Smarowanie ran pastą funaben.

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Smarowanie ran pastą funaben.

Post »

Witam jako ,że moją czereśnie w tym roku zaatakował rak bakteryjny ,zamierzam w najbliższym czasie wyciąć chore miejsca do zdrowej tkanki i posmarować pastą FUNABEN 03 PA. Moje pytanie brzmi ile od czasu posmarowania nie powinien padać deszcz oraz jak szybko ta pasta jest zmywana przez deszcz.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Smarowanie ran pastą funaben.

Post »

Pasta nie powinna być zmywana przez deszcz. Jest ona tłustą masa i deszcz nie powinien jej zaszkodzić. Co innego jeśli naniesiesz pastę na mokra korę, wówczas może ona spłynąć i będą nici.

Pozdrawiam serdecznie

Lex
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Funaben 03 PA został już wycofany - pozostaje teraz Funaben Eko. :wink: Jeżeli chodzi o zmywalność Funabenu 03 PA - kilkanaście minut, zanim dobrze nie wyschnie i się nie zasklepi. Potem jest stosunkowo trudno zmywalny.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ wokół tego drzewa bawią się dzieci i jest niebezpieczeństwo ,że któreś by mogło dotknąć posmarowania. Moje pytanie brzmi czy po wyschnięci pasta jest nadal szkodliwa?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jak każdy środek chemiczny. Ale nie wpadajmy w przesadę - przypuszczam że w domu też stosujesz chemię w WC, kuchni itd.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

A czy ta pasta wchłania się do drzewa bo jest napisane ,że działa systemicznie.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Funaben 03 PA musiał zostać wycofany z rynku, ponieważ był pastą zawierającą jako substancję czynną karbendazym (z grupy benzymidazoli). I tak jak wspominasz był środkiem o działaniu układowym (systemicznym) - czyli substancja wnikała do tkanek rośliny.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

A to ten karbendazym jest taki trujący w tej paście.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Trujący to może nie do końca właściwe określenie - lepszym jest szkodliwy. Pewne niejasności i rozbieżności budzi kwestia wpływu tej substancji na podziały chromosomowe u ssaków. Pewnie 20-30 lat temu w ogóle nie byłoby możliwości przeprowadzenia takich badań - teraz naprawdę substancje "rozkładane są na czynniki pierwsze"... jeśli jesteś zainteresowany, zachęcam do lektury jednej z unijnych dyrektyw:
http://www.senat.gov.pl/k6/dok/ksu/dr/0 ... 931-06.pdf
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

To dobrze bo myślałem ,że mogę nie przeżyć tego smarowania.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przeżyjesz, spokojnie :lol: Jak dla mnie decyzja o wycofaniu niektórych preparatów jest zbytnim "dmuchaniem na zimne". I mówię tu oczywiście o środkach stosowanych przez producentów czy osoby przeszkolone. A z drugiej strony musimy myśleć o przyszłych pokoleniach... dużo jest sprzeczności, wątpliwości... ale o tym już jest w wielu tematach również na tym forum :) Wracając do Funabenu - w poprzedniej formulacji, z benzymidazolem już go nie kupisz. Nowa wersja (Eko) oparta na innych składnikach jest dostępna bez problemu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Powiedz mi jak osobiście uważasz która pasta jest/była lepsza FUNABEN 03 czy FUNABEN EKO.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Osobiście powiadasz :lol: Sądzę, że w ogóle trudno będzie dać taką odpowiedź... pamiętaj, że jedna zastąpiła drugą - nie są stosowane w tym samym sezonie, w porównywalnych warunkach. Wstępne wyniki badań skuteczności Funabenu Eko przeciwko rakowi bakteryjnemu są ponoć bardzo obiecujące...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”