Popiół ze spalania drewna

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Po pierwsze nie sztuczne a mineralne bo niektóre to kopaliny i są tylko rozdrabniane.
Nawozy mineralne to nie samo zło, rośliny uprawiane areoponicznie należą do jednych ze zdrowszych bo dostają tylko nawozy mineralne, ale wysokiej jakości, bez metali ciężkich i innych badziewi.
Moim zdaniem racjonalne nawożenie mineralnymi nawozami nie jest szkodliwe dla zdrowia.
Pójdę nawet dalej, mówiąc że owoce "naturale" nie koniecznie są zdrowsze od tych "sztucznych"

Nie wszystko co daje natura to dar od niebios.
Pozdrawiam
Jacek
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Żadne racjonalne nawożenie nie jest złe, bo nawożenie to nic innego jak karmienie roślin.
Bez karmienia po kilku latach na wyjałowionej ziemi po prostu nie urosną.
Problemem jest zastosowanie racjonalnych dawek.

Niektórym wydaje się, że problem przenawożenia dotyczy tylko nawozów mineralnych.
Nieprawda.
Otóż obornikiem i gnojówkami też można przenawozić, a obornikiem nawet popalić rośliny.
Żeby tego uniknąć, trzeba stosować go racjonalnie.

Natalko, skoro ministerstwo rolnictwa dało produktowi Zielony Laur Konsumenta, to chyba jest to dobry nawóz :-) O ile się go racjonalnie zastosuje :;230
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Od jakiegoś czasu "kolekcjonuję" popiół drzewny z kominka ale teraz w końcu po przeczytaniu tego wątku nie wiem czy dobrze robię czy źle. Mogę dać go pod pomidory i inne warzywka czy to nic nie da, ewentualnie wysypię na kompost...
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Spokojnie daj pod pomidory, ogórki i inne owocujące, a z kwiatów pod lilie.

Na kompost to raczej nie, bo popiół spowalnia procesy zachodzące w kompostowniku.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Ja chcę tylko powiedzieć że popiół nie ma azotu, więc w pewnym sensie wyjaławia ziemię.
Można dodać trochę nawozu N do popiołu i będzie ok.
W "Rok w ogrodzie" dodawali do popiołu dolomit, ja szczerze powiem nie rozumie tego przecież popiół ma odczyn zasadowy.
Może mnie ktoś oświeci. ;:138
Pozdrawiam
Jacek
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

No dodanie dolomitu jest nieuzasadnione.
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Są prowadzone badania w których do nawożenia używają zobojętnionych roztworów popiołu- zobojętnia się je mieszaniną kwasu azotowego i kwasu organicznego (octowego lub cytrynowego) a to dlatego, że silnie zasadowy popiół spowoduje przejście niektórych pierwiastków z gleby do formy nieprzyswajalnej dla roślin.
Można dodać trochę nawozu N do popiołu i będzie ok.
Ale nie jakiegokolwiek nawozu N. Nawozy mające azot amonowy lub np. mocznik rozłożą się pod wpływem zasady do amoniaku który po prostu wyparuje.
A mięso kiedyś wędziłaś czystym drewnem?
Co ma wędzenie do nawożenia?
Popiół drzewny zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny i fenole.
Nieprawda. Te związki może zawierać DYM ze spalania drewna wysokożywicznego i dodatkowo malowane przepracowanym olejem samochodowym.
A poza tym zawiera potężne ilości nawozów sztucznych.
Co jest dla Ciebie nawozem sztucznym? W oborniku też znajdują się nieorganiczne związki które w postaci skoncentrowanej, czystej, krystalicznej są sprzedawane jako nawozy sztuczne.
11krzych

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Rayy pisze:No dodanie dolomitu jest nieuzasadnione.
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?
Rayy pisze:Co ma wędzenie do nawożenia?
Nic, chciałem tylko obrazowo pokazać ile substancji smolistych zawiera czyste drewno
Rayy pisze:
Popiół drzewny zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny i fenole.
Nieprawda. Te związki może zawierać DYM ze spalania drewna wysokożywicznego i dodatkowo malowane przepracowanym olejem samochodowym.
Te związki zawarte są również w pozostałościach po spaleniu czystego drewna drzew liściastych i można je usunąć np. w komorze specjalnego pieca do suchej destylacji drewna, ale na pewno nie w kominku do ogrzewania domu.
Rayy pisze:Co jest dla Ciebie nawozem sztucznym? W oborniku też znajdują się nieorganiczne związki które ....
Toteż o niczym innym nie piszę.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?
Chodziło mu o popiół.
Pozdrawiam
Jacek
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Cytuj:
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?

