Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
ariss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 maja 2015, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

U nas w kraju gleby często są zasadowe albo zakwaszone. Ideane warunki dla rozwoju to przedział pH pomiędzy 5,5 a 6,5. A więc maksymalnie zrównoważone. Gdy pH jest zbyt niskie lub zbyt wysokie to roślina ma spore problemy z efektywnym rozwojem. Przykładem niech będą zakwaszone lasy, a właściwie kikuty drzew lub koralowce w Wielkiej Rafie Koralowej, które też umerają przez zakwaszenie oceanów. Podobnie jest w przypadku trawy. Warto więc kupić miernik terenowy w papierka lakmusowego. Koszt nie jest duży. Gdy wyjdzie poza wspomniany wyżej przedział, to ależy zastosować nawozy korygujące pH np Vyrer od Green Eco Poland. Jest efektywny. Nie dopuszcza do hydrolizy zasadowej substancji aktywnej, polepsza zdolności do mieszania się różnych preparatów.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Ja mój trawnik badałem w 2011 roku.
Miał
pH 7,3
fosforu 67
potasu 26
magnezu 5,3.
Nawożenie korekcyjne wykonałem zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno Rolniczej.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Zbadanie gleby to podstawa - po co nawozić jak nie wiemy czym. To tak samo jak w życiu nic nie pomoże druga para kaloszy jak marzną uszy.
Nadmiar jednego składnika powoduje że inny staje się nieprzyswajalny.
Zresztą preferuję w zasadzie nawozy przeznaczone dla rolnictwa gdzie cena 1 kg wynosi około 6 zł i nie płacę podatku od naiwności w marketach.
Dlatego nikomu nie jestem w stanie cokolwiek doradzić. Moje nawozy stosowane na trawniki o pH 6,6 które wspomaga automatyczne podlewanie mogą w innym miejscu pogorszyć stan trawnika z problemami. Nie rozumiem pomysłów o wapnowaniu trawnika ale patrzę to przez pryzmat moich a nie tego co ktoś napisał w internecie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Trawa - nawożenie doglebowe vs dolistne

Post »

Jak w temacie. Kto ma doświadczenie w nawożeniu dolistnym trawy? Lepsze dla rośliny? Tańsze? Bardziej czy mniej pracochłonne? No i jakimi nawozami?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Zabawa w dolistne nawożenie trawników to w moim przypadku automatyczne podlewanie oraz Dosatron.
Nie wiem czy jest taniej bo ja nie mam kalendarzyka i trawę nie nawożę systematycznie. Wszystko zależy od wielu czynników ale przeważnie co 10-14 dni.
Moja sezonowa dawka nawozu to 50 kg na 1000 m2
Napełniam zbiornik 20 litrowy nawozem (5 kg) zalewam wodą i zasilanie puszczam przez Dosatron. Na zegarze wybieram tryb 2 gdzie mam 9 sekcji tylko trawa. Tak 10 razy w sezonie.
Można przyjąć że pracy po łokcie ;:215
Mam pewność że nawóz zostanie rozprowadzony idealnie. Zresztą ja nie kupuję nawozu dedykowanego ale sam go komponuje reagując na wygląd trawy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Odpuszczę nawożenie dolistne - w zasadzie nie mam do tego sprzętu - bo Marolexem 12 l do oprysków moje 450 m2 trawnika łatwo chyba nie pójdzie ;-).

Wracając do nawożenia doglebowego: znajomy ogrodnik polecił mi na początek "hydrocompleks" jako nawóz, który nie wypali trawnika, gdybym coś zrobił nie tak. Poszukałem i znalazłem Yara Mila Complex Hydrocomplex. Ale tej samej firmy znalazłem też Yara Mila Pro-Complex Nawóz Do Trawy - bardziej dedykowany trawnikom niż ten pierwszy, który jest mocno uniwersalny. Który wybrać? Czy ten drugi jest znacznie lepszy? Znajomy odradzał mi na początek "izofoskę" lub coś podobnego, jako łatwo wypalający trawę w przypadku złej aplikacji ;-).

Zamierzam nawóz rozprowadzać siewnikiem Gardena 500, czyli zwykłym dwukołowym z szerokością siania 53 cm - wydaje mi się to łatwiejsze do kontrolowania niż sianie z rozrzucaniem...
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Który wybrać
Yara Mila Complex Hydrocomplex o składzie 12-11-18 powoduje że trawa ma lepiej rozbudowany system korzeniowy lepiej zniesie suszę wolniejszy wzrost trawy.
Yara Mila Pro-Complex Nawóz Do Trawy 20+6+9,5+2 powoduje szybki wzrost z uwagi na dużo azotu zawiera mniej fosforu i potasu czyli pędzi my źdźbło a nie resztę. Trawnik gorzej się regeneruje po zimie.

