Popiół ze spalania węgla

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Popiół ze spalania węgla

Post »

Tak, wiem, że było już o popiołach z drewna, papieru, nawet był jeden temat o popiele z węgla (ale z pytaniem o szkodliwość pod tujami).
Chciałbym poruszyć ten temat natchniony sąsiadami- jeden sąsiad na zimę obsypuje róże popiołem z pieca w którym spala węgiel, drugi, starszy już dosyć długo obsypuje drzewa orzecha włoskiego takim popiołem.

No i chciałbym zapytać, czy może macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
przed chwilą zbadałem odczyn przesączu popiołu rozpuszczonego w gorącej wodzie, jest on lekko zasadowy.
Wiadomo też, że węgiel zawiera trochę więcej naturalnych pierwiastków promieniotwórczych (to też popiół będzie miał nieco wyższą radioaktywność) a w literaturze można znaleźć informacje, że orzechy włoskie (podobnie zresztą jak kasztanowce) pobierają z ziemi pierwiastki promieniotwórcze które wpływają pozytywnie na rozwój drzew i w miejscach o niskiej radiacji drzewa te słabo rosną (oprócz tego orzechy i kasztany mają z tego powodu podwyższoną radioaktywność).

Znalazłem też trochę informacji o składzie:
Skład chemiczny popiołów z węgli kamiennych wydobywanych w Polsce (wartości średnie przybliżone):

SiO2 40%, Al2O3 25%, Fe2O3 15%, CaO 7,5%, MgO 1,5%, SO3 11%
Składnikami popiołów są przede wszystkim tlenki: SiO2, Al2O3, Fe2O3, CaO, MgO, Na2O, K2O i TiO2. Popiół zawiera także śladowe ilości takich pierwiastków jak: Ba, Cu, Sr, Ni, Cr, Zn, Cd, Mo, V, sobie, Pb, As i inne. Ze względu na wielkość udziału składników popiołu można wydzielić 4 grupy:
- składniki podstawowe (SiO2, Al2O3, Fe2O3, CaO),
- składniki uboczne (MgO, SO3, Na2O, K2O),
- składniki śladowe (TiO2, P2O5, Mn i inne)
Mamy tam więc pół układu okresowego pierwiastków- wszystkie makro i mikro-elementy więc może stosowanie ich w ogrodzie jest uzasadnione?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

Nie wiem jak z posypywaniem na glebę, ale leci taki program chyba na discovery o grupce ludzi którzy "przenoszą się" w czasy edwardiańskie/wiktoriańskie i żyją jak wtedy. Wg tamtejszych receptur popiołu z węgla używano do posypywania krzewów róż, co miało zapobiec chorobom grzybowym, ale ile w tym prawdy? może chodzi o zawartość siarki w popiele która hamuje rozwój grzybowych patogenów, nie mam pojęcia :)
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

To bardzo interesujące,mam dużo popiołu z węgla,poczekam na wiecej wypowiedzi za lub przeciw. :D
Ratownik1
100p
100p
Posty: 132
Od: 8 sty 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolica Warszawy

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

No właśnie. To ważny temat. Czy powinno się popiołem posypywać w celu polepszenia wartości odżywczych ziemię np kwiaty rosnące i drobne warzywa ?
Dobra zmiana. ;:333
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

Od paru lat rozsypuje popiół drzewny z kominka na rabatę kwiatową która powstała na tzw. martwicy, efekty są bardzo dobre. Rośliny które wytrzymują tzw. lekką przepuszczalną glebę z roku na rok coraz lepiej się rozwijają. Sądzę że popiół poprawia żywotność gleby i sprawia że rośliny zdrowo rosną. W pierwszym roku po powstaniu rabaty można ją nazwać było lotnymi piaskami :wink: . Cześć popiołu rozsypywana jest na trawnik - także częściowo powstały na martwicy, i tutaj pozytywne efekty popiołu widoczne są ale tylko wiosną, latem już widać różnice pomiędzy trawnikiem założonym na próchniczej glebie a martwiczej glebie ( "żarłoczność" trawy, częste koszenie ). Nigdy nie podsypywałam popiołu pod warzywa ale chyba nie miałoby to negatywnych skutków w uprawach. Popiół drzewny w moim przypadku jest dobrodziejstwem dla roślin.
pozdrawiam
Edyta
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

Edyto, z drewna ok ale z węgla? tu o nim piszemy :)
Alembik

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

A można wiedzieć, jakie warzywa lubią popiół? W ubiegłym roku wypalałem gałęzie z drzew owocowych. Popiół prawdopodobnie zachowa się do wiosny. Zastanawiam się, jakim warzywom i roślinom będzie on najbardziej potrzebny. Czy warto na przykład rozsypać trochę popiołu w tunelu foliowym? Czy lepiej jak popiół jest rozsypany na wierzchu czy przekopany?
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

Adrian89 pisze:Edyto, z drewna ok ale z węgla? tu o nim piszemy :)
:) aaaa.... nie doczytałam, popiół węglowy jest raczej dość niebezpieczny ( niestabilny pierwiastkowo ).... dawno, dawno temu pisząc pracę magisterską miałam materiały dotyczące pierwiastków radioaktywnych w węglu i popiołach węglowych ( kotłownie, elektrociepłownie węglowe ) na niektórych hałdach przekraczane były wielokrotnie normy,
niektóre złoża mogą być również w bliskim sąsiedztwie niezbyt korzystnych dla naszego zdrowia rud metali ciężkich ( przenikać się ) i to też jest w pozostałościach po spalaniu. To tak na szybko..... nie, nie ... trujemy się dymami a jeszcze truć się pozostałościami po spalaniu, ale to jest mój subiektywny osąd.
pozdrawiam
Edyta
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

Rayy pisze:No i chciałbym zapytać, czy może macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Ja mam, widziałem wielokrotnie jak działa trująca na glebę i na rośliny. U mnie w okolicy 95% ludzi opala domy węglem a z popiołem nie mają co robić, więc go wysypują na pola w stare sady, ogródki itp. Absolutnie nic z tego dobrego nie ma wręcz przeciwnie, powstają żużlowe pustynie, lokalne minihałdy trujące środowisko.
Rayy pisze:...w literaturze można znaleźć informacje, że orzechy włoskie (podobnie zresztą jak kasztanowce) pobierają z ziemi pierwiastki promieniotwórcze które wpływają pozytywnie na rozwój drzew i w miejscach o niskiej radiacji drzewa te słabo rosną (oprócz tego orzechy i kasztany mają z tego powodu podwyższoną radioaktywność).
Oj zapewniam cię że nie wszystkie pierwiastki i nie w takiej ilości i składzie jaki jest w popiołach powęglowych.
esony1 pisze:...ale to jest mój subiektywny osąd.
esony1 żadna subiektywna, absolutną prawdę mówisz. Poza tym Rayy podał skład ? w tym jest pół tablicy Mendelejewa, czy jeszcze coś trzeba pisać. Przede wszystkim o ile sam węgiel ma podwyższoną promieniotwórczość o tyle popiół ma ją już dużo silniejszą, dodatkowo posiada duże stężenia metali ciężkich, bardzo dużo glinu, siarki i żelaza - one też oddziałują szkodliwie na glebę, szczególnie w takich stężeniach. Taki popiół wpływa zabójczo na mikroflorę glebową, na rośliny i na nas samych.
Awatar użytkownika
JOVITA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2012, o 01:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Popiół ze spalania węgla

Post »

A co myślicie o tym, aby zastosować taki popiół węglowy przy sadzeniu cisów?
Jestem w trakcie przygotowywania miejsca na żywopłot z cisów. Rów wykopany na głębokość 50-60 cm.
Myślę o wymieszaniu ziemi z popiołem, tylko nie wiem w jakiej proporcji to zrobić?
Liczę na jakieś wskazówki, porady.
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Post »

Co robicie z popiołem z pieca? Bo ja już nie mam pomysłu:(
Nie uprawiam warzyw.Mój ogród to raczej trawa, tuje i na razie to wszystko.A z tego co wyczytałam ludzie nawet sypią popiół pod warzywa.
Zastanawiam się czy aby nie wysypać go na ziemię i przekopać razem z nią w miejscu gdzie w tym roku ma być posiana trawa.
Ewentualnie też wysypać na rabatki pod kwiaty,mieszając popiół z ziemią .

Macie jakieś pomysły ? :D
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Popiół z pieca

Post »

Po pierwsze z czego jest popiół (drewno, węgiel)??
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Popiół z pieca

Post »

Ups,zapomniałam napisać :D
Popiół jest z węgla:-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”