Chodziło mu o popiół.
Dokładnie o to mi chodziło ;)

Zgłoś ten post
Rayy napisał(a):
Co ma wędzenie do nawożenia?
Nic, chciałem tylko obrazowo pokazać ile substancji smolistych zawiera czyste drewno
Drewno nie zawiera substancji smolistych. W drewnie są substancje które pod wpływem działania wysokiej temperatury ulegają reakcji pirolizy i to w wyniku jej powstają substancje smoliste. Ale jeśli jest odpowiedni dopływ powietrza, ulegają one spaleniu do tlenków węgla.
Te związki zawarte są również w pozostałościach po spaleniu czystego drewna drzew liściastych i można je usunąć np. w komorze specjalnego pieca do suchej destylacji drewna, ale na pewno nie w kominku do ogrzewania domu.
Absolutnie. W popiele znajdują się tylko substancje nieorganiczne. Wszystkie organiczne pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozkładowi, pirolizie, spaleniu do CO i CO2.
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Rayy: Bingo!
Jak jest odpowiedni dopływ tlenu, to zarówno dioksyn jak i WWA(wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) są ilości naprawdę śladowe - przypuszczam, że mniejsze niż w naszym otoczeniu! Nie mam pojęcia skąd się wziął ten niesłusznie powielany mit - nie znalazłem żadnego poważnego artykułu traktującego o wysokiej zawartości takich związków z popiele drzewnym - w dymie i ściekach owszem.
Czy mógłbym prosić Cię o podanie namiarów na jakiś artykuł dotyczący zobojętniania popiołu kwasami? Nie ukrywam, że paląc w kominku 10 m^3 drewna trochę tego popiołu powstaje i szkoda żeby się marnował - myślałem nad tym aby zobojętniać taki popiół właśnie kwasem azotowym - na pewno będzie to tańsze niż saletry, a i proporcje składników(Ca, K, Mg, P, mikroelementy) bardzo przyzwoite.

Pozdrawiam,
Jakub
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

No nie mam teraz tych publikacji pod ręką ale pamiętam, że proponowali mieszaninę kwasu azotowego i cytrynowego lub octowego żeby nie było za dużo azotanów. Może dało by się też użyć łatwo dostępnego w np. sklepach budowlanych kwasu fosforowego (tylko tu trzeba sprawdzić np. iloczyny rozpuszczalności fosforanów składników popiołu.
A zobojętnia się wobec lakmusu lub oranżu metylowego (miareczkuje się dany roztwór (zawiesinę) popiołu w wodzie kwasem by ustalić stosunek objętości kwasu do roztworu ale równie dobrze można dodawać kwas do roztworu popiołu do zobojętnienia sprawdzając pH np. papierkiem lakmusowym).
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Witam,
Też mam prawie 10m spalonego buka w kominku a popiół odłożony w worach do dalszej utylizacji. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w porównaniu do niektórych "wędzarek" (czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne. Rozsypuje to delikatnie wokół wszystkiego, co nie kwasolubne. Ale chciałabym to użyć do trawnika z mchem. Kwestia tylko jak to technicznie zrobić i kiedy. Do siewnika nie za bardzo, a z ręki się kurzy. Z kolei w kwietniu wypadało by dać jakiś nawóz z azotem i czy to się nie będzie gryzło? Czy ktoś miałby jakiś pomysł? W zasadzie wszędzie przeczytać można, że nadaje się to do użyźniania. Tylko jak? Podobnie z kompostem, też się zastanawiam jak tu moje małe "pole golfowe" nawieźć. Z rozrzutnika? :wink:
Pozdrawiam
E.
11krzych

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

ewiwa pisze: (czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne.
O to mi właśnie chodziło, że nie każdy piec potrafi spalić drewno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”