Kurzeniec.Kurzak.Obornik kurzy

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Kurzeniec.Kurzak.Obornik kurzy

Post »

Witam. Czy mógłby mi udzielić ktoś bardziej obeznany w temacie troche więcej informacji na temat tego nawozu ? W necie praktycznie zero informcji - jakie NPK itp. Do póki nie kupie to sie nie dowiem. A nie wiem czy chce kupić bo nie znam składu i kółko sie zamyka.
Awatar użytkownika
norbert
50p
50p
Posty: 50
Od: 24 kwie 2007, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Kurzak jest nawozem naturalnym i skład jest zmienny.. zapytam sąsiada, który pracuje w firmie nawozowej, może on będzie coś wiedział.

Poza tym wolę krowiaka, kura po szajbie ptasiej grypy mi cosik nie leży.
Norbert
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Odchody kurze zawierają:
1,6%azotu
1,5 %fosforu
o,8%potasu
2,4%wapnia
0,7%magnezu
0,4%siarki
Jest to nawóz organiczny o silnym działaniu.
Stosuje się go podobnie jak obornik,czyli raz na 3-4 lata w ilości do 20 kg na 10 mkw.
Do zasilania roślin można stosować roztwór przygotowany z 1,5-3 kg nawozu ptasiego rozpuszczonego w 10 l wody.
Sporządzony roztwór pozostawia się do przefermentowania na 2 tygodnie i potem rozlewa pod rośliny .
Dane podaję za Państwowym Wydawnictwem Rolniczym i Leśnym z 1986 roku.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kawusia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 mar 2007, o 15:24
Lokalizacja: Będzin

Post »

Karo dzięki z info, Norbert a co z chorobą "wściekłych krów" ;-))
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Post »

Planowałem to zaaplikować pomidorom. Prawdopodobnie przeznaczę 20-25 sztuk pomidora do wysadzenia w grunt po 15 maja. Lepiej więc teraz przygotować dołki pod pomidory i dodać tam kurzaka czy jak już rośliny będą rosły przyrządzić ten roztwór i podlać ? Spotkałem sie z 4kg opakowaniami "Kurzaka" i czy taka ilość jest wystarczająca na te 20-25 sztuk krzaczków pomidora ?

Chce już z pewną wiedzą iść do sklepu ogrodniczego aby pogadać "na równi" ze sprzedawcą :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie orientuję się zupełnie na ile wystarczy taka ilość.
Ja stosowałam świeży kurzak wsypując jego garść do głębokiego dołka i przykrywając go ok .10-15 cm warstwą ziemi i potem wsadzałam krzaki pomidora ale ja nie miałam nigdy "plantacji pomidorów" lecz pojedyńcze sztuki pomidorka koktailowego posadzone wśród ziół i kwiatów.
Sądzę,że koleżanki i koledzy podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami.
Pozdrawiam :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert
50p
50p
Posty: 50
Od: 24 kwie 2007, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Kawusia pisze:Karo dzięki z info, Norbert a co z chorobą "wściekłych krów" ;-))
ptasią grypę mozna załapać od kupek kurzych (wirus), a chorobę Creutsfelda-Jacoba czyli chorobę wściekłych krów jedząc mięso lub podroby wołowe (prion)
Norbert
Staszek.007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 sty 2009, o 16:54

Post »

Mój ojciec jest hodowcą drobiu od 24 lat!!!! Ile było przypadków ptasiej grypy w POLSCE????!!!!! szansa że ktoś się zatruje tą chorobą są prawie a zerowe (nikt do tej pory się nie zatruł)!! Na stanie mam jakieś 400 kg oborniku kurzego na podłożu trocinowym oraz na podłożu ze słomy (szybko schodzi bo Ogrodowicze wykupują ode mnie, a miałem go jakieś 1,5t :D ) Bardzo go zachwalam choć w niewielkich ilościach go się stosuje (Kolejna zaleta!!!!) Mam do niego 100% zaufanie!!
Obornik na podłożu trocinowym- trociny lekko zakwaszają glebę ale przy wysokim pH obornika bardziej zmniejszają jego zasadowy odczyn (2,4%wapnia) dzięki czemu tylko lekko zmieniają pH ziemi.
Obornik na podłożu słomianym- obornik ma właściwości bardziej zasadowe niż na podłożu trocinowym no i słoma dodatkowo spulchnia ziemie i przez co polepsza uprawy.
zmoderowano to nie miejsce na ogłoszenie komercyjne ponadto zobacz § 2 pkt l Regulaminu Forum. Xipe
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Granulowany kurzak- jak stosować?

Post »

Po daremnym przeszukaniu forum stawiam pytanie: czy i jak można stosować kurzak pod rosnące już byliny? Proponowane przyrządzanie roztworu, oczekiwanie, mało mi się uśmiechają. Prościej byłoby sypnąć i podlać. Mam strasznie ubogą ziemię, ale z drugiej strony obawiam się tej sławetnej mocy kurzaka. Czyli- jak i ile?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Ema
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Emo, wiosną ub. roku kupiłam 2 kg torbę kurzaka, mniejszych nie mieli. Stosuję go niewiele i tylko na początku wegetacji roślin ( kwiecień). Ot! garstka wokól byliny, przegrzebanie pazurkami i jak sucho to podlanie. Szukałam w tym roku suszonego bydlęcego, ale nigdzie nie spotkałam. Ten kurzak jakoś mi nie "pasi".
IWONA84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 mar 2011, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawożenie kurzymi odchodami

Post »

Witam,

Przymierzam się do użyźnienia gleby na działce kurzymi odchodami mam już przygotowany roztwór który stał kilka tygodni zastanawiam się jednak czy po takim zabiegu będzie mozna odrazu wsadzić tam sadzonki warzyw??
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Nawożenie kurzymi odchodami

Post »

Na młode sadzonki pewnie należałoby podlać bardziej rozcieńczonym roztworem. Ja dziś podlalam więszkszość kwiatów i budleje. Na małe świeżo posadzone bałam się, żeby ich nie spalić.
Sama jestem cieawa jak często można podlewać taką gnojówką. Sama myślę o podlaniu pietruszki, ale jest jeszcze malutka.
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Nawożenie kurzymi odchodami

Post »

Na pewno marchew i pietruszka najwcześniej za dwa lata- inaczej dużo będzie 'raciatej'.
Tak w ogóle to nie rozumiem. To sadzonki jeszcze nie posadzone? Jeśli jedne i drugie czekają, to podlewać za kilka tygodni(podczas najintensywniejszej wegetacji) lub przykopać za rok wczesną wiosną. Kurzeniec ma sporo azotu i od jesieni do lata sporo go ucieknie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”