Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
olszynka87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 sty 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Witam wszystkich. Mam pytanie za 1000 pkt i za piękny uśmiech. Sprawa wygląda tak - nienawidzę ślimaków. Mam fobię, nie przejdę obok dziadostwa, mdli mnie na sam widok, nie toleruję, wysadziłabym w powietrze, ich widok budzi we mnie demony... to tak w skrócie. Mordowanie ich jest dla mnie niemożliwością - nie zbliżę się na metr (ot uciekam z wrzaskiem i czekam, aż ktoś szkodnika się pozbędzie). Kolega z pracy, znając mój stosunek do tych paskud, poinformował mnie, że najlepszym sposobem na pozbycie się tych małych skubańcuchów jest... kaczka!
Tyle tylko, że nie jest to taka zwykła kaczka, ani dziwaczka - to ten gatunek co Kaczor Donald. Taka śmiesznie wyprostowana kaczucha, ze smukłą szyją i dostojnością godną księżnej Kaczogrodu. Czy ktoś ma i potwierdzi, że ów ptak faktycznie pożera wszystkie ślimaki napotkane na swej drodze? A jeśli tak - czy ktoś podzieli się ze mną instrukcją obsługi takiej kaczuchy?? W czym to ma spać, co jeść (oprócz obślizgłych paskud), co pić? Czy można na smukłą szyję kokardkę czerwoną przywiązać?
Taką kaczkę z przyjemnością bym sobie sprawiła, ale za diabła nie wiem "z czym to się je" :D Oczywiście owa kaczucha nigdy w garnku nie skończy, planuję się z nią zaprzyjaźnić i ukochać - tak w ramach wdzięczności za pomoc w walce z nikczemnikami.

Jak się nazywa taka rasa (rodzaj? gatunek?)??? Czy to się pisklaka kupuje?? Jak ją przekonać do spania w domu (tymi ręcami jej zrobię piękny, drewniany domek) i uważania na lisy??

Chylę czoła za rady
Pozdrawiam
natala
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Najbardziej czadowy sposób na ślimaki - kaczka??

Post »

Jest taki gatunek kaczek, które są nielotami.
Chodzą (a właściwie biegają) wyprostowane jak pingwiny.
I podobno uwielbiają zjadać ślimaki.
To są kaczki z gatunku biegus indyjski (niem. Laufente, ang. Indian Runners).
W Austrii i Niemczech można po prostu wypożyczyć sobie taką kaczkę.
W Polsce niestety trzeba poszukać wiarygodnego sprzedawcy.
Osobiście obawiałabym się o to co jeszcze mogą zjadać te kaczki
oprócz ślimaków. Mam na myśli to czy nie zniszczą "przy okazji" uprawy.
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Najbardziej czadowy sposób na ślimaki - kaczka??

Post »

Potwierdzam że , kaczki biegusy są dobrymi tępicielami ślimaków i wesołe do obserwacji. Nadają się też kaczki staropolskie i ich mixy, Pekinki, no piżmowe za bardzo dorosłych nie chcą ale nie przerośniętego przełkną :D Praktycznie wyciągną każdego ślimaka czy pomrowa a jak trzeba to i z płotu ściągną. Często dziobem walą w ziemię jak młot pneumatyczny płosząc i wyjadając inne szkodniki. Robią rano szybki obchód terenu za nimi. Jedynie co to muszą mieć wystawione wiaderka z wodą aby mogły śluz z ślimaka przepłukać w wodzie inaczej może się udławić. Z pomrowem to nawet biegną do wody i wygląda to jak by miały sumiaste wąsy. Kaczki dobrze czują się w parach i są bardzo towarzyskie oraz gadatliwe. Z ozdóbkami na szyi to nie przesadzaj :D bo same gdzieś się zaplątają i uduszą. Będą nocować tam gdzie im przygotujesz miejsce i przyuczysz. Musisz liczyć się z tym , że kaczuszki po domu raczej nie powinny chodzić bo wydalają sporo płynnej kupki, nie koniecznie pachnące fiołkami :D ale małą wolierę na noc możesz im zbudować. Trzeba też pamiętać o małym zbiorniku z wodą aby mogły się wykąpać.Jest to jak dla mnie wspaniała obserwacja. Praktycznie jedzą wszystko ale potrafią i oskubać kwiaty które mają soczyste liście. Myślę jednak że, parka nie powinna narobić wiele widocznych strat.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

