Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:(...)jak by ktoś chciał sie przystawiać do każdego tekstu tu edytowanego, to by z forum ogrodniczego zrobiło sie forum językowe. Ja już przemilczałem post Moderatora a Ty znowu zaczynasz od początku.

życzę miłego dnia :wit
1) Przemilczałeś, bo takie jest twoje prawo i taki jest twój obowiązek :P
2) Ja się nie "przystawiam", tylko dbam o informowanie a nie dezinformowanie forumowiczów, którzy tu zaglądają z jakiegoś powodu - bo nie wiedzą co i jak... :P
3) "do każdego tekstu" - no a moderator musi... eh, ależ to robota, tak czytać i prostować, czytać i prostować, czytać i znowu prostować... :uszy A niektórzy to nawet więcej niż przeciętnie roboty moderatorowi przysparzają... :uszy

A na koniec szepnę słabym głosem, że on nie kupował tego torfu pod borówki, więc nie mogło mu zostać spod borówek... Jankiel po prostu kupił torf nieodkwaszony, z czego część przeznaczył na ... itd itd...

No i po co było dyskutować? :;230
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jankiel pisze:forumowicz, kupiłem torf wysoki, nieodkwaszony. pH nie mierzyłem, ale zmierzę, w każdym razie wynosi pewnie około 4.0. Część torfu użyje do borówek, a cześć będę odkwaszał wapnem hydratyzowanym.
To zaiste jakiś masochista z tego Jankiela W handlu osiągalny jest zarówno torf nieodkwaszony jak i odkwaszony. Skoro kupił nieodkwaszony, to chyba z myślą sadzenia borówek. Pani sobie sama zadaje niepotrzebnie pracy- Pani Moderator.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

wracając do tematu.

torf kwaśny kupiłem z myślą o borówkach, a ponieważ balot 250 litrów kosztował 20 zł, więc wziąłem ekstra balocik, bo wiedziałem, że w komórce mam resztki wapna hydratyzowanego.

forumowicz, zadajesz mi pytania dotyczące gleby, na które nie mam odpowiedzi. Za cienki jestem na określenie typu gleby. pH mierzone w kilku miejscach wynosi około 7. Ziemia jest raczej lekka, centralne Mazowsze, niedaleko Wisły, ale to nie starorzecze, bo teren powyżej zagrożenia powodzią. Chyba skorzystam z twojej rady i wymieszam ten torf z dolomitem i niech sobie czeka.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Dobrze Jankiel, że sie wreszcie odezwałeś. Twoja gleba, jak piszesz, ma odczyn obojętny . Nie rozumie, po co więc chcesz wprowadzac do gleby torf wysoki w którym nie ma nic ?. Moze on poprawic jedynie sorpcję ,ale to Ci akurat potrzebne nie jest za bardzo, poniewaz Twoja gleba nie jest bielicą.
Ta dyskusja o torfie, z Moderatorem w roli głównej ,wobec powyższego, jest dziwna i zastanawiająca.

Pozdrawiam

Mając taką glebę, mozesz z powodzeniem w dowolnym czasie wprowadzic tą garsć torfu,a pH ani drgnie. Ta dyskusja o odkwaszaniu torfu, to byla czysta strata czasu. :wit
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Wiesz co Jankiel ?. Zamiast kupować tych 250 litrów wysokiego torfu za 20 zł lepiej byłoby na jesień czy na wiosnę zgrabic gdzieś pare worków liści z drzew lisciastych i przykopac na działce. One przynajmniej nie są kwaśne, mają cos tam w sobie składnikow mineralnych no i sa za darmo. No i Moderator miałby mniej roboty.
Pomyśl !
:wit
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Witam wszystkich. Mam problem z kwaśną ziemią. Odebrałam wyniki analizy gleby i wyszło, że mam glebę średnią o pH średnio 4,5, 48% bardzo kwaśna, 43% kwaśna; zawartość fosforu 35% bardzo niska, 52% niska; zawartość potasu 9% niska, 87% średnia; zawartość magnezu 35% średnia, 22% wysoka, 35% bardzo wysoka. Wyliczono mi, że powinnam rozsiać 3,9t/ha CaO. W maju zamierzam posiać kukurydzę. Pole zostało już zaorane. Proszę o porady jakie wapno najlepiej rozsiać. Dobrze, żeby było granulowane bo mogę je rozsiać zwykłym rozsiewaczem do nawozów, no chyba że takie zbyt wolno się rozpuszcza i do maja nie zmieni za bardzo pH. Poza tym nie wiem jak się odnieść do tych 3,9t/ha CaO bo niektóre wapno np. dolomit zawiera 30% CaO, wapniak koszelowski 50% CaO a Wapno nordkalk standard cal - 75% CaCO3. Proszę pomóżcie laikowi, doradźcie co będzie najlepsze.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

zawartość fosforu 35% bardzo niska, 52% niska; zawartość potasu 9% niska, 87% średnia; zawartość magnezu 35% średnia, 22% wysoka, 35% bardzo wysoka.

Tego nie sposób zrozumieć.... :roll: to w końcu jak u Ciebie?
A co do wapna- trzeba przeliczyć. Dwa razy. Na czysty składnik, to po pierwsze. To dość proste...dolomitu 13 t, wapniaka 7,8, wapno 75%- oczywiście najmniej- 5,2. Teraz trzeba to przeliczyć drugi raz... na pieniądze....
A wapno granulowane jest dobre... dobrze drenuje kieszeń :)
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Więc tak: 35% gleb, które zostały zbadane ma bardzo niską zawartość fosforu a 52% zbadanego obszaru niską zawartość. To bardziej zrozumiałe?
Czyli mam rozumieć, że 3,9t/ha CaO dotyczy 100% Cao? To wychodzi baaaaardzo dużo!!!!!!
Pozdrawiam
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Mapkę masz? Dali? Bo bez tego...
Prawie 4 t CaO, czyli jak coś ma 30 % CaO, to trzeba tego 3x tyle i jeszcze trochę... dość proste...
Dużo? No dużo... i dlatego rozsiewacz do wapna jest odrobinę większy niż do nawozu... powiedziałbym, że dużo większy :D
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Tak mapkę mam, a to wapno rozsiać na raz, czy np. połowę dawki teraz i połowę za rok?
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Nikt nie doradzi jakie wapno jest najlepsze?
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Znakomicie działa kreda nawozowa, stosowałem u siebie (z Trębaczewa). Ale to tylko Ca, bez Mg. Dobrze byłoby je też uzupełnić.
Myślę, że lepiej podzielić dawkę na dwa razy, będzie mniejszy szok dla gleby.
Moja kreda miała postać pylistą, ale bez problemu rozsiewałem ją "lejem" do nawozu. Tylko, że.. koniecznie z rosą i gdy jest bezwietrznie. Tuman z tego idzie niebywały :lol:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Dzięki Suppa. ;:196 Mam już zaorane pole, czy mogę tą kredę rozsiać o mrozach a na wiosnę przed siewem przemieszać ziemię agregatem? A przeglądałeś te wyniki analizy gleby? Czy uzupełnienie Mg przy wysokiej jego zawartości jest potrzebne?

Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”