Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
akselb3
 Tytuł: Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania
PostNapisane: 13 lip 2011, o 11:21 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Co możecie polecić na bardzo szybki wzrost trawy ? Planujemy przyjęcie i trawa jest trochę przyblokowana, poleci ktoś coś naprawdę mocnego?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

shawo
PostNapisane: 16 lip 2011, o 14:15 
co na bardzo szybki wzrost to nie wiem ale mam pytanie. czy mozna zrobic cos ze strasznie szybko rosnaca trawa?? bo mam wlasnie taki problem i czasem nie chce mi sie kosic a trawa rosnie dosyc szybko;p

gemciu83
PostNapisane: 21 lip 2011, o 06:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Saletra amonowa.

wibra
PostNapisane: 14 mar 2012, o 14:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
gemciu
czytam i czytam i nadal glupi jestem.A wiec polecasz polifoska oraz saletre amonową czy wystarczy tylko polifoska teraz tzn.w okolicach kwietnia.mam jeszcze 1 pyatnei do Ciebie z innej beczki.Zakupiłem teraz aerator wraz z wertykulatorem.Powiedz mi co 1 stosowac:aerator czy wert.oraz czy to sie robi 1 po 2 czy sa jakies odstepy?Wielkie dzieki za pomoc.

ster
PostNapisane: 14 mar 2012, o 19:57 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Jestem posiadaczem trawnika ok. 30 lat, 800m2. To co napisał "gemciu' to wszystko prawda. Markety kuszą nas nawozami różnego rodzju, a ceny są kosmiczne. Wystarczy wiedzieć, że do wzrostu trawnika i jego pięknej zieleni potrzebny jest azot i woda. Jeżeli gleba jest cięzka gliniasta to najlepszym nawozem jest saletra wapniowa. Przy glebie lekkiej saletra amonowa.
odpowiedź do "wibry': Dużo zależy od gleby i wieku trawnika. Jeżeli trawnik jest młody polecałbym areator przy starszym można stosować co się chce. Ja mam ziemię gliniastą i stary trawnik więc stosuję wertykulację. Stosuję ją tylko raz na sezon przed rozpoczęciem wegetacji tzn teraz jeżeli ziemia wystarczająco obeschła.

wibra
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Z tego co mi wiadomo to trawnik ma ok.20 lat poniewaz dom ku[iłem 7 lat temu.W ubiegłym roku zrobiłem wertykulacje i podsiewkę trawą.Nie stosowałem polifoskliej bo obawiałem sie ze trawa bedzie rosła jak szalona a mam ok.1000m2 do koszenia.Czy w tym roku również zrobic wertykulacje z podsiewką czy już aeracje?Dziekuje

ster
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:39 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Nic nie dosiewaj. Chyba, że są place bez trawy. Zrób wertykulację, podsyp nawozem i czekaj na efekty. Tylko nieprzesadzaj z nawożeniem, bo w maju nie nadążysz z koszeniem.

wibra
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
OK.Sieje ręka ale myślalem o czymś takim nie podajemy linków do allegrooo. Comcia ,ale czy warto?Dzięki za odp.Acha,nie wiesz jaką wydajnośc polifoskiej zastosowac na taki obszar?

ster
PostNapisane: 15 mar 2012, o 18:52 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Ja sypię z ręki na oko. Myślę, że ok 0,5 kg na 100m2.Zależy to przedewszystkim od rodzaju nawozu. Jeżeli w zeszłym roku trawnik był nawożony nawozem wieloskładnikowym, to w tym wystarczy saletra amonowa lub wapniowa ewentualnie saletrzak. ;:108

-- 15 mar 2012, o 18:57 --

Polifoska bardzo dobry nawóz na trawnik. Trzeba tylko pamiętać, że ma tylko 4 lub 6% azotu. Jeżeli trawnik jest zdrowy dobrze zakorzeniony to OK. Gdy jest lichy to trzeba mu trochę więcej azotu w czasie wegetacji.

Iga33
PostNapisane: 11 mar 2013, o 15:31 
100p
100p

1 szt.
Tak czytam o tych nawozach.. chce skomponować w miarę fajny nawóz z nawozów rolniczych. I tak jednocześnie czytam składy "oryginalnych nawozów na trawnik" i widzę, że one zawierają bardzo dużo siarki u niektórych firm np. NPK(Ca0+MgO+So3) 12-7,5-12,00 (3+2,5+23,8)

I tak się zastanawiam... pewnie wezmę siarczan magnezu, siarczan amonu i wapno na początek? A potem jakąś Polifoskę? Czy źle kombinuję?

Polijka
 Tytuł: Re: Trawnik - jakie nawozy
PostNapisane: 14 lis 2016, o 19:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Też miewaliśmy problem z mchem, psuł cały trawnik. A od zawsze mam wizję, pięknego, przystrzyżonego trawnika w okół domu, a czasem zamiast tego to rosło nam tam wszystko, co tylko możliwe i trudne do wyplewienia, tylko nie trawa. W tamtym roku wynaleźliśmy AntyMech Activ (z tego co pamiętam taka nazwa była), który usuwa mech i zapobiega jego powstawaniu i świetnie się sprawdził. Do tego jeszcze nawóz do trawnika i w końcu wyglądało jak trzeba. Ogólnie to zamawialiśmy na zmoderowano ekopom, możesz tym spróbować uratować swój trawnik w przyszłym sezonie.

dziadek22
PostNapisane: 14 lis 2016, o 20:13 
1000p
1000p

---
Ja mam nieduży trawnik "użytkowy". Kiedyś dla dzieci. Teraz dla wnuczek. Koszę go ręczną kosiarką, a brzegi wykańczam nożycami. Nie nawożę go w ogóle bo jak trawa za duża urośnie to blokuje ręczną kosiarkę. Jak w miejscach zacienionych pojawia się mech to go wygrabiam grabiami. Mechnizacja i chemia nie ma miejsca na mojej działce.

ariss
PostNapisane: 14 gru 2016, o 16:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
U nas w kraju gleby często są zasadowe albo zakwaszone. Ideane warunki dla rozwoju to przedział pH pomiędzy 5,5 a 6,5. A więc maksymalnie zrównoważone. Gdy pH jest zbyt niskie lub zbyt wysokie to roślina ma spore problemy z efektywnym rozwojem. Przykładem niech będą zakwaszone lasy, a właściwie kikuty drzew lub koralowce w Wielkiej Rafie Koralowej, które też umerają przez zakwaszenie oceanów. Podobnie jest w przypadku trawy. Warto więc kupić miernik terenowy w papierka lakmusowego. Koszt nie jest duży. Gdy wyjdzie poza wspomniany wyżej przedział, to ależy zastosować nawozy korygujące pH np Vyrer od Green Eco Poland. Jest efektywny. Nie dopuszcza do hydrolizy zasadowej substancji aktywnej, polepsza zdolności do mieszania się różnych preparatów.

dziadek22
PostNapisane: 14 gru 2016, o 20:44 
1000p
1000p

---
Ja mój trawnik badałem w 2011 roku.
Miał
pH 7,3
fosforu 67
potasu 26
magnezu 5,3.
Nawożenie korekcyjne wykonałem zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno Rolniczej.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 44 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości