Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  
Autor Wiadomość
krzysztofkhn
 Tytuł: Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja
PostNapisane: 4 sty 2015, o 23:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Aniu !

Przede wszystkim zadałem pytanie " po co chce pryskać sylitem "
Czy nie uważasz , że po tak skąpej ilości informacji należało zadać pytanie rozszerzające ? Przecież to było pytanie zachęcenie do dalszej wymiany informacji.
Jestem przeciwnikiem nadmiernego stosowania oprysków, a zdarza się, że radzący zaleca intensywne opryski tam gdzie nie są potrzebne. Sama wiesz ile razy odradzaliśmy różne " profilaktyczne " zabiegi ŚOR - ami.
Nie wiem z jakiej przyczyny na FO robi się mało przyjemnie.

Krzysztof Khn.

ania1590
PostNapisane: 5 sty 2015, o 08:33 
200p
200p

więcej niż 1
Przepraszam Krzysiu jeśli poczułeś się urażony, ale sprawdź do jakiej strony odesłano Marko, bo ja zajrzałam i powiem Ci że dopiero można po takim odsyłaczu się zdenerwować. Natomiast odpowiedź Gieni jest satysfakcjonująca i konkretna i o taką forumowiczowi chodzi.

anulab
PostNapisane: 6 sty 2015, o 09:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Z podanej strony przez francikrecz wynika,że wiosną to oprysk profilaktyczny właściwszy jest sylitem a nie miedzianem.Pryskał ktoś funguranem zamiast miedzianem,poczytałam i wynika,że jest lepszy.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

MichelSC
PostNapisane: 10 sty 2015, o 23:39 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
A czy jest jakiś jeden solidny środek, który zabezpieczy/zwalczy jednocześnie chwościka, mączniaka, zz, alternariozę, szarą pleśń, brunatną zgniliznę?

gienia1230
PostNapisane: 11 sty 2015, o 13:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Michałku, niestety nie ma. Chwościk, (czy to chodzi o chwościka na buraczkach?), szarą pleśń i brunatną zgniliznę na drzewkach owocowych zwalczałam topsinem. Na zarazę, alternariozę i mączniaka rzekomego są inne prepraty , np Ifinito, mildex, acrobat- interwencyjne i jest jeszcze parę zapobiegawczych..

MichelSC
PostNapisane: 11 sty 2015, o 15:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
dziękuję Gienia :) tak, chodziło o chwościka buraków.

ania1590
PostNapisane: 14 sty 2015, o 07:34 
200p
200p

więcej niż 1
Krzysiu, Twoje wpisy lądują w śmietniku-nie rozumiem dlaczego, nie ma w nich, jak mniemam, nic nagannego. Mam nadzieję że nie masz mi za złe tego, co wcześniej napisałam. Nie było to skierowane do konkretnej osoby, ogólnie do tych co piszą na okrągło, bez oczekiwanej treści odpowiedzi lub odsyłają byle gdzie. Każdy oczekujący na odpowiedź chciałby poszerzyć swoją wiedzę, ale jak chce konkretów, to nie całej listy, z której nie wie jak wybrać. Często też odsyłany jest do przeczytania całego wątku, np 16. stron, gdzie 3/4 to ble ble, a on nie ma czasu i cierpliwości na taką lekturę.Pozdrawiam Cię serdecznie, to naprawdę nie było do Ciebie. Ania

bedani
PostNapisane: 14 sty 2015, o 16:06 
100p
100p

1 szt.
Witam.Proszę o poradę.Mam w ogródku przydomowym po dwie brzoskwinie , morele i nektarynkę . Jesienią z różnych względów nie dałem rady prysnąć na kędzierzawość miedzianem . Posiadam też krzewy agrestu , porzeczki i jabłonki . Czy na wiosnę prysnąć miedzianem i po tygodniu sylitem powtórzyć , czy tylko sylitem brzoskwinię , morelę i nektarynę a pozostałe owocowe miedzianem tzw.profilaktycznie.

gienia1230
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Brzoskwinie- na kędzierzawość- wczesną wiosną, koniecznie jeszcze przed pękaniem pąków oprysk syllitem, gdy temp. przekroczy 6 st, bardzo dokładnie, praktycznie wykąpać drzewka. Gdy pąki zaczną pękać taki oprysk mija się z celem Ja jesienią nie pryskałam miedzianem, więc używałam go wiosną. Pozostałe wszystkie drzewka w fazie nabrzmiewania pąków (p-ko rakowi bakteryjnemu - morele) miedzianem a więc zdecydowanie później niż oprysk na kędzierzawość.
Terminów nie podam, bo to zależy od pogody i regionu.

