Siano do kopczykowania roślin?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
cyronz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 gru 2016, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Witam. :) Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych osób. W tym roku posadziłem młody krzaczek lagerstoremi do gruntu i chcąc go dobrze zabezpieczyć przed zimą okopcowałem wąsko jego łodyżkę na wysokość 40-50 cm sianem (jest to bardzo wrażliwa roślina). Hm, tak teraz zachodzę jednak o głowę, zastanawiam się czy to był dobry sposób. Nie wiem czy siano się do tego nadaje (chyba bardziej chłonie wodę), a słomy niestety nie mam. Jak myślicie, czy nada się taki sposób okrycia? Czy jednak może zaszkodzić roślinie i lepiej je usunąć? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, podzielenie się swoją opinią.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Znajoma obkładała na zimę sianem figę z małymi owocami z dobrym skutkiem.
cyronz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 gru 2016, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

W takim razie zostawię ten kopczyk, może pomoże roślince jakoś przetrwać. Dziękuje za odpowiedź. :wink:
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Warto zrobić nad tym sianem "parasol przeciwdeszczowy".
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Tylko, że jest to zaproszenie dla myszy i innych gryzoni które bardzo chętnie się tam w zimie zagnieżdżą, ja już to przetestowałem. :wink:
Pozdrawiam Józef
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Do środka włożyć trochę środka na gryzonie (najlepsze ziarno bo granulat za szybko łapie wilgoć)najlepiej w jakimś słoiku,puszce,rurce pcv(tak żeby nie zamokło)wszystko zabezpieczyć folią żeby sianko też nie zamokło.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

monsheutos pisze:najlepsze ziarno
Ziarno Ci też potrafi spleśnieć zwłaszcza pod folią, która będzie się pocić od spodu. Jeśli już, to siano zabezpieczyć przed wiatrem jakimś materiałem przewiewnym typu siatka, cienka agrowłóknina itp. a z folii daszek tak, żeby był przewiew pod folią.
Pozdrawiam Józef
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Trzeba raz na jakiś czas wietrzyć,ziarna daje się tylko troszkę i co jakiś czas kontroluje i w razie potrzeby dokłada,zresztą żeby pleśniało musi być wysoka temperatura.Co ci da daszek jak będzie zacinało deszczem lub śniegiem i jak go zabezpieczysz przed wiatrem typu orkan?
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

monsheutos pisze:musi być wysoka temperatura.
No właśnie, przecież po to stawia się różne tunele z folii dla podniesienia temperatury właśnie. Po drugie nikt przecież nie będzie wietrzył kopczyka z sianem w zimie. Po trzecie nie zaleca się owijania czy też okrywania na zimę folią ze względu na podniesienie temperatury, wilgoć i w konsekwencji pleśni i innych chorób lub też wcześniejszego rozhartowania i startu roślin myślących, że to już wiosna. :wink:
Pozdrawiam Józef
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Nie jestem zwolennikiem foli,ale z powodzeniem zabezpieczam tak swoją gunerę od X lat daje trzy snopki słomy/siana w zależności od tego co mam a na to folia po to żeby utrzymać ją w stanie suchym bo to jest podstawa żeby nic nie pleśniało ,mokre siano/słoma równa się pleśń.Do środka obowiązkowo trutka na gryzonie.Nigdy mi nic nie pleśniało,nie chorowało ani się nie rozchartowało.W zimie słoneczne dni to dni mroźne a jak jeszcze leży śnieg to nie ma szans żeby ci się coś nagrzało,ty rób tak jak uważasz ja natomiast robię tak i co roku cieszę się ze swojej gunery która osiąga trzy metry wysokości a liście są wielkości człowieka.
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

Wiesz trochę źle się zrozumieliśmy,nie chodzi mi o to żeby wszystkie rośliny zabezpieczać folią bo to oczywiście wielki błąd,ale jest grupa roślin które są wrażliwe nie tylko na mróz ale też na nadmiar wody i w tym przypadku stosowanie foli jest niezbędne Natomiast nic ci nie da robienie jakiegoś daszku bo jak pisałem wcześniej on swojej funkcji nie spełni.Dlatego w tym przypadku należało albo okopcować roślinę np.korą (te 50cm to nie jest tak wysoko )albo zabezpieczyć siano przed wilgocią.Oczywiście w tym przypadku opcja pierwsza jest dużo lepsza.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

monsheutos pisze:od X lat daje trzy snopki słomy/siana w zależności od tego co mam a na to folia po to żeby utrzymać ją w stanie suchym bo to jest podstawa żeby nic nie pleśniało ,mokre siano/słoma równa się pleśń
No jeśli tak to się z Tobą zgodzę.
monsheutos pisze:Wiesz trochę źle się zrozumieliśmy
Na to wygląda, ja cały czas miałem na myśli okopczykowywaniu małych sadzonek, małą ilością siana, a nie liczoną w snopkach. :) Opisałem na podstawie moich problemów z sadzonkami róż, które okopcowałem sianem i na to naciągniętymi foliowymi workami. Byłem wtedy (16 lat temu) dumny i zadowolony z wykonanej pracy, na wiosnę po zdjęciu worków zastałem tyko kupkę drobno posiekanej sieczki a po sadzonkach nie było nawet śladu. Okazało się że w kopcach grasowały ponoć nornice, bo sadzonki zostały zjedzone w całości z korzeniami włącznie.
Pozdrawiam Józef
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Siano do kopczykowania roślin?

Post »

No to się zrozumieliśmy :D.Autorowi tematu proponuję zdjąć siano,załatwić sobie trociny ewentualnie zakupić korę i tym okopcować grubo i wysoko,jeżeli istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia gryzoni można zatrute ziarno wsypać do cieńkiego woreczka foliowego i zawiązać na supełek ważne żeby ziarna i najlepiej woreczka nie dotykać gołymi rękami (zapach)tylko robić to w rękawiczkach lateksowych,woreczki umieścić blisko rośliny i obsypać.Powodzwnia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”