U mnie wykarmiło by się z 10 takich kaczek i nawet specjalnie by się nie napracowały bo głównie bezdomne ślimaki mam w ilościach hurtowych ;:306
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Więc podejmij się hodowli kaczuch ;:138 U mnie ,,golasów" też nie brakuje ale mam płot pełny betonowy na wysokości 50 cm a potem ażur i te ,,golasy" w deszczowe dni ryzykują wspinaczką aby zakończyć żywot w dziobie. Praktycznie u siebie ich nie widzę bo pozwalam skoro świt aby obeszły cały płot i rośliny. Potem pozwalam im przejść na ugór. Gdy nie miałam płotu ani drobiu to obrzydliwością było wieczorem wyjść na trawnik. Raz mąż przesypał wszystko solą to błagałam o deszcz ;:180 Było jedno wielkie kolorowe śluzowisko ;:219
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Moje kaczki piżmowe mogą obyć się bez bajorka do pluskania. Latem kwoka wysiedziała mi dwie kaczuszki i nie dawały się skusić na pływanie w kasterkach. Dla takich maluchów kasterka to jak basen olimpijski :wink: Wkopywałam kasterkę w ziemię, ustawiałam drewniane deski jako pomosty, wkładałam maluchy do wody i tyle w niej pływały żeby nawiać do mamy kury jak najszybciej. Przez wakacje miały szansę, potem basen zlikwidowałam. Ale tak jak Jola pisze- obowiązkowo woda do płukania dziobów. U mnie przy każdym karmidle stoi pojemnik z wodą- tzn przy ziarnie i przy karmie mokrej.
Jola, masz może pekinki u siebie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stefcia
500p
500p
Posty: 672
Od: 2 gru 2012, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Czy wiecie , gdzie można kupić kaczki biegusy ;:108
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Szukaj necie- ale w najbliższej okolicy bo z powodu ptasiej grypy jest zakaz wysyłania ptaków. Widziałam sporo ofert na alle i olx - i jajka i dorosłe ptaki. Tylko nie bierz jednego- są ptakami stadnymi, potrzebują towarzystwa i we dwie/dwoje będzie im cieplej nocą. Jajka w gratisie są bardzo dobre do ciast :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Aquaforta nie mam pekinek, stanęłam na hodowli piżmowych z powodu mniejszego otłuszczenia tuszki.
Nie mniej jednak polecam hodowle choć by parę kaczuch. Usuwają wiele szkodników, są też miłymi towarzyszami przy pracy na ogrodzie. Chętnie pomagają usuwać wszelkie pędraki czy ślimaki. Nie wspominając o radości jaką okazują gdy nas widzą z papu. :D
olszynka87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 sty 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Wiedziałam, że mnie nie zawiodą Wasze odpowiedzi :D :D w takim razie zaczynam wymyślać imiona! I poczytam w necie, jakie warunki muszę ptaczyskom zapewnić, żeby współpracowały :D brawo wy ;:138 ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
stefcia
500p
500p
Posty: 672
Od: 2 gru 2012, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

U mnie w okolicy brak , więc przeczekam aż ustąpi ptasia grypa to będę szukać ;:196
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

Potwierdzam, kaczuszki są bardzo kontaktowe i normalnie cieszą się, jak widzą opiekuna :) Cichutko"ćwierkają" machają ogonkami i kiwają główkami. W ogrodzie chodzą krok w krok czekając na smaczny kąsek dżdżownicowy czy pędrakowy. Z warzyw podskubywały mi jedynie starsze liście kapusty.
Pekinki szukam do krzyżówki z piżmówką.
Pozdrawiam
gramatica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2018, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaczka biegus indyjski - najbardziej czadowy sposób na ślimaki ??

Post »

A więc tak. W 2017 roku ślimaki zjadły mi wszystkie warzywa i kwiatki. Był moment, że bałam się że nas zjedzą :D Mieszkałam całe życie na wsi, ślimaki bez skorup pojawiały się wyłącznie po piwnicach. Po ślubie przeprowadziłam się i zatęskniłam za wsią, zagospodarowałam i uprawiłam działkę u męża i się zaczęło. Czegoś takiego w życiu nie widziałam. Kto to przywlókł i z czym (może klimat zaczął im sprzyjać). Ogród był brązowy. Granulki, sól z wodą nic nie pomagało. Jedno przejście i zbiór to ok. 3 wiadra wspaniałego gluta... Mnożyły się na potęgę u mnie i wszystkich sąsiadów. Pod koniec wakacji poddałam się. Na działce mam też folię w tym roku wcześnie wsadziłam pomidory i cóż. Sk..aj..syny elegancko sobie przezimowały i pojawiły się już w kwietniu. Czara goryczy się przelała. Rozpoczęłam ;:134 . Zakupiłam kaczki i zorganizowałam im pomieszczenie do spania. Mężowi się tak podobały, że chyba wziąłby wszystkie od sprzedawcy. Gdzie kupić? Dużą kaczkę kupiłam na olx'ie a małe na targu. Znajdźcie targi gdzie można kupić drób i pytajcie sprzedawców. Za 4-tygodniowe zapłaciłam 20zł/szt. Teraz tak, moje obserwacje. Plusy, pierwszy najważniejszy - żrą ślimaki :tan . Praktycznie cały czas szukają zdobyczy. Są super sympatyczne, każdy na nie zwraca uwagę. W zasadzie są bezobsługowe, zapewniamy wodę, ospę a reszta to trawka i ślimaki. Podobnież znoszą sporo jaj - na to muszę jeszcze poczekać. Minusy? Chciałam mieć spokój ze ślimakami, żeby mieć własne warzywa. Ślimaków nie ma, ale kaczki mi sadzonki warzyw wyjadają ;:14 ;:14 Fasolka - zjedzona, szpinak - zjedzony, rukola- zjedzona, buraczki- zjedzone. Kilka upraw się utrzyma. Chyba i tak wolę kaczki od ślimaków. Mój mąż na nie mówi "moje małe 4 antydepresanty" :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”