Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

Jeśli włożyłaś tyle trudu w założenie trawnika to na pewno ziemię tez dobrze przygotowałaś,
więc nie ma co przesadzać z tym nawożeniem i niekoniecznie trzeba słuchać co piszą na temat nawożenia producenci nawozów, bo oni chcą sprzedać nawóz :D (sklepy też)

rośliny nadmiernie nawożone są podatne na choroby grzybowe,
więc trzeba wtedy znowu szukać chemii na choroby grzybowe i tak w kółko

jeśli chodzi o chwasty i słynne mniszki, które dręczą właścicieli trawników,
to niestety ale chwasty były są i będą, (bo wiatr roznosi nasionka, ptaki, gryzonie itd)
a Twoje opryski to tylko wydawanie pieniędzy i uśmiercanie stworzonek, niestety :(

Najlepszym sposobem na ich usuwanie jest częste koszenie trawnika
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

Nie bądź zła na Selli. Tutaj w istocie wszyscy są bardzo życzliwi, a trochę lekkiej ironii dodaje tylko kolorytu. :uszy Po moim pierwszym zapytaniu forum -było to inne forum- trzymało się za brzuchy ze śmiechu.
Jestem pewna, że Twój trawnik już wkrótce będzie przypominał perski dywan - w przeciwieństwie do mojego. :oops:
Co do mniszka: trawnik bez mniszka to przyjęta konwencja. Mało jest równie pięknych widoków jak soczysta zieleń trawy, gęsto poprzetykana jaskrawą żółcią mniszka. No a potem te latawce, dmuchawce, wiatr! :lol:
Więc witaj na forum, śmiało pytaj, tak jak ja to robię. Buźka!
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

Witaj MARZENKO, zapoznałem się z Twoimi trawnikowymi problemami i cóż mogę powiedzieć, popełniasz takie same błędy, jak każdy początkujący TRAWNIKOWICZ . Piszesz że wykonując prace przy trawniku korzystasz z podręcznikowych wskazówek, zasięgasz rad w sklepach ogrodniczych, oraz przeglądasz fora internetowe. szkoda tylko że nie zajrzałaś wcześniej do Naszego Forum ale lepiej późno niż wcale.

Cieszę się że wreszcie trafiłaś do tego Forum , bo u Nas ,to najpierw trzeba zobaczyć co kto ma w ogrodzie a później dopiero można korzystać z jego praktycznej wiedzy. Niestety nie zapytałaś pani w sklepie czy ma działkę , a na działce trawnik, wiele "poważnych " artykułów powstało o trawnikach pisanych przez osoby nie mających żadnego praktycznego doświadczenia.

Zauważyłem, że jak dotychczas jedynym poważnym błędem jaki zrobiłaś w pielęgnacji trawnika, to po prostu jesienią nafaszerowałaś go nawozami , które jestem przekonany że rośliny nie wykorzystają do połowy tegorocznego sezonu.

Jeżeli chcesz mieć co najmniej taki trawnik jak mój ( zapraszam do obejrzenia mojego trawnika na wątku ogrodowym "Ranczo Nokły", to powinnaś przyjąć zasadę że po 30 czerwca( ostateczny termin związany z pogodą to 10 lipca) nie nawozi się trawnika żadnymi nawozami , nawet jesiennymi ( jeżeli je chcesz stosować to wysiej je przed tym terminem).

Uważam że swojego trawnika nie powinnaś nawozić żadnymi nawozami do czasu aż stwierdzasz że trawa zaczyna przybierać kolor jasnozielony. Jeżeli na trawniku będziesz ciągle miała trawę ciemnozieloną, to pierwsze w tym roku i ostatnie nawożenie wykonaj w końcu czerwca.

Twój trawnik jest młody, wyczytałem że założyłaś go jesienią ubiegłego roku, w związku z powyższym nie potrzeba mu żadnej aeracji, czy wertykulacji, trawników młodszych niż trzy lata się nie "czesze" i nie "nacina", bo nie ma takiej potrzeby....... no chyba że jeździsz po nim samochodem i jest w związku z tym ubity.

Potrzebuje natomiast Twój trawnik ( jak praktycznie każdy w tym roku ) porządnego wygrabienia gdy tylko zgniła trawa wyschnie.

Co do do niszczenia chwastów w trawniku, teraz się nie opryskuje trawników, bo jest to wyrzucenie w błoto pieniędzy wydanych na opryski. Na trawnikach należy niszczyć chwasty wtedy gdy trawa ( a wraz z nią i chwasty) zaczynają intensywny wzrost.

Ja co roku w maju po pierwszym koszeniu ( po 3-4 dniach od koszenia) opryskuję swój trawnik środkami chwastobójczymi. po oprysku należy odczekać kolejne 4-5 dni( w tym czasie środek wniknie do rośliny) do kolejnego koszenia. Jakiego środka użyć do oprysku mniszku, nie podpowiem Ci , w sklepach jest wiele skutecznych środków.

Moje ponad trzydziestoletnie doświadczenie ogrodnicze nauczyło mnie że roślinie należy tyle dać pokarmu , ile potrzebuje , roślina zawsze daje znać że ma za mało, ale nigdy nie daje znać że ma za dużo, tylko po prostu pada "bez przyczyny".
sowkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 gru 2009, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

serdecznie dziękuję jokaer, ema i tadeuszu za przemiłe słowa i rady.. Rzeczywiście przygotowałam podłoże do założenia trawnika, ale tylko pod względem oprysku na chwasty :( "Starane", było to chyba... hmmm... w sierpniu albo na początku września. Miesiąc później wysiałam trawę. Nie zdążyłam nawieźć dlatego tak się dopytuje, bo wiem że to jedna rzecz jakiej nie zrobiłam i mam wyrzuta :). Po wysianiu, do dziś nie nawoziłam bo bałam się popalenia i nie wiedziałam czy jest to konieczne. Jeśli chodzi o czesanie, to miałam na myśli wygrabienie śniegowej pleśni z trawy. A napowietrzanie (wiem że nadgorliwie :)) zrobiłam podkładkami na buty. I nic mu już więcej nie robiłam :lol:
Wytłumaczę Wam dlaczego tak bardzo starałam się nie pominąć niczego. Otóż to jest trzecie podejście do trawnika na tym terenie :? . 2 razy się nie powiodło i teraz bardzo chcę zrobić wszystko, żeby się udało.
Wszystkim, by było taniej, zajęłam się sama i z ugoru powstało coś, co nie jest moim ideałem, ale jest namiastką moich marzeń w pigułce 50m2. :) Prace przy założeniu trawnika trwały miesiąc. Przekopałam i usunęłam starą trawę, opryskałam przeciw chwastom i zrobiłam ścieżkę... Potem pojawiła się możliwość zdobycia za darmo czarnej ziemi, więc ją przywiozłam, rozłożyłam, zwałowałam i obsiałam również zdobyczną trawą. :)
Tadeuszu, odwiedziłam Twój ogród no i chylę czoła kilometry pracy, a wszystko pięknie wypielęgnowane. Ja mam maleńki ogródeczek, nie to co Twoje włości postaram się jutro załączyć zdjęcia choć szczerze mówiąc się teraz troszku wstydzę po odwiedzinach na rancho
:lol: szczególnie tych ubytków. Druga sprawa to to, że w moim ogródku jak i w mieszkaniu panuje minimalizm i wyciągnięcie jak najwięcej przestrzeni z niewielkich powierzchni.
Dziękuję za wyczerpujące informacje
Ema dziękuję za serdeczne powitanie! Może masz rację, może je w końcu zaakceptuję. Ale zanim to zrobię jeszcze powalczę z nimi zanim się poddam. Twoja trawa wygląda super na zdjęciach i pewnie będzie tak samo wyglądać w tym roku. Nie jestem zła na selli i mam nadzieję, że selli na mnie też nie.
Joaker dziękuję za radę, wiem, wiem handel, interesy, a ja mimo że stara to jeszcze naiwna jestem i bardzo chcę wierzyć, że nie wszystko kręci się wokół pieniędzy i że jest jeszcze coś takiego jak bezinteresowna życzliwość.. I wierzę, że tak jest bo ciężko by było żyć bez takiej wiary..
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie
Do napisania
postaram się załączyć kilka zdjęć z tamtego roku kiedy wszysko powstawało Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Jaki nawóz do trawnika

