Roundup - jak działa,kiedy rozkłada się w ziemi,skutki jego działania itp

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Drogi kolego Wolodi , na cole i snikersa nie rób sobie nadziei z przyczyn oczywistych :wink: . A dyskusja wyniknęla o jesiennym i póżno -jesiennym pryskaniu na chwasty , min. w sadach . A dokładnie o celowości i skuteczności tego zabiegu ... Podtrzymuje swój pogląd , ze ma to sens . Opieram sie na swoim doświadczeniu i innych osób . Teraz w kwestii podlewania drzewa Roundapem , w celu jego likwidacji ... Duże drzewo posiada system korzeniowy na głębokość wielu metrow , a wszerz ma często zasięg rowny jego wysokości ... Tak więc SKUTECZNE podlanie roztworem środka wiązałoby się z dawką co najmniej kilkunastu ( bo na pewno nie kilku ) metrow sześciennych roztworu , drogo wyjdzie , i jeszcze kłopotliwe urabianie środka ... Dlatego zaproponowałem Ci sadzonke pomidora , coby na zbędne wydatki nie narażać , ale jak tam chcesz to probój :roll: . I powtarzam chyba po raz czwarty : Roundap jest stosowany do opryskiwania części zielonych ... ale posiada też inne cechy i właściwości o ktorych warto wiedzieć . Min . dłuższe zaleganie w glebie w okresie jesienno-zimowym i działaniu na świeżo wschodzące chwasty , albo parowanie środka i dzialanie na sąsiednie rośliny ( w wyższej temperaturze ) .Aha, jeszcze jedno ... bardzo ciekawy jest temat rozkładania się środka , sporo nowego to wniesie do tematu . W sumie od tego powinniśmy wyjść :wink:
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Z przyczyn oczywistych tzn. jakich? miałem sobie wybrać dowolną roślinę więc wybrałem. Czyli rozumiem problemem jest dla Ciebie tylko wielkość rośliny? Przecież nikt nie mówił że ma być to wielkie drzewo tylko jak dobrze pamiętam w początku wątku 2-letnie.(Jeśli nie chcesz "mojego" drzewka to nie ma problemy może być też jakiś iglak byle by nie jakiś malutki). Nie wiem czy widziałeś aktualnie stosowane odmiany we współczesnych sadach na karłowych podkładkach?Zobacz jak łatwo jest usunąć takie drzewa więc nie mów tu o wielkim systemie korzeniowym. A sadzonka pomidora to było by śmieszne - mogla by nawet w skutek zasolenia uschnąć. To może idąc tym tropem to np. polewając owego pomidora roztworem np. soli kuchennej osiągniemy podobny efekty - czyli idąc Twoim torem myślenia - NaCl ma właściwości chwastobójcze tak?:D
A o tym że stosowałeś glifosat w wysokich temp w tunelu to kardynalny błąd. W zasadzie żadnych żadnych środków ochrony roślin nie można stosować w takich warunkach.
To tak jakbyś przedawkował aspirynę i potem mówił ze ma także działanie przeczyszczające:)
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Gwoli ścisłości. Wolodi twierdziłeś, że Roundup ma dizałanie dolistne i już. A dyskusja, jak zauważył Frant, dotyczy również innych działań tego środka. To, co firma --nazwa zastrzeżona1-- pisze o swoim produkcie nie można zaklasyfikować jako reklamy, lecz jako informację naukową. Można to wykorzystać z pożytkiem dla siebie, lub się przed tym ustrzec.
Podlewanie pomidora miało uwypuklic (w moim rozumieniu) fakt toksycznego wpływu na rośliny bez pośrednictwa liści.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Dla ścisłości to twierdze ze działa na liście i niezdrewniałe części rośliny, więc proszę czytać ze zrozumieniem (odsyłam do moich poprzednich wpisów). A jako informacje naukową można uznać to co jest zawarte w instrukcji, gdyż aby zarejestrować środek musiał on przejść szereg badań. Czyli według Ciebie jeśli np. widzimy na stronach rolim*** napis "najlepsze trawy z ****" to należy uznać to za informacje naukową? W takim razie wyjaśnij mi czemu nie zawiera tej informacji w instrukcji (odnośnie działania doglebowego) i jakoś niestety nikt nie odpowiada na moje pytania:)Natomiast ja staram się na każde odpowiedzieć.W dalszym ciągu czekam na działanie środka na nasiona, oczywiście w normalnych zalecanych dawkach.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Wolodi , z przyczyn oczywistych tzn. sprawa jest jasna a Ty brniesz dalej , przesz jak ruski czolg w drodze na Berlin :shock: , zamiast poddać sie i uderzyć w skruche :lol: ... Musisz wiedzieć ,ze żyjemy w 21wieku , trzeba być otwartym na nowinki i świeże nurty myślowe :wit , bo inaczej to rysuje sie podział na Europe i Zaścianek , tu nowoczesność a tam zabobon i lęk przed nowymi rzeczami , czujesz to ? A co sie tyczy doświadczenia ... Myśle ,ze możesz wybrac dowolną rośline , ważne abyś podlał ją porządnie ! A kilkuletnie drzewko z reguły ma już poważny zasięg korzeni , więc dawka musi być też odpowiednia ... Sens ma właściwie tylko doświadczenie zrobione w donicy , bo tylko wtedy mamy pewność że nasycone zostało podłoże . A co sie tyczy tego oprysku wykonanego w tunelu , to dla ścisłości , był wykonany wieczorem , tunel zamknięty , rano otwarty i zapach parującego środka już bylo czuć , a wraz ze wzrostem temperatury jeszcze bardziej .. Zatem pewne jest ,ze środek zacznie parować ( jak nie dziś to jutro ..) i uszkodzi inne rośliny w tunelu . Piszesz Wolodi o chwastobójczym działaniu soli kuchennej , no pewnie że masz racje , tylko jest właśnie kłopot z zaleganiem w glebie , przecież sie nie rozkłada a tylko wypłukuje dosyć wolno . Z kolei ocet również ma dzialanie chwastobójcze i nie zalega . No , gdybys byl czlowiekiem otwartym , to zadalbyś może sobie pytanie dlaczego środki są takie drogie ... Tyczy sie to również np. leków . Twierdzisz ,ze nie wierzysz w reklamy --nazwa zastrzeżona1-- ... a mi sie coś wydaje ,ze dokladnie chodzisz szlakami ktore wyznacza . To są firmy bezwzględne , poczytaj troche , np. o organizmach modyfikowanych :?
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Po pierwsze prosił bym bez epitetów bo to nie Twoje podwórko. Ja nie napisałem o twoich ograniczonych horyzontach i o braku elementarnej wiedzy na temat pestycydów i sposobu ich stosowania. (chociaż chyba nie wiem czy wiesz ale te czołgi w końcu zabrnęły do celu wygrywając wojnę, także nie wiem czy to słuszna analogia?:)Także proszę bez obrażania innych no chyba że to jest taka Europejska nowoczesna forma dyskusji - czyli jeśli nie mam argumentów to obrażam kogoś. W takim razie wole pozostać tym zaściankiem:)

Ponownie według Ciebie herbicydy doglebowe należy tak stosować i w takiej ilości żeby nasycić nimi podłoże - to proponuje zajrzeć do chociażby etykiety np. Azotopu i zobaczyć że mowa jest tam o OPRYSKU a nie podlewaniu i to jeszcze tak dużym ilościowo, aby nasycić glebę. Chyba nie masz pojęcia jakie były by to koszta?Poza tym najpierw napisałeś że zabieg w tunelu wykonałeś w warunkach wysokiej temp. a teraz już co innego piszesz. No, ale jeśli stosowałeś go w takich dawkach żeby "nasycić podłoże" to nie dziwie się efektów. Słuszna analogia do leków jeśli je przedawkujesz też wywołają niepożądane działanie, co właśnie Ty czynisz z herbicydami i potem dziwisz się efektów. Ciekawe stwierdzenie: Nie wierze w reklamy --nazwa zastrzeżona1-- co oznacza, że chodzę wytyczonymi przez nią szlakami:) No naprawdę stwierdzenie godne fachowca najwyższej miary, jeśli przy stosowaniu środków kierujesz się takim sposobem myślenia to pogratulować:)
Przepraszam za uszczypliwą uwagę.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Ok, udało Wam się mnie zirytować ;:138
frant pisze:... bardzo ciekawy jest temat rozkładania się środka , sporo nowego to wniesie do tematu . W sumie od tego powinniśmy wyjść :wink:
...od tego więc zacznijmy. Rozkład połowiczny glifosatu wynosi w warunkach polowych średnio 12 dni (od 5 wg. badań niemieckich do 21 dni wg. doświadczeń przeprowadzonych w Szwajcarii). Uznawany jest za substancję nietrwałą, ulegającą szybkiemu rozkładowi. W warunkach laboratoryjnych (przy stałej wilgotności i temp. 20 st. C) okres ten wynosi 49 dni.
Frant - mylisz dwa pojęcia - działanie doglebowe z działaniem systemicznym. To zupełnie dwie różne sprawy. Glifosat pobierany jest przez części zielone (i też nie całkiem zdrewniałe np. młodą, nie w pełni wykształconą korę) przez roślinę i transportowany do pozostałych komórek. W ten sposób działa. Dlaczego więc stosujemy go w sadach jesienią? Nie po to, żeby "przezimował" (przetrwał) w glebie do wiosny - tylko żeby zwalczyć chwasty trwałe, które mogą przezimować do przyszłego sezonu.
Wpływ na nasiona - jeżeli zostaną one poddane bezpośredniemu działaniu środka, to mogą zostać uszkodzone (tu dobrym przykładem są buraki, których nasiona nie mogą być wysiane zbyt płytko - przynajmniej na głębokość 2 cm). Po prostu taka jest budowa nasion, drodzy panowie. Ale pamiętając o tym, można stosować Roundup w nieco niższej dawce po siewie buraków, ale nie później niż kilka dni przed wschodami roślin. Ponieważ nie ma on działania doglebowego - nie zalega w glebie przez dłuższy okres czasu i nie zapobiega wschodom nasion nowych chwastów .
Oczywiście wysoka temperatura i silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka (ale nie "wzmacniają" jego działania - to tylko można uzyskać regulując dawkę i dodając np. siarczan amonu lub herbicydy zawierające MCPA - przykładowo Chwastox, wtedy zwalczymy również uporczywe, trwałe chwasty dwuliścienne). Odwrotnie - glifosat nie powinien być stosowany przed spodziewanym deszczem (przyjmuje się okres 6 godzin)... inaczej skuteczność się wyraźnie obniży - nie zostanie on w wystarczającej ilości pobrany przez rośliny, tylko "wpłukany" do gleby.
PS. ja poproszę taki sam zestaw jak dla Wołodi (snickers + cola) :wink: :D
Pozdrawiam serdecznie :wink:
jordan23
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 12 maja 2009, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Powtarzam pytanie bo zagubiło sie w tej ostrej wymianie zdań:)
Ile można przetrzymywac roundup juz rozcienczony w baniaku tak żeby nie utracił swoich właściwości ?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Krótko. I dotyczy to wszystkich pestycydów - niezależnie czy to herbicydy, fungicydy czy też środki owadobójcze. Z reguły należy gotową ciecz do oprysku wykorzystać w ciągu kilkunastu - góra kilkudziesięciu godzin.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Wolodi , oczywiście nie chciałem Cie urazić , jeśli tak to odbierasz to sprawiasz mi ból :cry: . Po prostu toczymy dyskusje , i atakujemy problem . I proszę nie przekręcać wypowiedzi , bo to czasu nie starcza na sprostowania ... Nigdzie nie pisalem , ze zabieg w tunelu wykonałem w warunkach wysokiej temperatury ! Wykonany był wieczorem , wlaściwie jak należy ... ale : jest przecież też dzień następny , letnią porą choćby na chwile wyjdzie słońce zza chmury - i zrobi sie 30*C ,albo i lepiej ... Widze , ze Ty dysponujesz dużą wiedzą ,ale z chęcią jej dzielenia się już nie jest tak różowo ... Dlaczego nie chcesz powiedzieć co sie dzieje ze środkiem który częściowo padnie na glebe , elementy metalowe , na folie ? Przypuszczalnie sądzisz ,ze wszystko pada na liść chwastu ... i w jednej minucie jest zupełnie przyswojony , a cała reszta znika gdzieś jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ... Masz prawo do własnego zdania , ja jednak twardo się planety trzymam , i widze że tak rozowo nie jest . Fakty są takie ,ze spora część środka w kolejnym dniu ulegla ODPAROWANIU i to opary uszkodziły roże , a nie bezpośrednie działanie środka . Uważam ,ze świadczy to o gazowym dzialaniu , w pewnych warunkach ( zamknięte pomieszczenie , wyższa temp.) , oczywiście na etykiecie informacji o takich niebezpieczeństwach nie ma . Kolego Pomolog , zupełnie możliwe że naukowe określenia odbiegają od potocznych . Ja używam tu pojęcia " glebowy " w znaczeniu takim ,iż część środka ktora spada na glebe ,i zalega w glebie jakiś czas , działa na chwasty wschodzące . I podobnie potocznie podaję znaczenie GAZOWY , parowy itd . , choć naukowo może to też sie roznić . Ale to jest nie forum naukowcow , tylko forum popularne , więc nie czepiajmy sie słowek , ale służmy dobrą radą 8-) . Dobry przykład , kolega sie pytal co z przechowywaniem roztworu środka ... I co ? Weżmiecie odpowiedzialność np. za taką rade :'' Jeśli Ci zostało , to weż ten ROUNDAP wylej byle gdzie , np pod winorośl lub porzeczke , wszak nie ma działania "glebowego " , więc nic sie nie stanie , byle nie po liściach !!" Tak więc ważmy słowa , najważniejsze nie szkodzić . HAHA , nie tak prędko do snicersa i coli , panowie :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

frant pisze:...Kolego Pomolog , zupełnie możliwe że naukowe określenia odbiegają od potocznych . Ja używam tu pojęcia " glebowy " w znaczeniu takim ,iż część środka ktora spada na glebe ,i zalega w glebie jakiś czas , działa na chwasty wschodzące . I podobnie potocznie podaję znaczenie GAZOWY , parowy itd . , choć naukowo może to też sie roznić...
