MOSPILAN

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

No i Zonk! Od kolegi ze sklepu ogrodniczego dowiedziałem się, że widać już na horyzoncie zmierzch Mospilanu... : stonka sie uodparnia. Mają 5-10% reklamacji.
Pozostaje bezkonkurencyjna Actara i Calypso. Tylko, że karencja nie 3 dni ale 2 tygodnie...(w wypadku Actary).
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Na szczęście ten horyzont jest baaaaardzo daleko, bo Mospilan nie służy jedynie do zwalczania stonki :D I dobrze, że tak jest, bo na inne robalki nadal świetnie działa, a na stonkę pewnie zaraz coś nowego wymyślą :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Chcecie to wyjaśnię dlaczego znikają preparaty. No powód to forsa.

A zaczęło sie tak. Nie ma co bajać część praparatów od dawna budziła zastrzeżenia różne - szkodliwość, okres rozkładu w glebie , wodzie (patrz wspomniany Azotop i inne traizole które zalegały w glebie 6 i więcej miesięcy). Dlatego madre glowy unijne wymyśliły tzw. przegląd wszystkich substancji aktywnych. Czyli ponowne bardzo dokładne badania. W rezultacie powstał tzw aneks pierwszy, gdzie wpisane są subsatncje kóre w wyniku przeglądu nie odpadły. Poniewaz badania każdej substancji aktywnej sa kosmicznie kosztowne więc firmy fitoframaceutyczne poddały badaniom tylko te które stosuje sie w duzych ilościach.
Ale to nie koniec poniewaz jak wiecie w sklad preparatu wchodzi nie tylko substancja aktywna ale i tzw. vehiculum, zwilżacze, stabilizatory etc. Dlatego trzeba udawadniac niewinność każdego praparatu z osobna. W rezultacie dla upaw małoobszarowych już jest tragedia bo w Polsce tracą rejestracje jeden po drugim najróżniejsze środki. A bedzie jeszcze gorzej.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: mosiplan

Post »

No nie wiem czy dobrze zrobiłaś.. okres karencji dla truskawek nie został podany bo Mospilan może być stosowany tylko po zbiorze owoców
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: mosiplan

Post »

.....
tak czy siak trzeba Eli Olszewskiej napisać, że koperek z mospilanem przynajmniej przez 3 tygodnie jest trucizną

(Nie ma już planu mosi, więc i posty wycięłam :wink: -aniawoj)
qniu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Na wstępie chciałbym powitać wszystkich bardzo serdecznie. Wprawdzie to mój pierwszy post na forum, niemniej informacje z forum już wielokrotnie pomogły mi. Niestety w związku z moim problemem nie znalazłem na forum odpowiedzi, stąd prośba do Was, szanowni Forumowicze - o pomoc.
Otóż w roztargnieniu, nie zgłębiając ulotki preparatu Mospilan 20SP, użyłem go do oprysku na szkodniki na truskawkach z kwiatami i istniejącymi już owocami. Oprysk wykonałem 19 maja, obecnie niektóre owoce są już niemalże dojrzałe.
W ulotce preparatu doczytałem, iż Mospilan powinien być stosowany po zbiorze truskawek i z uwagi na to nie jest podany okres karencji przy opryskach na nich.
Wiem, wiem, zupełnie źle dobrałem środek do oprysku, powinienem przeczytać ze zrozumieniem ulotkę załączoną do niego i wtedy z pewnością zwróciłbym uwagę, że nie jest wskazane użycie tego środka w moim przypadku. Na codzień nie robię niczego w roztargnieniu, zasugerowałem się informacją udzieloną mi przez sprzedawcę, jestem początkującym "domowym" ogrodnikiem. Oprysk wykonany jest na kilkudziesięciu krzaczkach truskawek. Teraz już wiem, że lepiej byłoby przeczekać zbiór owocu i dopiero wykonać oprysk. Niestety stało się, mój pierwszy błąd, który nauczył mnie, że nie należy oprysków wykonywać bez absolutnej pewności co do możliwości ich stosowania.
Czy ktoś z Was posiada informację, czy można okres karencji opisany w instrukcji stosowania środka w stosunku do drzew owocowych odnieść do truskawek?
W poście http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... an#p325138 użytkownik aśka2006 podawała informacje znalezione wówczas na stronie producenta, z których wynikało, że okres karencji dla ogórków, pomidorów, papryki wynosi zaledwie 3 dni (obecnie na stronie producenta nie ma żadnych informacji, które pozwalałyby na stosowanie tego oprysku na paprykę, ogórki, pomidory...). Czy wskazywałoby to, że jest jakaś szansa, że choć część owoców po moim nieszczęsnym oprysku będzie nadawała się do spożycia? Mam duże wątpliwości z uwagi na to, że jest to jednak środek systemiczny...
Proszę o odpowiedzi...
qniu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mospilan 20SP zastosowany na truskawki z małymi owocami - cz

Post »

Nie mogłem wyedytować powyższego postu, stąd dopisuję w formie odpowiedzi...

Znalazłem dość ciekawe informacje pod adresem http://www.wir.org.pl/raporty/mospilan.htm . W artykule napisano m.in., że
Biotransformacja acetamiprydu w glebie pod wpływem zasiedlających ją grzybów i bakterii trwa średnio 2 - 8 dni i jest uzależniona od rodzaju gleby, temperatury, wilgotności i innych parametrów. Acetamipryd jest związkiem chemicznym o niskiej masie cząsteczkowej (222), niepolarnym, lipofilnym, czyli łatwo przenikającym przez lipidy i woski okryw ciała owadów oraz kutykulę roślin. Wiąże się z tym jego wgłębne, translaminarne i systemiczne działanie w roślinie, co chroni substancję aktywną przed degradacją fotochemiczną, parowaniem i zmywaniem przez deszcz. Wewnątrz rośliny preparat utrzymuje aktywność dłużej niż na powierzchni, a sumaryczne działanie na owady - kontaktowe i żołądkowe trwa, w zależności od gatunku i fazy rozwojowej rośliny, około 10 dni, co wystarcza do ograniczenia liczebności każdego żerującego na opryskanej roślinie lub w jej wnętrzu szkodnika, o ile termin zabiegu został właściwie dobrany.
Czy wskazanie okresu działania środka (około 10 dni) można rozumieć w ten sposób, że po tym czasie staje się on niegroźny dla szkodników, a tym samym jego szkodliwe działanie dla człowieka też będzie mniejsze?
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mospilan - ile na 5 l

Post »

Ile wsypać mospilan 20 SP na 5 litrów przeciw stonce ziemniaczanej? Oraz jak to odmierzyć w cylinderku po strzykawce?
krzewywpaski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 5 mar 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Mospilan - ile na 5 l

Post »

Od 2 do 4g na 5l. odmierzająć można przyjąć że 1g to 1ml, ale to nie jest zbyt dokładna metoda. Najlepiej zważyć ile waży np. 10 ml, lub zobaczyć jaką objętość ma opakowanie o znanej masie i sobie obliczyć.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mospilan - ile na 5 l

Post »

marcinek123 pisze:Ile wsypać mospilan 20 SP na 5 litrów przeciw stonce ziemniaczanej? Oraz jak to odmierzyć w cylinderku po strzykawce?
Bądź uprzejmy podać powierzchnię uprawy.
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mospilan - ile na 5 l

Post »

ok 10 arów
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mospilan - ile na 5 l

Post »

No więc nie 5 l a co najmniej 20 l i 8 gram Mospilanu.
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mospilan - ile na 5 l

Post »

A jak tą ilość odmierzyć?




Nie mam wagi tak dokładnej. Słyszałem ze idzie ze strzykawki zrobić miarkę i wsypać odpowiednią porcję SOR. Tylko jak to obliczyć? (z matematyki zawsze byłem bardzo słaby)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”