Post »

Witam,
jestem osobą zajmującą się boiskiem piłkarskim w mojej miejscowości. Trawa była siana ok. 3 lata temu siewnikiem. Na początku bardzo widoczne były pasy po sianiu maszyną, lecz z roku na rok jest coraz lepiej. Trawa jest gęsta, lecz jeszcze widać odstępy między kolejnymi pasami trawy po sianiu siewnikiem. Chciałbym trawie pomóc się zagęścić i wsiać nawóz. Jaki powinienem zastosować. Chodzi mi też, aby nawóz nie był za drogi (najlepiej worki po 50kg). Znajomi rolnicy polecili mi polifoskę o dużej ilości potasu i fosforu. Czy ten nawóz byłby dobry na zagęszczenie korzeni trawnika?
Czy przed wsianiem nawozu trawa powinna być skoszona z koszem czy bez?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Sprawdź pH gleby - to ważne. Może trzeba skorygować ( trawnik lubi 6,5 ).

Nie przesadzaj z azotem - będzie masę roboty z koszeniem, bo trawa będzie rosła jak wściekła.

Koś zawsze z koszem - mulczowanie ( jeżeli kosiarka ma taką opcję) jest skuteczne przy bardzo częstym koszeniu - jak trawa będzie zbyt wysoka to nie zostanie właściwie rozdrobniona, bardzo długo będzie się rozkładała...
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A jak mam sprawdzić pH (najlepiej jakimś domowym sposobem)?
Wiem, że azotu powinno być mało, bo on podobno powoduje szybki wzrost trawy, a tego nie chce (jednorazowe koszenie zajmuje mi ok. 5h :/).
Czego więc powinno być więcej (fosforu czy potasu), aby korzenie się zagęściły?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Syp polifoskę 6 i będzie dobrze :wink:
Fosfor wzmacnia korzenie. Najprosciej chyba zbadać pH takim płynnym pH metrem - bierzesz próbkę gleby, zalewasz płynem i porównujesz kolor do skali.
Pozdrawiam, Maciek.
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A ile powinienem wsiać tego nawozu? Cały plac ma wymiary 130x65, czyli prawie 1 ha.
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

no właśnie nawoź do trawnika powinien mieć sporo azotu. Polecam nawóz długodziałajacy intermag - nie jest tak koszmarnie drogi jak substrala
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Ale czy po dużej ilości azotu trawa nie będzie zbyt szybko rosła? Słyszałem, że po azocie trawa idzie "w górę", a po fosforze się rozkrzewia (a o to głównie mi chodzi). Czy mam rację? Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Hmm polifoska ma wszystkiego po trochu, azotu tam wiele nie ma, należałoby go uzupełnić jakimś saletrzakiem lub saletrą. Co do ilości, myślę że powinneś sypnąć minimum 100 kilo na hektar + azot. Normy wysiewu są zazwyczaj podane na opakowaniu nawozu.
Po azocie owszem rośnie, ale jest on jednak konieczny dla prawidłowego wzrostu trawy :wink:
Najlepiej posypać go w kilku małych porcjach co jakiś czas, lub w postaci saletrzaku, który ma bardziej długotrwałe działanie.
Pozdrawiam, Maciek.
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A jak często będę musiał kosić po wsianiu takiego nawozu? Czy raz na 2 tygodnie wystarczy? Jest to dość duży obszar i nie zawsze mam czas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”