To nie ja zacząłem "sypać" linkami do coraz to bardziej naukowych wywodów :wink: Sam jestem zdania, że tu tej naukowej terminologii powinniśmy wprowadzać jak najmniej (o co kiedyś o mało co Nalewka się nie obraziła :P :wink: ) - ale po pierwsze potoczne (jak to nazwałeś) nazewnictwo nie może wprowadzać czytelnika w błąd (a tak jest w tym przypadku), po drugie uważam, że należy tu wyraźnie rozdzielić pojęcie "doglebowe" - bo to zupełnie, ale to zupełnie inna zasada działania środka. Chwasty wschodzące... tzn. jakie? dokładnie (nie naukowo, potocznie) opisz proszę jak one wyglądają... Jeżeli masz na myśli rośliny, których części zielone są nad powierzchnią gleby - zgoda. Ale co tu ma do rzeczy zaleganie w glebie? Jeszcze raz - preparat nie zalega w glebie, w momencie kontaktu z podłożem rozpoczyna się jego rozkład (i to jak na ś.o.r. stosunkowo szybki).
frant pisze:...Dobry przykład , kolega sie pytal co z przechowywaniem roztworu środka ... I co ? Weżmiecie odpowiedzialność np. za taką rade :'' Jeśli Ci zostało , to weż ten ROUNDAP wylej byle gdzie , np pod winorośl lub porzeczke , wszak nie ma działania "glebowego " , więc nic sie nie stanie , byle nie po liściach !!" Tak więc ważmy słowa , najważniejsze nie szkodzić . HAHA , nie tak prędko do snicersa i coli , panowie :D
A kto rozsądny takiej rady udzieli? Każda osoba stosująca środki ochrony powinna również wiedzieć, co robić z pozostałościami po zabiegu (jest to bardzo jasno sprecyzowane na etykiecie). Jeżeli nie wie - absolutnie nie powinna sięgać po takie środki.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

frant pisze:...Fakty są takie ,ze spora część środka w kolejnym dniu ulegla ODPAROWANIU i to opary uszkodziły roże , a nie bezpośrednie działanie środka . Uważam ,ze świadczy to o gazowym dzialaniu , w pewnych warunkach ( zamknięte pomieszczenie , wyższa temp.) , oczywiście na etykiecie informacji o takich niebezpieczeństwach nie ma ...
Takiej adnotacji nie ma, ponieważ Roundup jest środkiem przeznaczonym do użycia na otwartych powierzchniach, a nie w uprawie roślin pod osłonami. Całe szczęście, że ani Tobie ani innym osobom nic się nie stało - skąd w ogóle ten pomysł? :shock:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

A co niby moglo sie jeszcze mi stać ? Może jeszcze groziło wybuchem :shock: ? Sami widzicie jak wiele jest zagrożeń , o ktorych nawet nie ma wzmianki na etykiecie :? . P.S A w sumie to mi sie stało , bo jak po paru dniach ujrzałem moje róże , to mnie krew zalała , dasz wiare :evil: . Jak sobie wspomne , to jeszcze mnie aż trzepie . I o takich zagrożeniach też producent nie ostrzega :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”