Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Mój sąsiad za płotem ma konie, ostatnio zaprosił mnie do "częstowania się" obornikiem. Obornik jest całkowicie świeży, jak i przekompostowany. Ten ostatni ma strukturę i zapach ziemi. Zastanawiam się czy mogę go wykorzystać do sadzenia krzewów i kwiatów. Jeśli tak, to w jakich proporcjach go mieszać z ziemią? Ogród dopiero zakładam, doświadczenia mi brakuje, więc z góry przepraszam jeśli moje pytanie jest idiotyczne :wink:
Iza
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Jakoś odkopałem twój post z czeluści obornikowych :lol: Taki przerobiony to możesz bardziej wymagające kwiaty sadzić pół na pół. A jak już jest tak super przerobiony i przesypuje się przez palce to tylko w tym. Przez składowanie robi sie humus pięknie pachnie świeżą ziemią. Pulchny , leci przez palce, coś cudownego. Można to razem kompostować z liśćmi. Wtedy pozbywasz się na jesieni kłopotu. Ja przyżmienkę z liści usypuję przekładam obornikiem, liście, obornik etc i na górę może być trawa z ostatniego koszenia . W razie bezśnieżnej zimy wskazane podlewać wodą i czasem z nudów przerzucić :wink:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Mam do Was dwa pytanka ...
1.Jak wygląda kompostowanie obornika końskiego? Wiem, że może to głupie pytanie :) , ale czy tak jak robi się kompost tradycyjnie na działce?
2. Czy można stosować obornik koński lub owczy do podlewania warzywek po wcześniejszym rozrobieniu go z wodą? Jeśli tak, to w jakich proporcjach rozcieńczać, by nie zrobić im krzywdy.
Dostęp do obornika mam zarówno końskiego jak i owczego, chciałbym wykorzystać je na teraz do podlewania
Pozdrawiam
Krystian
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Pozbieraj bez słomy , wrzuć do beczki, zalej wodą i przykryj deską. Mieszaj od czasu do czasu/ proporce mniej więcej kubek od kawy na konewkę 10 l wody.

Tutaj masz najprostszą tabelę porównawczą

http://iung.pl/dpr/nawozy_naturalne_rodzaje.html


Sam obornik zawiera wszystkie mikro i makro składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin. Omijając oczywiście rośliny m.in kwaśnolubne.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Ależ rośliny kwasolubne lubią obornik, a jak po nim rosną!! Np rododendrony podsypane końskim obornikiem jesienią (jako ściółka w stajni były trociny), baardzo skoczył w górę w następnym roku. Miałam porównanie, bo wczesną wiosną (po zastosowaniu obornika w jesieni) wkopałam plastykowy krawężnik wokół rododendronów równo z zasięgiem gałęzi Po dwóch latach gałązki rh przeskoczyły poza obręb krawężnika o 0.5 do 0.8 metra!!! Wyrosły krzaczyska, że wierzyć się nie chciało!! No i obornik nie zmienia pH.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

A jak z przyciąganiem turkucia podjadka.
Podobno przepada za końskim obornikiem.
Grażyna.
kogro-linki
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Tutaj nie spotkałam ani turkucia ani kretów, za to zatrzęsienie jest ogrodnicy niszczylistki. No bo przecież Amerykańce mają bzika na punkcie trawników to i jej larwy mają co żreć.
Pozdrawiam! Gienia.
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Robert dziękuję za odpowiedź. Z obawy przed popaleniem roślin prawie tego obornika nie używałam. Tylko trochę pod pomidory, papryki i kilka innych warzyw. Czas zacząć :-)
Przygotuje też kompost z obornikiem, zimy u mnie raczej bezsniezne, ale deszcz pada cały czas więc podlewać nie będzie trzeba.
Mam jeszcze takie pytanie- czy taki przekompostowany obornik mogę wymieszać z ziemią pod rabate dla roślin cieniolubnych, takich jak hosty, funkie i fuksje? W tym miejscu gdzie ma powstać rabata gleba jest bardzo kiepska. Nawet chwasty tam marne rosną.
Iza
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Możesz. W oborniku są wszystkie mikro i makro składniki . Ja co prawda mam parę zaledwie host, ale rosną w samym oborniku. U mnie prawie wszystkie rośliny rosną na nim ponieważ mam słabą ziemię.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Na pierwszej stronie Gienia pisała, że powinno się dawać 4kg na m2 przy ciężkiej glebie. Mam około 100m warzywnika. Chodzę zbita bo zakupiłam tonę rocznego obornika. Warzywnik uprawiam 3 rok. Wcześniej przez naście lat był tam trawnik. Ziemię mam twardą jak klepisko i do tego pęka podczas suszy. Ziemia jest bardzo zakwaszona, uboga w azot i magnez. Ewentualnie mam jeszcze ze 20m truskawek i mogłabym go w międzyrzędzia wkopać.
Pytanie jest takie :heja ile mogę dać obornika na 100m. Zakładam, że w przyszłym roku będą rosły:ziemniaki, pomidory, ogórki, papryka, buraki, cebula i zero marchwi czy pietruszki-przez trzy lata i tak rosnąć mi nie chciały.
Pozdrawiam Jola
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Czyli masz podobną glebę do mojej, też po trawniku, zbita że widły trudno wbić, też zakwaszona, obornika chyba w życiu nie widziała i po deszczu gdy wysycha to pęka. Nie żałuj obornika. Ja, by nie łazić po oborniku to rozsypuję go z taczek w rząd tak na szerokość dwa razy kopnięć łopatą i idę wzdłuż przykopując na ostrą skibę i apiać to samo. Mam niewielkie ogrodnicze taczki, nabieram tylko do połowy taczek z pryzmy, bo bym nie dała rady go przewieżć i to mi starcza na jakieś 1.5 metra takiego rzędu. Nie żałowałam , dobrze omaściłam w ub. roku jesienią to i rezultaty były, przede wszystkim co było widać gołym okiem, ziemia była o wiele pulchniejsza. Miesiąc po oborniku poszło wapno i zimą popiół z kominka. Z pH 5.0 zrobiło się 6.69. W tym roku też przykopię obornik, może trochę cieńszą warstwę. Na razie czekam na dostawę tego "złotka" a i w ogródku rośnie jeszcze seler, papryka, pomidory i brukselka no i oczywiście wszędzie koperek a wczoraj w cieniu było 28*C :roll: .
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Skąd Gieniu wiedziałaś, że zaraz popytam jak pogodzić nawożenie obornikiem i zimowe posypanie dolomitem? ;:180 ;:180 Dolomit sypię corocznie. Kupuję 2 paczki co daje mi łącznie możliwość obsypania około 160m2. Jest lepiej co widać po pomidorach ale nadal z SZW walczę. W tym roku trochę jej utarłam nosa :D


Dziękuję :D
Pozdrawiam Jola
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

2 lata temu nawoziliśmy ogrody świńskim, krowim i końskim obornikiem. Koński najlepszy. Jesienią został przy sadzie zrzucony. Na wiosnę rozrzucony i przekopany. Czereśnia i śliwka która rosła przy rozrzuconym oborniku są 2-3 razy grubsze od drzewek, do których nawóz nie sięgnął. Warzywa też pięknie rosną. W miejscu gdzie był rozrzucony krowi i świński obornik nie ma tak widocznych efektów. W tym roku też planuję przywieźć końskiego obornika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”