Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

lotta pisze: [...] że konsument chce kupować taniej, taniej i jeszcze taniej ?
Chyba nie tylko to - konsument chciał też kupować coraz ładniesze, dorodniejsze okazy. Ochrona eko daje na tym polu gorsze rezultaty.


Osobiście to nie jestem przeciwnikiem chemicznej ochrony, o ile tylko jest ona prowadzona w normalny sposób - [bo nie widzę w tym nic złego (samo życie w dużym mieście jest bardziej szkodliwe dla człowieka niż spożywanie roślin poddanych umiejętnej ochronie chemicznej), śmiem powiedzieć iż na pewno jest to lepsze rozw. niż prowadzenie nieprofesjonalnej ochrony eko lub zaniechanie jej w ogóle - czyt. liczenie na to, że coś mi zawsze urośnie, to ostatnie rozw. mogło się jedynie sprawdzać kilkanaście lat temu - mykotoksyny (toksyczne substancje wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów) w dużych ilościach są również b. toksyczne... a o duży ich poziom w żywności, to przy braku ochrony lub nieumiejętnej ochronie roślin już nie trudno - o mnożniki x10 czy x100 lub nawet x1000 - w stosunku do obiektów odpowiednio chronionych] przede wszystkim z przestrzeganiem terminów karencji oraz max. ilosci oprysków danym preparatem z daną substancją aktywną w sezonie. Nie jestem też zwolennikiem tzw. "kompleksowej ochrony" - tzn. że praktycznie przez cały sezon w odstępach ~ co tydz. wykonujemy jakieś opryski. Wolę działania interwencyjne.

Co do upraw eko - user Krzysztof usun. zadał b. interesujące pytania. Tym bardziej, że w obecnych czasach problemy związane z chorobami roślin czy ich szkodnikami nabrały dużego znaczenia - znacznie większego niż to było nawet jeszcze te kilka lat temu.
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Post »

Włacze sie do dyskusji na temat stosowania oprysków miedzianem i innymi środkami .Każdy chyba wie że bez oprysków w dzisiejszych czasach nic nie chce rosnąć ludzie się nauczyli że jak idzie do sklepu to co kupujecie jabłka psiorki czy ładne czerwone wręcz nie realne coś za coś.Bez oprysków sprubujcie wyhodować dorodne pomidory nie mówię że trzeba walić tego kilogramami jest trudno ,jak nie taka choroba to taka ciągle coś ,każdy działkowiec zastosuje profilaktycznie jakiś środek grzybobójczy bo szkoda mu tych dziesięciu sztuk pomidorów ze względu na pracę którą włożył w tą uprawę a czy jest to ekologiczne na pewno tak, nie traktujemy pomidorów i innych warzyw gazem denaturatami ani innymi konserwatorami dla polepszenia smaku koloru itp.Co do miedzianu czytałem opracowanie o hodowli ekologicznej i był tam napisane o profilaktycznym stosowaniu miedzianu można wtedy zwać pomidory ekologicznymi,chociaż znalazłem możecie przeczytać z urzędu patentowego odpis w sprawie tlenochlorku miedzianowego wytwarzaniu i nie napawa optymizmem.Zawsze są dwie strony medalu

oto odpis patentu http://pubserv.uprp.pl/PublicationServe ... 8420B1.pdf

a oto stosowne dawki dla działkowiczów nie hektarowych

Stosowanie: jabłoń - parch jabłoni, drobna plamistośc liści: 15 g w 5-7,5 l wody/100m2, grusza - parch gruszy, biała plamistosc liści, brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych: 30g w 5-7,5 l wody/100m2, czereśnia, śliwa, morela: rak bakteryjny drzew pestkowych, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, dziurkowatość liści, torbiel śliw: 30g w 5-7,5 l wody/100m2, agrest - opadzina liści porzeczek, biała plamistość liści porzeczek: 15g w 5-9 l wody/100m2, porzeczki - opadzina liści porzeczek, rdza wejmutkowo-porzeczkowa: 30g w 5-9 l wody/100m, orzech włoski - antraktoza, zgorzel bakteryjna: 30g w 5-7,5 l wody/100m2, winoro�l - mączniak rzekomy: 37,5g w 5-9l wody/100m2, brzoskwinia- kędzierzawość liści: 90-150g w 5-7,5l wody/100m2, jabłoń, grusza - zaraza ogniowa w okersie kwitnienia jabłoń: 15g w 5-7,5l wody/100m2, grusza: 30g w 5-7,5l wody/100m2, w okesie wzrostu jabłoń: 7,5g w 5-7,5l wody/100m2, grusza: 15g w 5-7,5l wody/100m2, ogórek w gruncie - antraknoza dyniowatych, kanciasta plamisto�ć dyniowatych: 25-30g w 6-8l wody/100m2, pomidor w gruncie - septorioza liści, zaraza ziemniaka, bakteryjna cętkowatość: 25-30g w 6-8l wody/100m2, pomidor pod osłonami - choroby bakteryjne: roztwór 0,3% 30g środka w 10l wody/50-67 m2, rośliny ozdobne (pod osłonami i w gruncie) - fytoftoroza lilaka, bakteryjna plamistość liści, głownia plamy, zgnilizna łodyg, parch bulw mieczyka, bakterioza lilaka: roztwór 0,25% 25g środka w 10l wody/100m2.
cx

Post »

Witam.
Przeciwko czemu i na jakich drzewach?
I druga sprawa,ulewa ulewie nierówna...ile mm spadło?
Hej.
cx

Post »

Witam.
Zmyło go na pewno.Opryskiwane przeciw parchowi o tej porze roku nie jest już takie konieczne-na działce.Jeżeli już pryskać to jednak czym innym:Captan,Delan,Dithane. W tej fazie wegetacji stosowanie Miedzianu jest i mało skuteczne i ryzykowne-na niektórych odmianach mogą wystąpić ordzawienia.
Marcus1916
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2009, o 19:16

Post »

witam...
a mam pytanie... czy są jakieś inne preparaty przygotowywane w podobny sposób jak ciecz kalifornijska ale na mączniaka, inne choroby jabłoni czy jakieś owady???
cx

Post »

Witam.
Kiedyś były,ale były o wiele bardziej toksyczne niż obecnie dostępne śor.Ciecz kalifornijska jest skuteczna w zwalczaniu mączniaka,ogranicza rozwój szpecieli i przędziorków.
Marcus1916
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2009, o 19:16

Post »

zwalcza także mszyce... wiem bo ja stosuję... ale mając taki sad jak ja to można zbankrutować na kupnie śr.ochrony których cena sie ciągle podnosi...
Marcus1916
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2009, o 19:16

Post »

a jest jeszcze taka ciecz stosowana na winogrona we francji zamiast miedzianu... słyszał ktoś o niej??? podobno zwalcza mączniaka...
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Owszem - ciecz bordoska... sporządzana z siarczanu miedzi i wapna. Za dużo roboty, efekty średnie, szkodliwość (podczas sporządzania i w po niewłaściwym zastosowaniu) duża.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Marcus1916
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2009, o 19:16

Post »

a jakieś inne ciecze... mniej wiecej tego typu...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Spirytus dobrze dezynfekuje... :D
Marcus1916
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2009, o 19:16

Post »

to wiem... dlatego sie go u ludzi stosuje...
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Spokojnie - zmyło preparat i w miejscach, gdzie dłużej były krople deszczu ze stężonym środkiem doszło do reakcji fitotoksycznej... zdarza się i tak. Teraz daruj sobie już ochronę Papierówki - u mnie jest prawie gotowa do zbioru, więc i u Ciebie czasu pozostało niewiele.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”