Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
platinum90
 Tytuł: Topsin 500 sc- uniwersalny?
PostNapisane: 24 mar 2010, o 22:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam :D ;:7 , Topsin 500 sc mozna stosowac na parcha brzoskwini ale czy zaskutkuje na mączniaka prawdziwego winorosli topsin? (czy musze dodatkowo kupić np. siarkol 80 wp :( na ta chorobę ). I jeszcze jedno pytanie czy także topsin zaskutkuje na brunatną zgniliznę śliwy wegierki? I prosiłbym o poradę czym najlepiej zrobić oprysk na kędzierzawosć liści brzoskwini?
Proszę o odpowiedź... .

Zobacz profil Wyślij e-mail      

maryann
 Tytuł: Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?
PostNapisane: 25 mar 2010, o 14:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
To stary, poczciwy preparat- doczekał sie chyba największej liczby atestów. Ale na wszystko nie jest.
Kilka lat temu potrzebowałem czterech środków fungicydów: na mączniaki prawdziwe, na mączniaki rzekome, na szare pleśnie i na choroby bakteryjne. Teraz pierwsze trzy załatwia Amistar. Choć czasami....
maryann napisał(a):
I ja się sparzyłem. Jak wiecie, ostatnio leje a ponieważ brakło mi Zato(można opryskiwać nawet w deszcz), postanowiłem użyć podobny Amistar w sadzie jabłoniowym. Po kilku dniach poparzenia na owocachna oki milimetr pod skórką) trzech z około 10 odmian i nekrozy liści.
A w ulotce czytamy: Nie stosować w pobliżu jabłoni. No i mam nauczkę. A kto by pomyślał, żeby fungicyd zaszkodził? No, stary Miedzian- rozumiem, przestrogi są wszędzie, ale nowoczesny środek?

Z tematu Topsinem załatwisz, choć nie najskuteczniej, pierwsze trzy choroby, a na kędzierzawość w zasadzie tylko dwa- miedziowe lud dodynowe- tylko spiesz się!. Przyda Ci się http://www.ochronaroslin.agro.pl

suzana
PostNapisane: 25 mar 2010, o 14:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Amistar niszczy zarodniki mączniaka prawdziwego i częściowo rzekomego ale jak już jest choroba to trzeba szukać innych środków.

aniawoj
PostNapisane: 25 mar 2010, o 20:55 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Mam ciągle problem z mączniakiem prawdziwym na klonie czerwonolistnym, co niezwykle szpetnie wygląda. I to tylko na jednej sztuce, druga jest w porządku. Jak już raz zachorował to ciągle mączniak wraca :roll: Który preparat najlepiej dałby radę? Amistar pomoże?

suzana
PostNapisane: 25 mar 2010, o 22:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
aniawoj napisał(a):
Mam ciągle problem z mączniakiem prawdziwym na klonie czerwonolistnym, co niezwykle szpetnie wygląda. I to tylko na jednej sztuce, druga jest w porządku. Jak już raz zachorował to ciągle mączniak wraca :roll: Który preparat najlepiej dałby radę? Amistar pomoże?

Nie znam się na roślinach ozdobnych i nie wiem czy to ten sam typ mączniaka co i na winogronach.
Amistar działa zapobiegawczo na mączniaka prawdziwego i trzeba go stosować w okresie poprzedzającym infekcje gdy jeszcze nie ma choroby ale wiemy,że w zbliżonym okresie występował mączniak.Nie stosuje się go w upalny dzień bo może spowodować poparzenia roślin.Próbować wtedy wieczorkiem.Stężenie to 0,1%.
Na mączniaka prawdziwego to jest Rubigan.On jest środkiem układowym i działa w całej roślinie.Stosujemy go jak już jest choroba.Stosuje się go w ochronie róż więc może i klonikowi nie zaszkodzi.
Topsin jest na mączniaka prawdziwego więc też można spróbować na kloniku, w końcu to nie roślina z której będziemy zbierać owoce.
Z ekologicznych środkow to roztwor sody oczyszczonej(jadalnej)
1 lyżka stołowa sody+0,5 łyżeczki od herbaty mydła w płynie+3,8l wody tym pryskać jak choroba już zaatakowała,nie działa profilaktycznie.

