiwać 1-2 razy w fazie nabrzmiewania pąków ? przed kwitnieniem, najpóźniej do fazy zielonego pąka.
Dawka dla brzoskwini: 10g na 1 l wody. Drzewa opryskiwać w okresie bezlistnym w czasie nabrzmiewania pąków i jesienią po opadnięciu liści

Moje pytanie brzmi ile tego napryskać na jedno drzewko (ca. 170cm wysokości)? Nie lubię stosować chemii i myślałam, że uda się bez niej, niestety w zeszłym sezonie pochorowały mi się niektóre jabłonie i brzoskwinie, więc muszę czymś prysnąć żeby nie było powtórki z rozrywki :? Nie chcę zrobić spustoszenia w środowisku ale też nie chcę użyć zbyt mało preparatu bo inaczej oprysk nie będzie miał sensu.
Czy ktoś może powiedzieć ile mniej więcej zuzywa się zawiesiny na jedno drzewko ok. 170 cm wysokości?
Kerovsky
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 paź 2013, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Planuje zrobić oprysk miedzianem w niedziele. Będzie to dobry termin?
Rozumiem że pryskam drzewo?
Chce też zrobić oprysk mocznikiem, problem w tym że nie mam na nim instrukcji dawkowania, ani nie wiem czy mam pryskać drzewo czy liście pod drzewem??
Mógłby ktoś pomóc>?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Od niedzieli do srody ma byc ładna i ciepła pogoda, więc warto zabrać sie za pryskanie
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Mocznikiem pryska się na jesień (5% roztwór) na liście by szybciej się rozłożyły, jeżeli wciąż masz liście pod jabłonią to najlepiej je wygrab i spal chociaż podejrzewam, że po zimie niewiele z nich zostało.
regulamin!
stern
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 paź 2014, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Chciałbym jutro opryskać Miedzianem 50WP moje drzewa w sadzie ( są to jabłonie, śliwy i grusza) Na jabłoniach w tamtym roku zaobserwowałem parcha a na gruszy czarny nalot na liściach oraz gnicie owoców na drzewie. Nie robiłem tego jeszcze nigdy i proszę o poradę. Posiadam opryskiwacz marolex 12 plus i miedzian wp 200g. Planuję na 10litrów dać 20g miedzianu. Czy taki roztwór będzie wystarczający? Proszę napisać o czym jeszcze muszę pamiętać.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Kerovsky pisze:Planuje zrobić oprysk miedzianem w niedziele.
A masz Ty liście jakie na tym drzewie? Czy o brzoskwini piszemy?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Teraz takie czasy nastały że nie tylko brzoskwinie pryska się na pąka... :roll: u mnie już wiśnie dwa razy pryskane miedzianem, bo brunatna zgnilizna w ubiegłym roku prawie mnie zeżarła, jeszcze gruszki i jabłka na parcha, u gruszy automatycznie powinno załatwić rdzę. Pryska się standardowo do całkowitego zwilżenia gałązek i pączków, podobnie jak z brzoskwinią trzeba trafić z pąkiem, jak nabrzmiewa, zaczyna pękać, kiedy to grzyb wyłazi z kory i włazi do środka gałązek przez pąki, przynajmniej ze zgnilizną u wiśni, czy kędzierzawką u brzoskwini, co zaś do parcha u jabłoni, zawsze może się przyplątać.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prewencyjne opryski w ogrodzie

Post »

Odświeżam wątek
Dzisiaj wszystko oblałem Promanalem, robactwa tyle było w zeszłym roku, że w tym spodziewam się zmasowanego ataku
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Prewencyjne opryski w ogrodzie

Post »

Niedawno czytałem właśnie jakiś artykuł, że jest na to kilka środków (ale żaden nie daje 100% gwarancji) tylko, że część z nich niedostępna w Polsce.
Ze tego miedziana dzięki.
wiwcio123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lut 2016, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Profilaktyczne opryski śliwy/czereśni/jabłonek - kiedy i jakimi środkami. (dla POCZĄTKUJĄCEGO)

Post »

Witam.
Posiadam na podwórku kilka młodych (paroletnich) drzewek owocowych. Jak dotąd pryskałem je bardzo sporadycznie i zazwyczaj tylko na mszyce, gdyż jestem w tym kompletnie zielony i nie zauważyłem jak dotąd wcześniej żadnych oznak pasożytniczych (tak było do ubiegłego roku).

