Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

A co z tym magnezem, trzeba uzupełnić czy nie?
Pozdrawiam
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Brakuje K i P, magnezu jest dość... dziwne swoją drogą...
Ogólnie większość gleb "cierpi" na niedobór Mg.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Skoro tak wyszły wyniki to myślę, że obejdzie się bez magnezu. Ewentualnie moża opryskać roślinki siarczanem magnezu w początkowym stadium wzrostu.
Ja nie uzupełniałem magnezu po wapnowaniu, ale wysiałem tylko 1 tonę kredy na hektar. Zdecydowałem się na nią ze względu na wysoką zawartość Ca i atrakcyjną cenę :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

1 tona na hektar ,to szkoda sprzętu, przynajmniej 2 tony to coś już daje i to na glebach słabszych, a gdy cięższa to przynajmniej 4 i powyżej. Dobrze gdy od razu wapno zostanie zmieszane z ziemią, to najlepiej przed gdy zaczniemy uprawę gleby.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Efekt mimo to był widoczny. Więcej sypię na miejsca newralgiczne, gdzie rośliny gorzej rosną, czyli przepłony, zastoiska i tam gdzie gleba zjeżdżona. Po wysianiu wapna sytuacja wraca do normy.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

My mamy zamiar wysiać teraz (w sumie na początku stycznia) 3t/h , póki co sprawdzamy oferty, bo mimo ,że kreda nie jest droga to z transportem wychodzi już sporo. M załamany, miał nadzieję że będzie rozsiewał granulowaną i w big bagach a wyszło, że luzem i pylistą. Niezłe przedsięwzięcie, a to da się oddychać przy rozpylaniu tego? :wink:

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Ciężko.. z maską da się przeżyć :wink: ale po robocie wszystko siwe, włącznie z siewcą :lol:
Sprawdźcie jeszcze oferty, u mnie granulaty były ponad dwa razy droższe od kredy a miały mniejszą zawartość Ca.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
jayc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 wrz 2011, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Witam-czy byłby ktoś chętny i mnie pomoc-mam działkę tzn.ogór ,składa się z wierzchu z ziemi z piaskiem a na głębokości ok 2metrow jest ił który blokuje wchłanianie wody.ziemia strasznie śmierdzi jak się ja kopie.na jesień zamówiłem obornik i przeorałem-co teraz?
Mam możliwość załatwienia torfu czy lepiej już nic nie dodawać i tylko to zwapnować.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jest to gleba pochodzenia bagiennego.Można na niej osiągnąć niezłe plony, zwłaszcza w suche lata pod warunkiem ich melioracji i uregulowania pH. Gleby piaszczyste, a tym bardziej podmokłe są z reguły kwaśne lub bardzo kwaśne. Obornik winien być dawany na wiosnę. Zapobiega to nadmiernemu wymyciu składników mineralnych a zarazem powoduje z wiosny szybsze obsychanie gleby a co za tym idzie jej nagrzewanie. Wskazana uprawa na podwyższonych zagonach lub redlinach.

Pozdrawiam

PS Niemiły zapach pochodzi od związków żelaza i świadczy o niskiej zawartości tlenu w glebie
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jak to jest z tym wapnem? Z tego co słyszałem to jest w postaci kredy, tlenku i węglany tak? Węglanowe to jest dolomite i bardzo długo się rozkłada. A które to jest wapno tlenkowe? Florovit ma wapno granulowe i w skladzie jest opisane min 50 Cao w postaci weglanu więc, które to jest to wapno tlenkowe ? Czy to prawda, że odkwaszanie dolomitem jest mało skuteczne gdyż jest jego słaba przyswajalność w glebie ?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

PanOgrodnik pisze: słyszałem to jest w postaci kredy, tlenku i węglany tak?
Kreda to jest właśnie węglan wapnia.

Dolomit to jest minerał zawierający oprócz węglanu wapnia również węglan magnezu.

Wapno tlenkowe to jest tlenek wapnia CaO / tzw. wapno palone/ . W czystej postaci ma ograniczone zastosowanie, ponieważ jest higroskopijny. Istnieje również wapno hydratyzowane/ gaszone/ Ca[OH]2 . Powstaje w reakcji tlenku wapnia CaO z wodą. Wapno dla celów rolniczych , niezależnie od formy, przelicza się na formę tlenkową CaO. I tak, węglan wapnia może zawierać teoretycznie max 56 % CaO, wapno zaś hydratyzowane może zawierać teoretycznie max. 75,7 % CaO.
Na gleby lekkie stosuje się tylko wapno w formie węglanowej. Na ciężkich glebach może to być wapno hydratyzowane. Dolomit stosuje się na gleby lekkie ubogie w magnez. Dolomit zastosowany na glebę bogatą w magnez może przynieść więcej szkody niż pożytku gdyż magnez jest w glebie antagonistą wapnia i za wysoka zawartość magnezu będzie powodować utrudnienie w przyswajaniu wapna. W przypadku pomidorów może to skutkować suchą zgnilizną.
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz widzę, że jesteś ekspertem od wapna. Firma inco(seria florovit) ma w ofercie wapno granulowane i wapno granulowane do trawników. Wapno do trawników jest droższe o około 10zł na worku 20kg. Z czego to wynika? Wapno granulowane ma 50% CaO w postaci węglanu wapna a to do trawników 40% CaO w postaci węglanu. Dziwne, że wapno do trawników jest droższe a wychodzi na to, że jest słabsze. Pisałeś, że max wapna w postaci węglanu jest 56 a wapno z ampolu ma w opisie 85CaCO3.
Jak na razie nie spotkałem się jeszcze w sklepie z wapnem w postaci tlenkowej. Wszystkie sa w postaci węglanu wapnia. To chyba jego naturalna postać.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Cena wapna do trawników to czysty marketing. Zakładający trawniki koło domów najczęściej nie orientują się w temacie. Jak przeczytają na opakowaniu, że do trawników, to kupują. Ktoś, kto uprawia ziemię i potrafi sobie przeliczyć, poszuka wapna w innej formie/opakowaniu/opisie i tego na pewno nie kupi.
Zasada jest prosta - nie znasz się - płacisz podwójnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”