Kurzeniec.Kurzak.Obornik kurzy

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

haka pisze:Z praktyki wiem ,że wiosenne przekopanie i bezpośrednia uprawa to najczęściej porażka.
yanka pisze:Zraziłam się do kurzaka, trzeba uważać
Pokazywałem tu już te " porażki " na świeżym kurzeńcu dawanym wiosną. Pomidory i ogórki

Obrazek Obrazek

I póki co nie mam zamiaru zmieniać nawożenia.

Jeżeli komuś padają rośliny, to gdzieś popełnia błąd.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

forumowicz pisze:Jeżeli komuś padają rośliny, to gdzieś popełnia błąd
Najczęściej jest to jeden z czterech błędów albo wszystkie na raz :

- za płytko umieszczony nawóz
- za duża dawka
- za krótki odstęp czasu między przykopaniem nawozu a siewem czy sadzeniem
- za mała wilgotność gleby
bastek76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 24 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

Moja teściowa ma kilkanaście kur, tak dla siebie na jajka. Ostanio w ramach dobrych relacji na lini teściowa-zięć wysprzątałem jej ten kurnik :). Część pomiotu była mokra i ciężka, natomiast ta górna warstwa lekka i sucha jak pieprz. Czytałem kilkakrotnie wątek o nawożeniu rzędowym ale tak dla spokoju ducha proszę odpowiedz mi forumowicz czy mogę użyć tego suchego kurzaka do nawożenia rzędowego bez wcześniejszego przekompostowania?? . Mam też dostęp do przekompostowanego obornika bydlęcego i końskiego ale chciałbym uzyć tego kurzaka ze względu na najłatwiejszą dostępność.
"Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce." - Milton Friedman
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

Jeżeli da on się roztrząsnąć w rowku czy umieścić w nim w miarę równomiernie- to możesz.

Nawóz ten niekoniecznie musi być kompostowany. Jest to nawóz szybko mineralizujący się . Jeśli są problemy z jego równomiernym rozmieszczeniem w ziemi wystarczy go zalać np w beczce wodą i poczekać kilka dni aż rozmięknie i po prostu wylać tą breję w rowki Ile wody dodać ? ano tyle by całość po rozmięknięciu była w miarę płynna, jeśli stwierdzimy, że jest nadal za gęsta dolać więcej wody. Nie rozcieńczać więcej jak 1:10 W końcu mamy nawieź a nie podlewać.

Ważne jest by ten nawóz umieścić co najmniej 15 cm pod powierzchnią/ 15-20/ i co najmniej 2 tygodnie przed planowanym siewem. Przy suchej pogodzie- jeszcze wcześniej
bastek76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 24 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

Jest na tyle suchy, że spokojnie da się równomiernie rozsypać. Nawoził tak będe pomidory w tunelu, więc będe musiał ze dwa razy podlać nawiezione rowki.Przeczytałem też, że kurzeniec ma duzo fosforu więc chyba zrezygnuje z nawożenia startowego.. Tak czy siak śliczne dzięki forumowicz Obrazek
"Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce." - Milton Friedman
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kurzak

Post »

Czytałam, ale muszę się upewnić. W marcu jak się ociepliło i wydawało się, że będzie wiosna,
udało mi się skopać parę grządek i nawieźć kurzeńcem, ale nie czystym tylko takim ze słomą.
Liczyłam na normalną wiosnę. W efekcie jak spadł śnieg to na miesiąc i dopiero się roztopił w tym tygodniu.

Tu mam pytanie do forumowicz, czy wystarczająco wywietrzał azot z tego nawozu,
żebym mogła posadzić dymkę, czy nie ryzykować, że będzie to jednak dla cebuli zbyt żyzne.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

Jeśli jest mowa o tym, że obornik ptasi należy przykopywać najpóźniej na 2 tygodnie przed siewem czy sadzeniem to nie chodzi o wywietrzenie azotu. Chodzi o to, by przestał się wydzielać amoniak który jest b. szkodliwy dla młodych roślin. Cóż to byłby za nawóz , z którego ulotniłby się azot.

Dymkę możesz sadzić . Mam nadzieję, że nie dałaś tego kurzeńca bez opamiętania.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kurzak

Post »

Po zastosowaniu dość świeżego obornika i posadzeniu dymki, wystąpienie śmietki raczej pewne.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kurzak

Post »

forumowicz dzięki, no jasne, że amoniak ;:14

Ekopom może nie będzie tak źle?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
_mags_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sie 2013, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

Witam,
mam pytanie - może dość dziwne - jestem amatorem w temacie ogród & warzywnik. Czy wykorzystując nawóz kurzy (ja rozpuszczam go w niewielkiej ilości w balii z wodą) jest jakiekolwiek zagrożenie salmonella??
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kurzak

Post »

Muszą kury być zarażone salmonellą.
Ja swoje kury kupowałam nie na targu tylko u hodowcy i mam pewność,
że kury były szczepione przeciw salmonelli.

Do Ekopoma, nie miałam śmietki, ale kury mi tak stratowały grządki, że wiele cebuli nie przetrwało. :evil:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kurzak

Post »

Kury w poszukiwaniu smakołyków w postaci śmietki i innych robaczków, tak Ci urządziły grządkę. że śmietka nie miała racji bytu. U mnie pod malinami jest czysto dzięki kurom, ale i nie ma na nich owoców do pewnej wysokości. Za to jakie są jajeczka od nich.
_mags_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sie 2013, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurzak

Post »

Witam, ponawiam pytanie - czy może wystąpić problem salmonelli w stosowanym kurzaku (wysuszony jest rozcieńczany w wodzie). A może problem załatwi przefermentowanie kurzaka??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”