Feromony,pułapki fermonowe

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Feromony,pułapki fermonowe

Post »

Jakie szkodniki możemy zwalczac stosując feromony?
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

Slownik wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego on-line
feromony bioch. związki chem. wydzielane przez owady, ryby, kraby itd. w postaci substancji zapachowych charakterystycznych dla gatunku, umożliwiających przekazywanie zakodowanych informacji, poszukiwanie żywności, nawigację, służące jako atraktanty płciowe itd.

Ja wyczytałem w dostępnej literaturze to feromony są wykorzystywane do zwabiania owadów w pulapki i na tablice lepowe, zatrute przynety. Pulapki feromonowe jak mi wiadomo są wykorzystywane do prognozowania występowania i zwalczania szkodliwych owadów. Wyklada się je przed rójką owada by określić w przybliżeniu ilość rojących się owadów i stwierdzić ewentualność wystąpienia zagrożenia. Pulapki feromonowe zawierają substancje zapachowe przywabiające owady (feromony). Przywabianie najczęściej opiera się na imitowaniu zapachu samicy bądź pożywienia np za pomocą mieszaniny drożdży i cukru. Służą tez do odstraszania szkodników.
Jestem ciekaw jakie i czy są feromony do przywabiania opuchlaków, pedrakow, drutowcow turkuci i innych szkodnikow w pulapki
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

feromony

Post »

w tym roku stosowałem pułapki feromonowe przeciw1. licinkowi jałowcowemu Argyresthia trifasciata Pierwsze motyle miałem juz 3 maja ale były tez takie kiedy pierwsze pokazały sie 31 maja.2. zwójce sosnóweczce
Rhyacionia buoliana motyle od 28 czerwca 3.szrotówkowi kasztanowiaczkowi
Cameraria ohridella jeszcze wczoraj łapały sie samce.W przyszłym roku zamierzam w ten sposób zwalczać u moich klientów jeszcze chrząszcze chrabąszcza majowego Melolontha melolontha .Feromony sprowadzam z Holandii.W Polsce produkcja feromonów zajmuje sie Instytut Badawczy Leśnictwa w Warszawie ale na licinka i szrotówka jeszcze nie produkują[/i]
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

A czy są feromony do przywabiania opuchlaków, pedrakow, drutowcow turkuci i innych szkodnikow w pulapki
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Feromon to nic innego jak syntetyczny zapach samicy służy do wyłapywania samców osobników dorosłych przez co nie dochodzi do kopulacji i ten sposób prowadzi do ograniczenia populacji szkodników. O pędrakach chrabąszczy wspomniałem w poprzednim poście
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

brawo Macio, należą się Tobie słowa uznania za wiedzę. To nie trudne jak się wie co i gdzie szukać. :wink:
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Z tego co piszesz to "... syntetyczny zapach samicy służy do wyłapywania samców..." jest u nas jeszcze niedostępny w sklepach zwłaszcza służący do wyłapywania pędraków chrabąszczy i ...
Pozdrawiam Andrzej.
Macio

Post »

nemo56 pisze:brawo Macio, należą się Tobie słowa uznania za wiedzę. To nie trudne jak się wie co i gdzie szukać. :wink:
Przecież to ty mi napisales w trybie polecenia bym najpierw poczytal a poźniej dyskutowal i to robię. Czytam dużo na tematy dzialkowe.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Macio, jest super :wink: :P :idea:
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

feromony

Post »

pherobank@wur.nl to adres do holenderskiej firmy Pherobank produkują mnóstwo na różne szkodniki
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A czy mają "stronę" w internecie by zobaczyć co oferują?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

feromony

Post »

www.pherobank.nl szkodniki sa w nomenklaturze łacinskiej .Nie wszystkie znajdziesz w polskim internecie.Kto bedzie miał problemy niech pyta.Na świecie jest 85 firm produkujących i zajmujacych sie tą dziedziną.Feromony z tej firmy nie nalężą do najtańszych , ale uważam że nie zawsze to co najtańsze jest najlepsze
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

Na stronach internetowych znalazłem taki oto podzial feromonów w zależności od funkcji :
plciowe;
agregacyjne
alarmujące
ścieżkowe
stymulujące składanie jaj
zniechęcające
wprowadzające w bląd
znaczące.
rozpraszające
dyskryminujące

Slużą one wywołaniu zakodowanej reakcji fizjologicznej lub pożądanego zachowania u odbiorcy tego samego gatunku, w celu obrony ,reprodukcji lub zdobycia pożywienia. Stwierdzono stosowanie ich u ponad 1500 gatunków zwierząt, kilkudziesięciu roślin, bakterii i drożdży.
Slużą one do przekazywania informacji na duże odleglości, w nocy i poprzez terenowe przeszkody.

Więcej w tym temacie na: http://znik.wbc.lublin.pl/ChemFan/Publi ... omony.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”