Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 13  
Autor Wiadomość
Lex
 Tytuł: Re: Roundup i skutki jego działania
PostNapisane: 20 kwi 2010, o 12:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam,

Mam pytanie, mam trochę zielska pomiędzy drzewami i chciałem spryskać to roundup'em. Wiem, ze często dodaje się do herbicydu siarczan amonu, aby przyspieszyć i zwiększyć działanie tego środka. Ale jaki jest cel tego dodatku? Czy nie zagrozi on moim drzewkom? Dodam, ze będę opryskiwał ozywając osłonki herbicydowej firmy Marolex.

Dziękuję za odpowiedz,

Pozdrawiam serdecznie

suzana
PostNapisane: 20 kwi 2010, o 17:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Żeby Roundap z siarczanem amonu zadziałal muszą być wyższe temperatury, myślę że minimum to +12*C.Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie zimno, noce bliskie 0*C.W tamtym roku póżnym latem opryskiwałam perz taką mieszanką i niestety nie zniszczyło.Teraz muszę zmagać się z tym chwastem w uprawie i ponieść dodatkowe nakłady na środek.

Lex
PostNapisane: 21 kwi 2010, o 22:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Późnym latem to chyba najgorszy czas na oprysk perzu. Powinnaś poczekać do jesieni bądź do wiosny.

Pozdrawiam serdecznie

suzana
PostNapisane: 21 kwi 2010, o 22:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
W jesieni oprysk to za póżno bo zimno i rośliny już tak nie wchłaniają środka.
A cel dodania siarczanu amonu to silniejsze działanie środka.
W sklepie powiedziano mi , że trzeba było dodać Starane do Roundapu na perz.

frant
PostNapisane: 21 kwi 2010, o 23:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pryskać Roundupem można niemal cały rok , warunkiem jest dodatnia temperatura i suche rośliny .. Mało sie o tym mówi , ale środek posiada tez dzialanie doglebowe . Zatem jeśli ktoś zapuścił perz przez wiosne -lato , to nawet na jesien zrobiony oprysk będzie bardzo wskazany . Oczywiście , ze lepiej bylo robić na wiosne , ale tez lepiej zrobić na jesien niż czekać następnej wiosny . Perzu zupełnie nie zlikwidujemy , ale dostanie już porządnie po uszach ( troche dolistnie , a troche doglebowo , bo w czasie chlodu wolno sie rozkłada ) , a na wiosne poprawimy w fazie kilku liści ... i będzie dobrze . A sadownicy stosują ostatnie opryskiwanie na chwasty nawet w grudniu , o ile jest dodatnia temp. . Na wiosne chwasty ruszają dużo pożniej , i jest ich mniej . Wiedzą co robią 8-) , bo przecież środki tanie nie są :? ...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

suzana
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 06:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Sadownicy stosują środki nawet w grudniu ale to są inne środki, które działają tylko w niskich temperaturach, o ile dobrze pamiętam to Kerb i pewnie jeszcze inne.Nie zawsze można ich zastosować bo długo zalegają w glebie a jak chce się siać zaraz na wiosnę to przeszkadza.

GrzegorzR
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 07:07 
200p
200p

---
frant napisał(a):
Pryskać Roundupem można niemal cały rok , warunkiem jest dodatnia temperatura i suche rośliny .. Mało sie o tym mówi , ale środek posiada też dzialanie doglebowe . Zatem jeśli ktoś zapuścił perz przez wiosne -lato , to nawet na jesien zrobiony oprysk będzie bardzo wskazany . Oczywiście , ze lepiej bylo robić na wiosne , ale też lepiej zrobić na jesien niż czekać następnej wiosny . Perzu zupełnie nie zlikwidujemy , ale dostanie już porządnie po uszach ( troche dolistnie , a troche doglebowo , bo w czasie chłodu wolno się rozkłada ) , a na wiosne poprawimy w fazie kilku liści ... i będzie dobrze . A sadownicy stosują ostatnie opryskiwanie na chwasty nawet w grudniu , o ile jest dodatnia temp. . Na wiosne chwasty ruszają dużo pożniej , i jest ich mniej . Wiedzą co robią 8-) , bo przecież środki tanie nie są :? ...

Jesienny oprysk ma tą jeszcze zaletę, że występuje naturalny ruch soków roślin z liści do części podziemnych, czyli tam gdzie Roundap ma działać. Ponadto utrzymywanie się w zimnie środka na powierzchni gleby niszczy wschody chwastów wiosną. O ile oczywiście nie zostanie wypłukany przez masy topniejącego śniegu.
Cenę oprysku można zmniejszyć kupując analogi pod inną nazwą.
Dzięki opryskowi jesiennemu i powtórce na wiosnę zaczynam wygrywać walkę z chwastami ;:63 ;:136 ;:138 A miałem pokrzywy większe ode mnie (mam wzrost wyższy niż średnia), podagrycznik, perz, łopian, żywokost, jaskry różnych gatunków itp. Same cuda.

Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!

suzana
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 07:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Grzegorz, jaką dawkę stosujesz Roudapu np. na 1 litr wody?
A może coś innego stosujesz?

wolodi
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 12:49 
100p
100p

1 szt.
Dlaczego kolega frant napisał bzdury o działaniu doglebowym roundupu? Jest to środek działający tylko na zielone cześć roślin.

gienia1230
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 13:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
suzana napisał(a):

Właśnie kupiłam małą saszetkę z roundupem (ultra 170SL), 40ml na 1 litr wody - tak pisze na opakowaniu i to mi w zupełności wystarczy. Odpada problem z odmierzaniem.
Pierwszy raz spotkałam roundup w saszetkach, były i większe saszetki.

frant
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 13:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
wolodi napisał(a):
Dlaczego kolega frant napisał bzdury o działaniu doglebowym roundupu? Jest to środek działający tylko na zielone cześć roślin.

Pisze na podstawie wiedzy i własnych doświadczeń ... Czy są to '' bzdury " to jest Twoja ocena :? , ale dobrze by było gdybyś poparł ją merytorycznie , a nie tylko emocjonalnie . A na etykietkach rożne rzeczy piszą , głownie te najważniejsze rzeczy , nikt książki do butelki nie będzie załączał... :D . Ale z pewnością nie jest określone kategorycznie ,ze środek dziala "tylko" na części zielone ... Oczywiście przez nie działa najszybciej i najskuteczniej , ale nie tylko . A post GrzegorzaR potwierdza moje obserwacje , bo jesienią za wiele częsci zielonych nie ma , a chwasty na wiosne są mocno ogłuszone środkiem . Albo idz do sadowników i powiedz im , że kto w listop- grudzien pryska na chwasty Roundapem ma puste komory w glowie ... ;:14 Powiem Ci jeszcze coś , ale bez nadziei na zrozumienie : otóż pewnego razu wypryskałem kępe perzu i ostów w tunelu , w odleglości 10m od róż . tunel był zamknięty a noc . Efekt na rożach byl już po 4-5dniach , niemal wymarly - przez 2lata dochodzily do formy .. :cry: . Zatem z pewnością można mówić ROWNIEŻ o dzialaniu GAZOWYM :shock: ... Srodek paruje ( w warunkach dość wysokiej temperatury ) i w tej postaci jest przyjmowany przez rośliny rosnące w oddaleniu , zresztą czuć silny zapach środka po wykonanym zabiegu .

Lex
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 14:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam,

czytając to co napisaliście jestem trochę w kropce. Czy mogę pryskać wokół drzewek 2 letnich roundupem na chwasty? Czy nie zaszkodzi to drzewkom?

Pozdrawiam serdecznie

GrzegorzR
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 15:23 
200p
200p

---
suzana napisał(a):

Nie stosuję na litr wody, lecz staram się dopasować do powierzchni pryskanej. Kupuję preparat pod nazwą chemiczną (dużo taniej) w 5 l baniakach. Tam podają dawki na hektar. Dzielę przez 4 i mam dla swojej działki.
W praktyce na 10 l opryskiwacz daję 500 ml + 2łyżki siarczanu amonu. Aż miło popatrzeć, jak żółkną i więdną chwasty. Perz ginie praktycznie cały po jednym oprysku, długo trzyma się pokrzywa, podagrycznik, jaskry i żywokost.
Oprócz oprysków stosuję również malowanie trawy na zielono . Tylko proszę się nie śmiać. W miedzyrzędziach 20 cm maluję chwasty 15 cm pędzlem malarskim.

Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!

GrzegorzR
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 15:24 
200p
200p

---
wolodi napisał(a):

W niektórych źródłach podają, że może przenikać przez osłonkę nasion i niszczyć je w zarodku.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 182 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 13  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości