dlaczego moje zbiory są mniejsze

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Karol45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 paź 2016, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Witam,
od 10 lat mam niewielki tunelik w którym uprawiam sałatę, rzodkiewkę, pomidory, ogórki i trochę papryki. na początku wszystko rosło idealnie ale teraz z roku na rok jest gorzej. wchodzą różne choroby i nie możemy sobie z nimi poradzić. Czy może ktoś już miał taki problem u siebie i wie jak sobie poradzić.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Wyjałowiona /zmęczona ziemia , brak cyrkulacji powietrza, ogólnie rzecz biorąc zła gospodarka panować może w tunelu i być może masz odpowiedź.
Napisz swoje praktyki jakie stosujesz w tunelu a być może znajdziemy odpowiedź na pytanie,które ciebie nurtuje. Zabiegi przed siewem, w trakcie i po zbiorach.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Marian44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2016, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Witaj
z problemami wypadania warzyw uprawianych w tunelach przez kolejne lata bez odkażania ziemi spotykam się na codzień.
Sugeruję zakupić Huwa San TR 50 lub TR 5 (ten jest przeznaczony dla działkowiczów). Można go zastosować jeszcze w tym roku do odkażenia ziemi,
gdy temperatura na zewnątrz będzie około 15-20oC. Sugeruję przekopanie ziemi w tuneliku, wyrzucenie resztek korzeni i rozbicie zbryleń, a następnie
polanie powierzchni ziemi Huwa San TR 50 w stęż. 1% tak, aby roztwór środka przeniknął na głębokość 20-25 cm
Sugeruję również stosowanie środka w stęż. 0,05% (5 ml środka na 10 l wody) do opryskiwania roślin aby nie wystąpiły choroby liści i owoców,
a w przypadku więdnięcia i zamierania pojedynczych roślin, podlać takie miejsca 0,5% roztworem środka. Środek jest bezpieczny w stosowaniu,
gdyż rozkłada się do tlenu i wody.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Jasne że się rozłoży bo ten środek to woda utleniona ;:306
Huwa San TR 50, zawierający 497 g nadtlenku wodoru oraz 0,03 g koloidalnego srebra/kg, cena około 100 zł za litr
Jako że nadtlenek wodoru (perhydrol) mamy w stężeniu 35% więc dano go 400 ml na litr preparatu. (gęstość 1,24g /cm3)

Czyli srebro mamy w cenie brylantów a wodę utlenioną tylko kilkanaście razy drożej :heja (10 litrów perhydrolu kosztuje 45 zł )
Bardzo dobry środek dla tych którzy to sprzedają, pozostali mogą przeczytać co znalazł kolega Zygmor http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p5464257
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
razdwatrzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2016, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Cześć,
Popieram kolegów RobertP2 i Marian44 że Huwa San może pomóc, problem tkwi w braku płodozmianu i nierozłożonej materii organicznej lub całkowitym jej braku. W takich miejscach grzyby mają jak u PANA BOGA ZA PIECEM. Pracowałem w Belgii w gospodarstwie warzywniczym w którym stosowało się ten środek, właśnie do odkażania upraw pod folią. Z tego co zauważyłem na polskiej stronce huwa sanu to to ten działowy TR5 kosztuje 40 złotych i jak na potrzeby działkowicza wystarczy na bardzo długo. Szef z Belgii nie kupował by tego środka w 200 litrowych beczkach ja by nie dział. Karol45 wg mnie za 40 zł możesz zaryzykować i sprawdzić czy działa. jak dla mnie to nawet jeśli to miała by być woda święcona i przynosiła by dobry efekt w uprawie to czemu nie. Lepsze swoje warzywka z własnej działki niż to co nam wciskają niektóre markety. Przecież tamte pomidory to aż świeca w ciemności. Nie słuchaj prześmiewczych komentarzy bo zawsze się trafi ktoś taki co się na czymś nie zna ale skomentować musi.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Karol45 przepraszam za wyrażenie ale stosowałeś gospodarkę rabunkową, tylko brałeś a nic nie dawałeś. To oczywiste że z czasem pojawiły się patogeny a ziemia ledwie zipie. Do odkażania tuneli stosuje się siarkę granulowana (do spalenia). Można jej użyć również do ziemi pod warunkiem, że nie jest niskie pH. No i albo wymiana ziemi albo nawozy pełno składnikowe. Siarkę można dostać bez problemu w każdym sklepie rolniczo-ogrodniczym.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
jjdj

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Dobre wyniki w walce z patogenami glebowymi daje przekopanie podłoża z korą sosnową.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Karol45 pisze:Witam,
od 10 lat mam niewielki tunelik w którym uprawiam sałatę, rzodkiewkę, pomidory, ogórki i trochę papryki. na początku wszystko rosło idealnie ale teraz z roku na rok jest gorzej. wchodzą różne choroby i nie możemy sobie z nimi poradzić. Czy może ktoś już miał taki problem u siebie i wie jak sobie poradzić.
Jak niewielki to ja bym wymienił ziemię. Ziemię z tunelu wywieźć i rozrzucić równomiernie po terenie. Na jej miejsce wwieźć ziemię pobraną z różnych miejsc działki. Im mniej chemii tym lepiej.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

A może łatwiej przenieść tunel na inne miejsce.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego moje zbiory są mniejsze

Post »

Może okazać się, że taniej i szybciej jest wybudować nowy tunelik niż demontować i przenosić stary.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”