dukra13
PostNapisane: 15 lut 2015, o 12:08 
100p
100p

więcej niż 1
Wczoraj przeczytałam cały wątek w związku z małym problemem, który wynikł przy oprysku brzoskwini. Dowiedzieć się oczywiście nie dowiedziałam, ale nasunęły mi się smutne refleksje.
16 stron dyskusji i praktycznie brak konkretnych odpowiedzi konkretnym ludziom. Praktycznie tylko gienia1230 odpowiadała prosto amatorom.Jak zauważyłam w dyskusji bierze udział paru fachowców i niestety nie potrafią udzielić rad tylko odpowiadają "językiem" ulotki. Czytać potrafimy, ale już nie wszyscy znamy przeliczniki i terminy fachowe stosowane w rolnictwie. Ja sama sobie poradzę, bo po części mam wykształcenie chemiczne, ale jak ma to zrobić starsza osoba mająca wykształcenie podstawowe czy nawet średnie, a takie osoby najczęściej uprawiają przydomowe ogródki i działki. Proszę też mi nie pisać,że nie powinny stosować ŚOR, bo to nic nie da i tak będą stosowały, takie mamy czasy.Uważam,że na małych opakowaniach, skierowanych do amatorów, powinny być ulotki dla amatorów w typie ulotek do leków.

Zauważyłam, jakiś lęk przed podawaniem konkretnego stężenia na konkretną chorobę. Nie wiem, może nie wolno pisać, np na kędzierzawość liści brzoskwini stosujemy 1% roztwory miedzianu tzn 10 g rozpuszczamy w 1000g/1l/ wody i tak przy innych chorobach. Obecne ulotki też są długie, ale ciekawa jestem na ile są czytane przez przeciętnego użytkownika ogródka jak każdy widzi te hektary.

krzysztofkhn
PostNapisane: 15 lut 2015, o 17:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dukra !

Sam tu na forum co najmniej dwa razy opisałem walkę z kędzierzawką.
Miedzian jesienią, wiosną sylit etc. Dawki też podawałem.
Robili to zawodowcy w wersji rozszerzonej Pomolog, Mirek, Krzyś i inni.
W pewnym zakresie można podać informacje wyłącznie liczbowe, a więc " językiem ulotki".
Koleżanko !
Nie trzeba mieć skończonych studiów, chemii, matematyki, aby dokonać przeliczenia z hektara na metry, z kilogramów na gramy. Wydaje mi się , że takie przeliczenie powinien umieć wykonać człowieczek po podstawówce. Mam takich sąsiadów i zapewniam Cię , że dają sobie radę.
Dla Twojej wiedzy !
My z działek i ogródków jesteśmy odpryskiem prawdziwych pochłaniaczy ŚRO - ów. Są nimi rolnicy i sadownicy. Po prostu dla nas nie opłaca się drukować ulotek, a zatem, i tak kupimy, bo nie mamy innego wyjścia.
Badania i wynikające z nich opisy na ulotkach, to już inny temat . Musielibyśmy rozmawiać o naprawdę dużych pieniądzach.

Krzysztof Khn.

sorhurt
PostNapisane: 25 lut 2015, o 21:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
krzysztofkhn masz rację. I nikogo nie pocieszę. Dostęp do śor będzie jeszcze bardziej utrudniony dla działkowców (działkowiczów)

anulab
PostNapisane: 1 mar 2015, o 11:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ponowię pytanie stosował ktoś funguran w miejsce miedzianu,z opisów wynika,że jest znacznie lepszy ?

Xeper
 Tytuł: Profilaktyczny oprysk Miedzianem
PostNapisane: 22 maja 2015, o 08:02 
100p
100p

więcej niż 1
Witajcie, dziś po południu zaplanowałem wysadzić rozsadę pomidorów do gruntu. Przed wysadzeniem opryskam je profilaktycznie 0,3% (3ml na 1000ml wody) roztworem Miedzianu350.

Czy mogę też użyć taki roztwór Miedzianu do prewencyjnego oprysku innych roślin, np: krzewy owocowe (agrest, malina, jeżyna, porzeczka, borówka), drzewa i krzewy ozdobne (wiąz pendula, róże, trzmieliny), iglaki (jałowce, cisy, kosodrzewiny, chojny)?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 249 ]  Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości