Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jaki nawóz do trawnika

Post »

jakoś czarno to widzę, to będzie bardzo mało
kuleczka na 10cm

i w upały można sypac?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jaki nawóz do trawnika

Post »

sypnąłem na 100m2 zawartość jednego siewnika. Kilka godzin później była burza.
Do dziś nie widać efektów.
Czy burza mogła to wypłukać czy dałem za mało czy co?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
bkroy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 lip 2013, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Witam,
Mam pytanie o nawóz na sezon jesienny. Wiem już, że teraz (od września) nie wolno stosować nawozów z azotem, jedynie co można to nawozy jesienne. Pytanie - czy warto dopłacać i kupować drogie (np. z żelazem), czy ograniczyć się tylko do kilku składników, tj. głównie P, K oraz Mg, Ca, S?

Trawnik był zakładany w kwietniu, jest gęsty, ale niestety jest również zachwaszczony (ok 40% powierzchni, głównie rdest - o czym dowiedziałem się z tego forum, oraz babka).
Chcę wzmocnić trawę na jesień, a na wiosnę zastosuję odchwaszczanie opryskiem. Czy warto poza poza zastosowaniem nawozu zastosować też wapnowanie (np. dolomit) - gleba wg mnie jest kwaśna.

Pozdr.
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawożenie trawnika

Post »

W sobotę nawiozłem siarczanem amonowym trawnik w dawce 2 kg / 100 m2.
Dzisiaj zauważyłem, że na pudełku jest napisana dawka 3 - 6 kg / 100 m2. Zdecydowanie dałem za mało.
Czy mogę w sobotę sypnąć dodatkowo 2 kg / 100 m2 nawozu Yara Mila Complex ?"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

W Twoim przypadku dosypanie dodatkowo po tygodniu drugiej części dawki jest lepsze niż podanie od razu. Warto dzielić dawki aby nie podawać od razu zalecanej maksymalnej.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Siarczanu amonu kupiłem tylko 2 kg. Teraz mam tylko Yara Mila Complex.
Siarczan amonu miał 21% azotu, Yara Mila ma 12%.

Sypać w tą sobotę czy czekać jeszcze lepiej tydzień ? :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Sypanie nawozu to nie matematyka - używa się go stosując możliwie najmniejszą ilość. Nigdy nie stosować pełnej dawki bo na początku nadmiar szkodzi a na końcu to jest go za mało. Poczekasz nawet miesiąc i ..... problemu nie będzie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawożenie trawnika

Post »

W takim razie czekam.
Pozdrawiam
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Cześć.
Walczę w sadzie z mchem i chcę zastosować nawóz do trawników z mchem. Kupiłem jeden z tańszych nawozów. Pytanie, czy ilość żelaza w takim nawozie (nie mam dostępnego przy sobie składu, ale podejrzewam, ze w każdym jest podobna zawartość żelaza) nie zaszkodzi drzewom owocowym? Pozostałe składniki, chyba jedynie pomogą, bo chociażby azot drzewom też się przyda na wiosnę, jedynie mogę się obawiać o za dużą ilość żelaza. Chociaż w zeszłym roku robiłem już jakieś próby, co prawda nawozem innej firmy, ale drzewa, jak i trawnik na pewno na tym nie ucierpiały. Tylko, że wtedy sypałem na małym kawałku, a teraz chcę posypać po całej powierzchni. Myślicie, że śmiało mogę sypać?
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

trawa siana początkiem kwietnia

Post »

Witam. zasiałem początkiem kwietnia trawę, jednakże kiedpsko rośnie, a na dodatek wyszło sporo chwastów z ziemi, która była nawieziona w zeszłym roku.. (nie odchwaściłem przed posianiem).
mam pytanie co najpierw, herbicyt dwuliścienny a potem nawóz (jeśli tak to po ilu dniach), czy odwrotnie?
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika a herbicyd

Post »

Trawa kiepsko rośnie bo jest gorąco i sucho. Najlepszy termin siania trawy dla większości Polski to Wrzesień i Październik.

To są dwa niezależne od siebie środki i nie ma problemu żeby stosować je razem. Są nawet nawozy które zawierają w sobie herbicydy. Ja bym jednak uważał zwłaszcza w takie upały na herbicydy przy tak młodej trawie.

Z punktu widzenia rozwoju roślin, dobrze by było jednak podpędzić chwasty nawozem - wtedy te młode przyrosty są słabe i bardziej podatne na herbicyd.
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika a herbicyd

Post »

Nie cytuj posta, na który bezpośrednio odpowiadasz.Adm.K
ok. a jaki nawóz polecasz na młodą trawę, aby lepiej rosła i szybciej się ukorzeniła?
czy herbicyt starane 250 można używać na młodą trawę skoszoną 5 razy, czy lepiej słabszy chwastox?
golytm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2018, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Płynny nawóz do trawy

Post »

Witam,

Jeżeli temat był (niestety nie znalazłem) albo piszę nie w tym dziale co powinienem, to proszę o wskazanie wątku/przeniesienie zapytania.

Do rzeczy - czy znacie jakieś kompleksowe nawozy do trawy, które są w płynie albo do rozrobienia z wodą ?
Udało mi się zamontować automatyczne nawadnianie i chcę dołożyć inżektor. Obecnie nawożę trawnik tradycyjnie z siewnika, ale wydaje mi się że oprysk byłby raz że wygodniejszy, dwa że bardziej równomierny.
Stosuję saletrę na początku sezonu (i tu wiem że można ją rozrobić z wodą) i w trakcie sezonu nawozy bardziej kompleksowe.

Pozdawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”