Opryski w sadzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Opryski w sadzie

Post »

Witam wszystkich mam pytanie jakie opryski stosujecie w sadzie kiedy i jaka skuteczność ,wasze opinie.
Awatar użytkownika
martinez_82
500p
500p
Posty: 664
Od: 1 wrz 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

Jeżeli nie ma poważych chorób to może nie warto stosować chemii, ja od 3 lat staram się z roku na rok stosować ekologicznę środki ochrony , Na pewno stosuję na jesieni oprysk z 5% mączlika co przyspiesza rozkład liści i tym samym zmiejsza ilość zimującyh w liściach patogenów, w fazie bezlistnej wykonuję jeszcze oprysk z miedzianu, a w sezonie staram się naturalnie walczyć z mszycami i innymi paskudztwami, o ile jest to możliwe polecam opryski z gnojówki z pokrzyw, ewentualnie inne o ile jest to możliwe
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

chyba mocznika :wink:

Ja stosuję przeciw parchowi, oprócz wczesno-wiosennej prewencji kaptan, w trakcie sezonu w razie potrzeby Score.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

poprzedniej zimy pryskałem wszystko 6% mocznikiem dwa razy - bardzo ograniczyłem występowanie rdzy gruszy było już tragicznie i zero kędzierzawości na brzoskwini polecam tanie i skuteczne
gdy są liście stężenie0,6%
Awatar użytkownika
pisanka
100p
100p
Posty: 133
Od: 21 lip 2011, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna -Bory Stobrawskie

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

:wit Wyczytałam ze mocznik jest nawozem azotowym i raczej nie stosuje się go zimą ;:78 czy naprawdę zmniejszył rdzę na gruszy? bo szykowałam się do ścięcia grusz ;:223
Pozdrawiam - Hanka
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

Mocznik nie jest tu nawozem, tylko ma przyspieszać rozkładanie się liści i zmniejszać ilość przetrwalników grzyba.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

zgadza się ;:108 a tu dowód nr1 w poprzednich latach praktycznie każdy liść był porażony ;:223

Obrazek
Awatar użytkownika
pisanka
100p
100p
Posty: 133
Od: 21 lip 2011, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna -Bory Stobrawskie

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

:wit Zbyszku! Gruszki wyglądają rewelacyjnie i pewnie tak smakują :D spróbuję z tym mocznikiem bo od starej gruszy pozarażały się młode kilkuletnie i to jest ich może jedyna szansa ;:223 powiedz jak zrobić 6% roztwór mocznika. ;:88
Pozdrawiam - Hanka
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

prosta zasada sprawdzała się w podstawówce i na studiach a zwłaszcza teraz w sadzie
1g na 100g wody -1%
10g na 1000g (litr) wody -1%
60g (6dkg) na 1litr -6%

trochę więcej jak 0,5kg mocznika na 10l i masz około 6% roztwór

szybciej jest oczywiście napisać dwa równania nad sobą wymnożyć wiadome na krzyż i podzielić przez trzecia wiadomą i wychodzi X ( liczby nad liczbami , % nad %) :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

Ja , tak jak Maciek, oprócz wczesnowiosennego oprysku miedzianem, stosuję score w razie potrzeby. Na fotce grusza Generał Leclerc (rok wcześniej była aż pomarańczowa od rdzy). Gdy zauważę mszyce, lub na owocówkę do Score dodaję Calypso. Dwa opryski wystarczyły by pogonić chorobę. (Na fotce zwisa swobodnie sznurek, którym przyginałam gałązki z wyższego piętra).

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

specjalistyczne środki na rdzę gruszy są bardzo drogie, zalecane typowe na parcha (np score) też nie tak tanie - próbowałem na moją rdzę nie działało ;:224
nawóz mocznik - poskutkował ;:108 zobaczę jak w tym roku jak będzie powrót to zrobię podmiankę na Score
kupuję duży worek i mam na trawniki tam gdzie trzeba dużo azotu - o kompostowniku już nie wspomnę :D
z mocznikiem prowadzone są badania w sadach towarowych ;:132
Awatar użytkownika
pisanka
100p
100p
Posty: 133
Od: 21 lip 2011, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna -Bory Stobrawskie

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

Dziękuję Zbyszku :!: no teraz te % proste :;230 zrobię tak jak radzisz ,opryskam mocznikiem a i trawnikowi przyda się podsypanie, kiedy moje nowe włoście będą tak ładne jak Twoje.Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam - Hanka
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie opryski w sadzie

Post »

Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem: robicie oprysk mocznikiem zimą (w mrozie) na drzewo gruszy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”