Co posadzić na balkonie ??

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Południowy balkon - drzewko

Post »

Witam, zwracam się do Was z prośbą . Mam nadzieję, że we właściwym dziale ;)

Moje wszystkie okna i balkon są od strony południowej. Od jakiegoś czasu choruję na jakieś drzewko, które mogłoby sobie na owym balkonie zamieszkać. Przywoziłam już z działki różne rzeczy, jednak bez powodzenia na dłuższą metę.

Chciałabym się poradzić, co zniesie wysokie temperatury w okresie letnim i silne słońce przez wiele godzin, bez większego uszczerbku na zdrowiu?

Zastanawiam się nawet nad kupnem czegoś w LM ( gdybym tylko wiedziała co ) może na wiosnę, tylko powiedzcie mi co ma szansę rosnąć na pełnym słońcu? Nie mam jakiś konkretnych typów może to być iglak, albo coś liściastego. Chciałabym coś większego. Obecnie mam już trzecia małą sosenkę,( tfu tfu ), póki co rośnie, a to już jakiś czas jak jest na balkonie.


Co radzicie?
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Znawcy ogrodowi, może coś zasugerujecie?
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

Kilka lat temu,w skrzynce balkonowej z jakimiś kwiatami wykiełkowało mi drzewko,chyba brzoza.Przesadziłem je do doniczki,w której do jesieni sporo urosła.Na balkonie,niczym nie ocieplana stała całą zimę i na wiosnę zaczęła normalnie nadal rosnąć.Niestety,po pewnym czasie ulotniła się wraz z kilkoma innymi roślinami.(mieszkam na parterze) Może warto pokusić się na oryginalność i posadzić np. wierzbę lub inne popularne drzewo. :D
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Akacja żółtolistna-Robinia pseudoacacia Frisia
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

A ja poleciłabym ci oleandra. Idealne drzewko na południowy balkon, z tym, że musisz tylko pamiętać, aby sporo go podlewać. Nie dość, że ładnie rośnie w takich warunkach, to na dodatek ślicznie kwitnie. Kolorów - jeśli chodzi o kwiaty jest kilka, może być o kwiatkach pełnych lub pojedynczych.
I jeszcze jeden warunek - musi niestety zimować w chlodnym pomieszczeniu. Nie wiem czy takie masz. jeśli miszkasz w bloku, to z tego co mi wiadomo, przechowująje zimą w piwnicy.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuję za odpowiedzi, jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to proszę pisać .

Nad popularnymi drzewkami też się zastanawiałam, Brzoza jak najbardziej, zwłaszcza, że bardzo lubię, może wezmę cos małego z działki na próbę.


Co do Oleandra, piwnicę jakąś tam mam, tylko gorzej z miejscem, rzeczy pewnie kilku pokoleń ;)

Przeglądałam temat Oleandra, faktycznie ładnie kwitnie, ale wolałabym coś bardziej drzewiastego, no i przede wszystkim, żeby mogło stać na balkonie cały rok, bez zbędnych przestawiań i przenoszeń.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Południowy balkon - drzewko

Post »

Witam. Ja miałem przez kilka lat na południowym balkonie wiąz syberyjski. Rozwijał się dobrze i świetnie znosił palące słonce. Z zimowaniem nie było problemów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Południowy balkon - drzewko

Post »

Dzięki. Gdy będę na wiosnę czegoś szukała, na pewno wezmę to pod uwagę :)
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Byliny i krzewy na balkon?

Post »

Mam dosc dlugi balkon od strony wschodniej, zabudowany. Zakupilam kilka duzych donic i planuje zrobic taki zielony zagajnik w jednym rogu. Mam juz tuje mala i duza, bukszpan i trzmieline. To malutkie sadzonki i jeszcze jest duzo miejsca do wykorzystania. Chcialabym aby rosliny byly pietrowe, czyli cos wysokiego(1,5-1,2 m), sredniego (0,5-0,8 m) i malego co moze rosnac u podstawy w sonicach lub osobnych niskich.
Jakie rosliny, krzewy, trawy, byliny polecacie, ktore naddaja sie do uprawy w donicy w warunkach balkonowych raczej cienistych lub polcienistych (zabudowa) oraz wytrzymaja lato? Kwiaty raczej mnie nie interesuja, chyba ze takie male drobne z ktorych mozna "dywanik" zrobic.

będę wdzieczna za rady, bo straszny ze mnie amator jeśli chodzi o inne rosliny niz warzywa.
Awatar użytkownika
Akhia
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2008, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Byliny i krzewy na balkon?

Post »

Też mam wschodni balkon, ale niezabudowany więc jest trochę więcej światła. Z doświadczenia mogę polecić kilka sprawdzonych roślin:

Z nieco większych (jak na warunki doniczkowe ;) ) krzewów mogę polecić ognik szkarłatny (szczególnie dekoracyjny jesienią), lilak Meyera (pięknie kwitnie wiosną, można go po kwitnieniu mocno przyciąć żeby ograniczyć rozrastanie się) i głóg Paul's Scarlet.

Z nieco niższych dobrze sobie radzą w donicach karłowe odmiany berberysów, kosodrzewiny lub tawuły japońskie (bezproblemowo zimują, mają ładne liście i przy okazji kwitną).

Jako niskie rośliny okrywowe u mnie na balkonie świetnie sprawdzają się konwalie i runianka japońska. Dobrym "wypełniaczem" niższych partii jest też zimozielony bluszcz.
Świetnym uzupełnieniem kompozycji doniczkowych są hosty (duży wybór różnych wzorów liści i piękne delikatne kwiaty). Konwalie, runianka, bluszcz i hosty dobrze rosną w zacienionych miejscach.

Co prawda piszesz, że kwiaty cię nie interesują ;) ale na wszelki wypadek polecam jako kolorystyczny akcent kompozycji powojniki a szczególnie powojnik bylinowy Arabella - bezproblemowy, u mnie świetnie sprawdza się w donicy i pięknie kwitnie.
Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Byliny i krzewy na balkon?

Post »

Dziekuje za rady, kilka z tych roslin bardzo przypadlo mi do gustu, na pewno sie zoopatrze. KONWALIE! Uwielbiam, a zpomnialam o nich bo nie wiedzialam ze dadza rade w doniczce, ale czy mozna je teraz sadzic?
Awatar użytkownika
Akhia
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2008, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Byliny i krzewy na balkon?

Post »

Tak, można je teraz sadzić.
Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Kwiaty na balkon do skrzynek

Post »

Witam wszystkich balkonowych ogrodników :wit
Planuję posiać Asarinę Scandens oraz Powój trójbarwny do skrzynek balkonowych aby pięły się po linkach do balkonu sąsiada ale myślę że przydałoby się coś do osłonięcia dolnych partii pnączy - tak aby lekko zwisało z doniczki i przykryło ziemię. Myślałam o czyms drobnym jak np. lobelia lub bidens ale one się nie utrzymają ze względu na słoneczko ;:3. Możecie mi coś doradzić? Balkon południowo-zachodni, nasłoneczniony, lekko wietrzny.
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”