Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

Cześć wszystkim,nie często zadaję pytania ale dość często znajduję na tym forum odpowiedzi,dziś mam jednak problem z którym nie potrafię sobie poradzić,otóż musiałam uzupełnić ziemię w ogrodzie więc ją zakupiłam ale,że wydała mi się trochę "podejrzana" więc zrobiłam badania no i teraz mam problem z wynikami: czy N 82 to dobre czy nie?a P 68? K 54, Ca 1418? Mg 198 i Cl 10? pH odczytała jako lekko kwaśne bo 6,32? Jakie rośliny nadają się na taką glebę ewentualnie czym ją wspomóc jeśli trzeba.Ogród jest ozdobny bez upraw warzywniczych.Dzięki z góry za każda informację.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

Witam. Litera oznacza pierwiastek, liczba - ilość miligramów w 1 litrze ziemi

Francik.
Francik
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

tyle to ja wiem ale nie wiem czy te wartości to dobra ziemia czy coś trzeba jej dodać, a jeżeli tak to co?Pozdrawiam.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

Witam. Gleba będzie wymagać nawożenia startowego dla roślin o wyższych wymaganiach pokarmowych, zresztą to jest skład tzw próchnicy surowej czyli średniej jakości kompostu. Dlatego sam nic kupnego nie używam, dobrze przerobiony /dwuletni i starszy/ kompost z dodatkiem rozluźniającym /odparowana ziemia/ i mam najlepszej jakości ziemię ogrodniczą do doniczek. Do rozsad robię zależnie od wymagań roślin, które pikuję.


Francik.
Francik
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

joanna51 pisze:... czy N 82 to dobre czy nie?a P 68? K 54, Ca 1418? Mg 198 i Cl 10? pH odczytała jako lekko kwaśne bo 6,32? ...
Lepiej gdyby było N do 200 ; P około 200 i K powyżej 350, reszta z biedą mogło by pozostać( Ca2000; ), a chlor nie ma zbytniego znaczenia, bo wpływa na zasolenie i pewnie jest niskie, to dobrze. Twoje wyniki wykazują szczególnie brak potasu i azotu, saletra potasowa mile widziana i także zasilenie nawozem wieloskładnikowym jest konieczne.
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

Cześć Ludwik,dziękuję bardzo za konkret o to mi właśnie chodziło.Teraz już wiem co mam robić z tym nabytkiem.Jeszcze mam jedno no może dwa :D pytania czy saletrę potasowa mogę już zastosować czy lepiej poczekać do jesieni i czy mogę w tej ziemi posadzić azalie i różaneczniki? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

Nie wiem jakie pH powinny mieć te kwiaty, bo to dość ważne. A saletrę daje się w czasie wegetacji, bo przez zimę na wiosnę mało pozostanie. I tak przy niskim potasie jaki masz, to mało co będzie rosło. Też pewnie masz podane zasolenie, według tego będziesz wiedziała ile można dać nawozów, aby nie zasolić. Też przy kwiatach ważny jest fosfor, to można go uzupełnić, gdy zastosujesz nawóz wieloskładnikowy. Różaneczniki podobno dobrze rosną w cieniu, chociaż niekoniecznie i dobrze dać trochę gliny, gdy ziemia jej nie posiada.
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jak rozumieć wyniki badań ziemi

Post »

Dzięki Ludwik za podzielenie się wiadomościami, bardzo mi pomogły.Myślę, że z resztą poradzę sobie.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”