W zeszłym roku ze śliwek opadły mi wszystkie owoce (jak jeszcze były zielone). Wyczytałem w internecie, że była to tzw. "owocnica żółtoroga". Na całym drzewku przetrwały raptem 4 śliwki (dokładna odmiana to lengroda - duże, słodkie żółte śliwki).
Z czereśniami miałem tak, że nie chciały w ogóle rosnąć - zaraz po wkopaniu kupionej łodygi (nie wiem jak się na to mówi; sadzonka?). Było parę liści na samym czubku, ze 2 czereśnie i pozwijane liście u samej góry.
Z jabłonkami na moje oko wszystko było w porządku - tak jak mówiłem nie znam się na chorobach drzew owocowych. Jednak liście jabłoni były pokryte tak jakby delikatnym, białym meszkiem (to normalne?). Zaś ich owoce były dosyć małe, nie wiem czy jest to po prostu taka odmiana, czy były takie ze względu na dość mały wiek jabłonki, czy był to wynik jakiejś choroby. Gdy się dojrzały większość bardzo szybko opadła.

Najbadziej zmartwiony jestem tymi śliwkami i czereśniami, chcę w tym roku temu jakoś zaradzić.
Kończy się luty, mam nadzieję, że nie jest jeszcze za późno.
I mam do Was, dużo bardziej doświadczonych osób prośbę, abyście doradzili mi ŁOPATOLOGICZNIE:
- kiedy pryskać
- czym pryskać

(Osobno do śliw, czereśni i jabłonek).

Wszystko ładnie opisane, ale kompletnie się w tym nie łapę. Jest tam podane z kilkadziesiąt, jak nie więcej środków na daną chorobę.

Chcę po prostu wykonać oprysk:
- przed kwitnieniem (jak jeszcze nie ma niczego (pąków, liści, kwiatów...) )
- w czasie kwitnienia lub w jego początkowej/końcowej fazie (kiedy najlepiej tego nie wiem)
- po kwitnieniu w czasie wzrostu owoców

I najlepiej jak najmniejszą ilością środków (chodzi o to, żeby jeden środek można było zastosować na więcej niż jedno drzewko lub przynajmniej dwukrotnie - jeśli jest taka możliwość).

Przynajmniej na początek tyle oprysków by mi wystarczyło, potem bym załapał samemu o co chodzi i robił to coraz lepiej.
Jestem nowy na tym forum, trafiłem tu głównie poprzez google i Wasze pomocne wypowiedzi. Mam nadzieję, że tutaj też takie otrzymam.

Za pomoc z góry dziękuję, jeśli wybrałem zły dział to bardzo przepraszam. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Profilaktyczne opryski śliwy/czereśni/jabłonek - kiedy i jakimi środkami. (dla POCZĄTKUJĄCEGO)

Post »

zaraz po wkopaniu kupionej łodygi (nie wiem jak się na to mówi; sadzonka?).
Jest to "drzewko". Sadzonka to ukorzeniony pęd.
Jednak liście jabłoni były pokryte tak jakby delikatnym, białym meszkiem
Odmiany jabłoni mają taki kutnerek. Ale może był to nalot mączniaka prawdziwego. Bez zdjęć nie podejmę się, żeby powiedzieć.
czy były takie ze względu na dość mały wiek jabłonki
Nawet dwuletnie jabłonki czasem wydają kilka dużych owoców. Zależy od odmiany. Ale mogły być też mniejsze przez parcha.
ŁOPATOLOGICZNIE:
- kiedy pryskać
- czym pryskać
To zależy jakich chorób się spodziewamy. Najważniejsza jest diagnoza z roku poprzedniego. Nie ma nic w rodzaju antidotum. Część chorób jest w stanie natomiast ograniczyć miedzian zastosowany tuż przed i w okresie kwitnienia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marchi7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 mar 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

oprysk drzew pytanie

Post »

Witam
Mam pytanie jakoś koło 25 pryskałem drzewka Miedzianem 50WP i nie wiem czy trzeba jeszcze czymś opryskać w kwietniu lub pózniej ? drzewkami zajmuję się od tego roku a pojęcia takiego to nie mam amator jak nic ze mnie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”