aniawoj
PostNapisane: 26 mar 2010, o 08:58 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Dziękuję Ci najmocniej. Zatem opryskam go Amistarem i poobserwuję.... :D

PESTKA@
PostNapisane: 8 lut 2011, o 14:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Witam.Od kiedy można zacząć opryski TOPS-inem? chodzi mi o migdałka,róże ,powojniki i winogrono.

suzana
PostNapisane: 8 lut 2011, o 16:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Winorosli na wiosnę nie opryskuje się Topsinem.
Stosuje się Tiotar, dawny Siarkol na mączniaka prawdziwego.

gienia1230
PostNapisane: 8 lut 2011, o 16:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Pestko, pierwsze opryski na działce robię miedzianem; wszystkie drzewka i krzewy, ale to raczej będzie koniec marca /początek kwietnia. Nie piszę tu o opryskach preparatami olejowymi, które chyba niedługo niektórzy będą robić.

PESTKA@
PostNapisane: 8 lut 2011, o 20:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
gieniukochana czyli najpierw lepiej opryskac miedzianem róże i mogdałki????Najbardziej chodzi mi o migdałka,bo on ponoć powinien być opryskiwany bardzo wcześnie zanim zawiążą sie pąki kwiatowe.Migdałek często atakowany jest przez uwiąd i usycha w trakcie najpiękniejszego kwitnienia.
Mogła byś mi coś doradzić.Zupełnie nie znam się na opryskach i kupuje to co oferują mi w sklepie ,a to nie zawsze jest trafione.... :?

Suppa
PostNapisane: 8 lut 2011, o 20:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Migdałka zdaje się trzeba opryskać na początku i trakcie kwitnienia. Można też użyć czegoś interwencyjnie, np Score.
Ten uwiąd to brunatna zgnilizna drzew pestkowych :wink:
Mój zasychał po kwitnieniu, poprzedni rok był bardzo niekorzystny, wcześniej rósł mi bez żadnych oprysków.

gienia1230
PostNapisane: 8 lut 2011, o 20:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Łomatko, akurat migdałka nie mam, ale mam róże, powojniki i lilak- to z ozdobnych, reszta to owocowe. I tak jak Ci już pisałam, pryskam wszystko jak leci miedzianem 50 Wp.
Topsinem pryskam później, np śliwy w fazie białego pąka p-ko brunatnej zgniliźnie, przy okazji powojniki i róże (rak pędów róż i czarna plamistość liści- jak już są liście, bo to prawdziwa zmora).
Maćku, tak score (difenokonazol) jak i Topsin (tiofanat metylu), to preparaty interwencyjne, tylko w przypadku SCORE, jest ograniczenie temp- musi być minimum 12 st C. Przy topsinie nie znalazłam żadnych uwag co do temperatury przy opryskach.

PESTKA@
PostNapisane: 8 lut 2011, o 21:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
O widzisz...miedzian na pewno zastosuje jak pokażą się liście,a z topsinem może poczekam do końca lutego,bo przepowiadają jakieś przymrozki...
Suppa z tego co wiem i co już przerabiałam to migdałka należy opryskać zanim pojawią sie pąki kwiatowe,bo przez pąki kwiatowe podobno przedostaje się choróbsko.Potem trzeba powtórzyć opryski jeszcze dwa razy...

Suppa
PostNapisane: 8 lut 2011, o 21:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Pestko - nie będę się sprzeczał bo nie jestem specjalistą, ja kieruję się zaleceniami dotyczącymi ochrony wiśni i czereśni - atakuje je ta sama choroba. Najważniejsze są zabiegi na początku i w trakcie kwitnienia bo to właśnie wtedy grzyb wnika do kwiatów a potem do pędów :wink:
A jak się nie uda, pryskamy po zauważeniu objawów choroby.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 17 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości