Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Cudak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2011, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

witam! dopiero poznałem tę stronkę i to jest jeden z pierwszych tematów, który mnie zainteresował. Jesienny nawóz charakteryzuje się tym, że nie może w nim być azotu (z wyjątkami :) ). A pozostałe związki? hmmmmmm..... Każdy trawnik jest inny, a kupowanie gotowców jest wygodne, ale może nie dać tego czego oczekujemy od trawnika. Na początek proponuje sprawdzić kwasowość gleby. Jeżeli gleba jest zasadowa, a my kupimy gotowy nawóz z dużą ilościa Ca, to....
:;230 ;:223
Wincenty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2012, o 07:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Moim zdaniem kwasowość gleby należy sprawdzić przy zakładaniu trawnika. Odczyn gleby powinien być słabo kwaśny o pH od 5,6-6,5 przy niższym od 5 konieczne jest wapnowanie, które zmieni odczyn i poprawi strukturę gleby. A jeśli chodzi o późniejsze nawożenie to ja stosuję nawóz nazwijmy to wiosenny i ostatnie nawożenie zawsze przypada na przełomie sierpnia i września. Wysiewam wtedy nawóz jesienny pokon. Zawsze nawożę po koszeniu.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wincenty pisze:Moim zdaniem kwasowość gleby należy sprawdzić przy zakładaniu trawnika. Odczyn gleby powinien być słabo kwaśny o pH od 5,6-6,5 przy niższym od 5 konieczne jest wapnowanie, które zmieni odczyn i poprawi strukturę gleby. A jeśli chodzi o późniejsze nawożenie to ja stosuję nawóz nazwijmy to wiosenny i ostatnie nawożenie zawsze przypada na przełomie sierpnia i września. Wysiewam wtedy nawóz jesienny pokon. Zawsze nawożę po koszeniu.
Przy regularnym nawożeniu ziemi należy sprawdzać pH co 2 miesiące. Każdy nawóz z zawartością azotu zakwasza ziemię. Są nawozy np CAN z wapnem nieco łagodzącym skutki azotowego nawożenia.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Każdy nawóz z zawartością azotu zakwasza ziemię. Są nawozy np CAN z wapnem nieco łagodzącym skutki azotowego nawożenia.[/quote]

Możesz to jakoś rozwinąć i uzasadnić?
Pozdrawiam Piotr
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chcesz wiedzieć dlaczego azot zakwasza ziemię?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Coś zrobiłem nie tak, czy mogłem skasować kawałek czyjegoś posta??? Chodziło mi o inne sformułowanie, nie potrafię zacytować dokładnie a i go teraz nie widzę, dziwne.
Azot jako taki w nawozach występuje w różnych, właściwie czterech, formach i w zależności co to jest tak działa na glebę,.

http://e.sggw.waw.pl/mod/resource/view. ... e&id=20331
Pozdrawiam Piotr
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesienny nawóz do trawy

Post »

piobuk1 pisze:Coś zrobiłem nie tak, czy mogłem skasować kawałek czyjegoś posta??? Chodziło mi o inne sformułowanie, nie potrafię zacytować dokładnie a i go teraz nie widzę, dziwne.
Azot jako taki w nawozach występuje w różnych, właściwie czterech, formach i w zależności co to jest tak działa na glebę,.

http://e.sggw.waw.pl/mod/resource/view. ... e&id=20331
Przeczytaj 3 posty wyżej co napisałem porównaj z tabela którą wskazałeś
Zwróć uwagę na nazwę CAN.

Nawóz wysoko azotowy Saletrzak CAN27 (np Yara Bela Extran 27):
cyt. strona producenta:
"...Uniwersalny nawóz azotowy. Doskonale rozpuszcza się w wodzie i nie zakwasza gleby. Może być stosowany na wszystkich rodzajach gleb. Zalicza się do grupy nawozów o szybkim i trwałym działaniu
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Nawóz jesienny

Post »

Słyszeliście o nawozie jesiennym dla roślin domowych?
Np taki z florovitu ma skład NPK 2,5 + 7 + 6
do tego bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk.
Czy to kolejny gadżet dla nas, czy coś przydatnego?
Ponoć m zapewnić dobre przezimowanie itd...
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
krokusik164
200p
200p
Posty: 469
Od: 18 paź 2012, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oleśnica <-> Bogatynia

Re: Nawóz jesienny

Post »

ja powiem tak... na przykładzie mojej babci :) ona nigdy roślin nie nawoziła niczym. podlewała odstaną wodą, ale taką, że aż zielony kolor prawie miała :D i rosły jej jak szalone! kwiaty begonii aż podpierała patyczkami takie wielkie były :) wielkie paprocie, fikusy. Amarylisy miała tak piękne, że sąsiedzi wiecznie wzdychali :)
sama swoim roślinkom leję uniwersalnego biohumusa do roślin doniczkowych :) jedynie storczyki mają swój prywatny ;)
a ten bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk to przedawkowany też dobrze nie wpłynie na roślinkę :)
Dzień dobry. Arleta. Moje zielone łobuzy.
"Tylko kwiaty dzielą się swoim zapachem ze wszystkimi. . . i z dobrymi, i ze złymi. Ludzie nie. . . mogliby się rozchorować..." Stefan Pacek
ageo_85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 lis 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Post »

Mam pytanie, czego używacie jesienią do iglaków? Ja kupiłam nawóz z Biopona. Myślicie, że nie zniszczę swojego ogródka?:)
Pozdrawiam, Agas
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz jesienny do iglaków- Biopon

Post »

Sprawdź opakowanie. W sieci według różnych opisów są różne składy chemiczne produktu. W jednych piszą, że zawiera azot w innym nie.
A nie może zawierać.
Ja osobiście kiedyś zadowolony z produktów ww / zawiodłem się .Dotyczyło to do roślin zielonych. Mniej jak zalecana ilość i to popaliło mi rośliny.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ageo_85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 lis 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nawóz jesienny do iglaków- Biopon

Post »

skład ma taki: fosfor 8%, potas 18%, wapń 2,5%, magnez 4%, siarka 28%. Azotu nie widać więc mam nadzieję, że da radę. Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam, Agas
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawóz jesienny do iglaków- Biopon

Post »

Witam,

Kupiłem to samo, nawiozłem pod iglaki i wrzosy, azalie, różaneczniki, pierisy.
Ponad miesiąc temu, uszkodzeń/zmian nie widać, okaże się zapewne na wiosnę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”