Dawkowanie środków do zamgławiacza

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
kamilper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Kupiłem zamgławiacz na zimną mgłę IGEBA. Jakie środki i w jakich dawkach można w nim stosować?
Do tej pory stosowałem Topsin M500 20ml/4l H2O +nośnik 400ml. Wydaje mi się, że efekt był dobry, ale zastanawiam się nad innymi środkami grzybobójczymi (szara pleśń lub zaraza ziemniaczana na pomidora szklarniowego), których nie ma wpisanych w instrukcji.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Fajna maszyna... :lol:
Po odpaleniu dżdżownice zakopują się na metr głęboko, krety głuchną i w następstwie tego z głodu zdychają, krowom mleko w cyckach kwaśnieje a psy na trzeci dzień odważają się wyleźć z budy (nie wszystkie).
Słuchawki dołożyli? Powinni... za te pieniądze... szukałem przy tym elementów z 24 karatowego złota... nie ma :?
Mam na zbyciu... a właściwie firma... cena do negocjacji.
Kupiłeś silnik rakietowy za tyle kasy nie wiedząc, co można do niego wlać? Nie wierzę.

Mam lenia, więc wkleję:
Zabiegi wytwornicami najlepiej przeprowadzać z użyciem preparatów formułowanych w postaci roztworów (SL), emulsji (EC) czy stężonych zawiesin (SC), natomiast należy unikać preparatów proszkowych (WP), które często zatykają dyszę opryskiwaczy. Do zamgławiania nie powinno również stosować syntetycznych pyretroidów (Karate, Decis, Sumi Alpha itd.) gdyż wylatujące z rury gorące gazy, mogą powodować ich dezaktywację. I w żaden sposób nie należy kierować wylatującej cieczy bezpośrednio na chronione rośliny. Niechybnie grozi to ich popaleniem.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Ależ Mirku czemu się znowu czepiasz, toż to nie jest wcale reklama, bo jak coś kosztuje ponad 6000 to ma chyba instrukcję obsługi :;230 :;230 :;230
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Ma... parę stron A4, a co :) Duża rzecz.... i piekielnie hałaśliwa.
Uważać należy również aby czegoś tam z dymem nie puścić, ciutek się nagrzewa...
kamilper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Mirku, forum służy do tego, aby dzielić się wiedzą, jak nie wiem to pytam. Dzięki za jakże wyczerpującą i mało konkretną odpowiedź, wybacz ale to mnie nie satysfakcjonuje, w twoim poście było minimum treści a maksimum słów, warto skupić się na konkretach. Szczególnie interesuje mnie dawkowanie. Nie wiem czy przy zamgławianiu mogę stosować takie same stężenia jak przy opryskiwaniu, czy powinienem stosować silniejsze lub słabsze stężenie. Gdyby ktoś coś wiedział na ten temat proszę o informacje.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

kamilper pisze:Mirku, forum służy do tego, aby dzielić się wiedzą, jak nie wiem to pytam. Dzięki za jakże wyczerpującą i mało konkretną odpowiedź, wybacz ale to mnie nie satysfakcjonuje, w twoim poście było minimum treści a maksimum słów, warto skupić się na konkretach. Szczególnie interesuje mnie dawkowanie. Nie wiem czy przy zamgławianiu mogę stosować takie same stężenia jak przy opryskiwaniu, czy powinienem stosować silniejsze lub słabsze stężenie. Gdyby ktoś coś wiedział na ten temat proszę o informacje.
haha, wpisujesz się w pierwszym poście reklamując COŚ, i nie uważasz, że tylko spamujesz? A jeśli chcesz wiedzieć naprawdę o dawkowaniu środków to wchodzisz na stronę producenta danego preparatu a nie na strony forum ogrodniczego, logiczne no nie? :)
PS
zapłaciłeś za to cudo taką straszną kasę nie pytając o szczegóły??????, podziwiam albo bogacz albo głupiec z Ciebie:)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Może nie tak ostro, jest to bardziej forum działkowe i tylko nieliczni producenci na nim są . A tak z mojej praktyki ,gdy spytam jakiegoś producenta warzyw o odmianę to się wykręca, że to szwagier ,czy ojciec kupił i nie wie .A co do zamgławiania,to na ogół stosują w wielkoobszarowych obiektach. W małych gospodarstwach dobrze rolę spełnia atomizer. Pewnie w zamgławiaczach stosuje się skoncentrowane środki, po to on jest, aby małej cieczy roboczej wykonać na dużej powierzchni zabieg, szczególnie środki owadobójcze ,bo wszędzie dotrą.
kamilper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Dziękuje Ci ekopom jeden co się zna. Mam trochę pomidora pod osłonami, a nie malutką szklarnie 3x5 i interesują mnie bardziej konkretne rozwiązania. Skoro wypowiadacie się na temat ogrodnictwa, to powinniście wiedzieć jakim kapitałem się tu obraca, i chociaż poniosłem koszt zakupu takiego zamgławiacza to wiem, że nie stracę całej produkcji przez jakąś zaraze. A jak rośliny nie zachorują to wydadzą plon, który mam nadzieje dobrze sprzedam i zamgławiacz się zwróci, więc opłacało mi się przejść na zamgławianie. Myślałem że to forum zrzesza ogrodników a nie działkowców, powiem Wam, że jakbym miał uprawiać pomidory według instrukcji, to bym takich ładnych jak mam na pewno nie wyhodował,dlatego poszukuje różnych rozwiązań. A wracając do tematu, to jak na razie co się tutaj dowiedziałem to ja też wiem. Stosuje się środki rozpuszczalne w wodzie, ale większość preparatów grzybobójczych jest w postaci zawiesin bądź proszków. Może wyrażę się bardziej treściwie, próbowałem stosować Signum, przy zamgławianiu stężenie zwiększone trzykrotnie(tak się dowiedziałem), i widzę że się sprawdza, może ktoś z Was dawkuje inaczej?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

A ze zrozumieniem czytać potrafisz? Czytałeś to co wkleiłem kursywą?
Tam masz formulację. A ilość preparatu sobie przelicz.
Zużywasz na tunel powiedzmy 2 ar tyle i tyle cieczy roboczej (do normalnego oprysku) o stężeniu , załóżmy, 0,1%. Czyli preparatu X ml. Tyle też trzeba zużyć do zamgławiania. A proporcje- analogicznie do Topsinu powiedzmy.
Większość preparatów, zarówno grzybo- jak i robalobójczych to normalne stężenie 0,1-0,15 %.
Interwencyjnie może być wyższe.
Oczywiście stężenie do zamgławiania jest wielokrotnie wyższe, na tym polega zabieg, że nie nosimy i nie rozchlapujemy wody, która przecież jest zbędna- służy aby jako nośnik.
Awatar użytkownika
dzwiedziu
50p
50p
Posty: 57
Od: 27 sie 2009, o 14:56
Lokalizacja: Żukowo

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Spokojnie o.0 To forum jest po to by sobie pomagać i dzielić się doświadczeniami.
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

witam!
chciałbym kupić jakiś zamgławiacz do ukorzeniania roślin do szklarenki 3x1 metr. Doradzi ktoś mi co kupić?
Pozdrawiam,
Łukasz
jagusia111

Re: Dawkowanie środków do zamgławiacza

Post »

Zużywasz tyle samo środka co do opryskiwania danej powierzchni tylko rozpuszczasz to w mniejszej ilości wody.

Cytat z instrukcji obsługi jednego z zamgławiaczy
"1. Zamgławiać można stosując wszystkie środki ochrony roślin, które stosuje się przy opryskach.
2. Przy wyborze środka należy przestrzegać zaleceń producenta, wzgl. klient powinien odwołać się
do swoich doświadczeń. Środki płynne (EC?s) należy zawsze preferować w stosunku do
środków w formie proszków, o ile mamy możliwość wyboru.
3. Dozowanie środków ochrony roślin powinno się odbywać przy tej samej, absolutnej ilości w
mililitrach (ml) lub gramach (g), jak przy opryskach; wielkość odniesienia to zawsze 1000 m2
powierzchni szklarni, wzgl. powierzchni liści.

Przykład:
Wysoka wilgotność powietrza (powyżej 80%) oraz niskie temperatury (poniżej 15o
) wpływają korzystnie na
unoszenie się kropelek i poprawiają w ten sposób równomierność rozprowadzania środka. Przy
zastosowaniu naszych aparatów sprawdziły się ilości użytkowe wynoszące ok. 3 l roztworu na 1.000 m2
powierzchni, o ile stosowane są środki płynne. Przy środkach w formie proszkowej ilość tę należy
zwiększyć do ok. 5 l/ 1.000 m2
.
Przy bardzo wysokich lub bardzo gęsto rosnących uprawach należy zwiększyć ilość roztworu do ok. 5-10 l/
1.000 m2
."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”