Gdybym musiał wybierać wybrałbym ten Hydrocomplex bo skład tego "do trawy" ;:306 to taki zestaw dla kompletnych laików. Dział marketingu potrzebował mieć nawóz w ofercie dla tych co nie mają wiedzy ale mają trawnik. Po podaniu nawozu aż miło trawka skoczyła tylko że źdźbła trawy są wydłużone i mają tendencje się pokładać. Pewnie idealny dla tych co jak po obiedzie nie mają co robić to koszą trawę z butelką piwa w ręce.
Wybór zależy od tego czego się chce , od tego z jakiej mieszanki traw zrobiliśmy zrobiliśmy sobie trawniczek.
Zależy od zachwaszczenia bo jak je mamy w naszym trawniku to fajnie podać azot i biegiem po kosiarkę ;:138

Zawsze będziesz miał dylemat z wyborem nawozu bo nie czytasz składu tylko przesłanie dziełu marketingu który kombinuje jak drogo sprzedać coś taniego w produkcji.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Dzięki, bardzo konstruktywna odpowiedź. Podejrzewam, że wskazanie Hydrocomplexu przez Znajomego Ogrodnika (niniejszym wprowadzam Znajomego Ogrodnika jako osobną postać w moich wątkach ;-)) był również podyktowany znajomością tematu i potrzeb mojego trawnika. Tylko szczegółów mi nie podał. Będę od teraz brał pod uwagę aspekt marketingowy i w tej dziedzinie (w innych już biorę... ;-) i to, że szybko i ładnie dla trawy nie zawsze znaczy dobrze ;-). Oczywiście kwestia wzmocnienia korzeni i nienapędzania wzrostu brzmi rozsądniej. Rozumiem, że koloru nabierze również - bo trochę blada jest teraz... Dzięki, asprokol ;-)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Kolor trawnika to znów rodzaj mieszanki i zastosowanie siarczanu żelaza.
Kupując za 38 zł 25 kg masz coś co reklamują jako antymech.
Oczywiście możesz sobie kupić "gotowca" z siarczanem żelaza płacąc podatek od naiwności bo dodadzą go za 3 zł a cenę podniosą o 30 zł.
Moim zdaniem to obowiązkowy dodatek do nawózu dla każdego kto bawi się w trawniki.
Nie czytaj o wapnowaniu bo to opowieści ludzi którzy mają mikroskopijne pojęcie o trawnikach. Poczytaj o siarczanie żelaza dawkach i zrób sobie trawę ciemnozieloną.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Hmmmm.... Nie mam mchu na trawniku. Obawiam się więc trochę zaczynać operacje z antymchem, bo mogę naruszyć obecne pH, które chyba nie jest złe... Jeśli chodzi o samą formę nawozu - jestem chyba za płaceniem tego "podatku" 30 zł. W zamian za to dostaję siarczan żelaza z wypełniaczami, ale i z łatwiejszą aplikacją. Tańszy, ale w formie skoncentrowanej, byłby chyba kłopotliwy w zastosowaniu. Mógłbym go zastosować w oprysku - a z tego zrezygnowałem - albo sypany. I przy tym drugim sposobie pewnie pojawiłby się problem, jak go równomiernie rozsypać na 450 m2 trawnika. Nie dodam go raczej do innych nawozów, bo zazwyczaj są one w formie granulatu - nie zagra to z sypkim (drobnoziarnistym prawdopodobnie) siarczanem żelaza. To tak na szybko...
Podejrzewam więc, że zacznę od Hydrokomplexu i zobaczę, co się stanie... Dopiero potem - jak nie będzie poprawy i zostanę przekonany ;-) - może zacznę te eksperymenty z siarczanem żelaza, ale na razie podchodzę do tego z obawą...
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Oczywiście - należy zawsze zaczynać od podstaw i aby odbyć daleką podróż podstawą jest nauczyć się chodzić.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jaki nawóz do trawnika

Post »

gemciu mam pytanko
czy naprawdę na 2000m2 wystarczy 12kg polifoski 6?
to jak ja to mam podzielić i wysypać?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jaki nawóz do trawnika

Post »

Tyle teoria głosi.
Siewnikiem jak ustawisz obsiejesz.
Ręcznie nie ma takiej opcji i spokojnie 15-18kg na 1000m kw pójdzie a i sądzę, że w 22kg się też nie zmieścisz.
Mi jak sypę to 25kg na 1100m kw wychodzi. Rozsypuję ręcznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”