Dół kompostujący chwasty

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dół kompostujący chwasty

Post »

Chciałabym spróbować wykopać głęboki dół w którym kompostowałabym chwasty. Chodzi mi o chwasty nasienne, czyli żadne które zakorzeniają się z rozłogów. Zastanawiam się cały czas nad sposobami użyźnienia ziemi w ogrodzie. Mam najsłabszą chyba z możliwych ziemię i nawet pozyskane surowców na kompost jest trudne. Mam mało trawy na ogrodzie, głownie same chwasty, z kilku słabych drzew owocowych też jest niewiele liści. Do koszenia trawy nie zakładam nawet kosza, bo nie ma czego zbierać. Myślę nad wykopaniem głębokiego ( ponad metr głębokiego dołu) i zapełnieniu go rozdrobnionymi chwastami. W okolicy rośnie dużo nawłoci, niecierpka gruczołowatego. Zebranie większej ilości tych chwastów nie było by trudne bo są duże objętościowo. Po rozdrobnieniu i włożeniu ich na spód dołu chcę polać to wszystko gnojówką kurzą i położyć na wierzch jakieś przykrycie żeby przyśpieszyć rozkładanie. W chwili gdy masa tych chwastów zaczęła by podchodzić pod wierzch dołu, położyłabym na no brązowy karton żeby uniemożliwić kiełkowanie jakimkolwiek żywym nasionom, a na karton mieszankę mojej zwykłej ziemi i kompostu. Na takim dole (po rozłożeniu materii) mam plan zasadzić drzewo owocowe. Co myślicie o takim pomyśle, jakie macie sugestie?
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Aby ten dół zapełnić przerobioną masą z tych chwastów,musisz go wypełnić z 20 razy.Z kupy zielska powstaje garstka próchnicy. ;:108
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Nawet wypełnienie 20 krotne to naprawdę bardzo optymistyczny wariant.
Roślina składa się w 98 % z wody - oczywiście w nasionach i zdrewniałych gałązkach jest to mniej ale to nie jest istotne.
Kopiąc więc dół o wymiarach 1 x 1 x1 metr faktycznie da się w nim przerobić prawie 100 ton surowca.
W okolicy rośnie ......................
Oczywiście pomysł jest wspaniały ale czy starczy życia na realizację.
Kopiesz dół 1 metr głęboki zasypujesz toną chwastów a po roku masz 5 cm na dnie czyli po 20 latach masz fajrant.
Wydaje mi się że szybciej można to uzyskać kupując odpowiednią ilość obornika - w ogrodzie nie można bilansować że zrobiony kompost to darmowy sposób na użyźnienie.
To tylko przeniesienie zasobności gleby w inne miejsce. Chwasty wyjaławiają i w końcu nawet one nie będą rosły i surowiec się skończy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Moja znajoma co roku bierze ziemię ze swojego ogródka pod kwiatki balkonowe , a tam wkłada obornik , na jesieni dokłada bo się rozłoży.
Więc ile Tobie potrzeba materiału na taki dołek ? Najmniej przyczepa obornika plus dodatki spod kosiarki
Bożena
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Kompostowanie chwastów w głębokim dole to zły pomysł.
Kompostownik zakłada się na powierzchni gruntu.
Wysianie zielonego nawozu to sposób na użyźnienia ziemi w ogrodzie. Ja bym wysiał natychmiast żyto z wyką ozimą i przykrył włókniną.
Kompostownik ze ścianami z desek lub cegły zabije większość nasion i po roku będzie kompost.
Nie wolno sadzić drzewa na samym kompoście. Gleba musi mieć frakcję szkieletową.
Gdzie mieszkasz?
Jakiej wielkości jest ogród?
Czy badałaś glebę w Stacji Chemiczno Rolniczej?
Na jakiej głębokości jest woda?
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Ogród jest niewielki. Ziemia to czysty piasek. Może ze 3 cm szarego piachu na wierzchu, pod tym już sam żółty czysty piasek. Woda jest (z tego co sie orientuje) bardzo głęboko. Nie ma szans siać czegokolwiek, ziemia jest jak popiół, a po ogrodzie chodzą też kury i wszystko zdegradowałyby ostatecznie. Nie badałam gleby w żadnej stacji, osądzając po chwastach ziemia jest raczej kwaśna. Suchy kwaśny piasek- popiół. Wokół rośnie las sosnowy z niewielką domieszką liściastych. Na obszarze mojego ogrodu prawdopodobnie też znajdowały się w dawnej przeszłości lasy sosnowe zanim przeznaczono je pod zabudowania. Wszystkie drzewa owocowe w tutejszych ogrodach zazwyczaj wiodą mizerne i krótkie życie, chorują i zamierają.
A przesypywanie warstw kompostu piaskiem z tego dołu nie wytworzyło by owej frakcji szkieletowej ?
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

I jeszcze wiadomo że pryzmę kompostową zalecane jest czasami przerzucić jak to zrobisz ?
Mąż Ani
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

asprokol pisze:Roślina składa się w 98 % z wody
Przesadzasz.
Nawet tak "wodnisty" owoc jak ogórek ma jej 95%. I to świeży!
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Zwrócę uwagę, iż nie jest to prawda CAŁKOWITA :D

Owszem 95% z wody - ale tylko w ujęciu wagowym. Woda jest bardzo ciężka. W ujęciu objętościowym, wody już tak dużo nie ma.

Dalej sam, gotowy kompost ma uwilgotnienie na poziomie 60-70% !!!

A pod drzewo to lepiej, nie sadzić drzewa bezpośrednio w takim kompoście. To już lepiej kupić 2 duże worki gotowej ziemi ogrodniczej i wsypać w dół w którym wsadzamy drzewo. Taki obornik np. rozkładamy blisko drzewa, ale nie bezpośrednio przy - bo by "spalił" drzewo. Podobnie może być z tym Twoim, nie do końca przerobionym kompostem (kompost tworzy się w warunkach tlenowych. W dole ziemnych będziesz miał spowolniony proces, więcej będzie procesów gnilnych - to też procesy przerobu materii ale trwają trochę dłużej.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

akacjowa pisze:Ziemia to czysty piasek.
Może ze 3 cm szarego piachu na wierzchu, pod tym już sam żółty czysty piasek.
Kiedy w 1969 roku na jesieni dostałem działkę na zachwaszczonej łące grubość warstwy ciemniejszej ziemi była rzędu 10 cm. Poniżej był piasek.

Założyłem pryzmę kompostową w dole 1x1x0,5 m. Wrzucałem tam chwasty za wyjątkiem perzu, który układałem oddzielnie w stos. Wysiałem nawozy mineralne. Chyba Plon. "Zaoszczędziłem" na zbadaniu gleby.

Na wiosnę przekopałem to co było w dole kompostowym. Zdrowo się namęczyłem aby z dołu 1x1x0,5 m coś wyciągnąć. Wysiałem nawozy mineralne. Chyba Plon.
To co posiałem na wiosnę 1970 wzeszło i wydało plony. Co za radość. Własna rzodkiewka, marchew, pietruszka, buraki, pomidory, pory, kalarepy, kapusty, kukurydza, selery, ... .
Same najłatwiejsze w uprawie warzywa.
Wysiałem na oko nawozy mineralne. Posadziłem pierwsze drzewa i krzewy.

W roku następnym plon był gorszy, a w roku kolejnym katastrofalny. Podobnie mieli sąsiedzi.

Plony mieli ci którym rodzina przywoziła ze wsi rok w rok obornik. Ja nie miałem rodziny na wsi.

Ale z kupowanego Działkowca wyczytałem o czymś takim jak nawozy zielone. No i zacząłem je rok w rok wysiewać. Grubość warstwy ciemnej ziemi stopniowo się pogrubiała z każdym rokiem. Plony były znowu. Coraz obfitsze.

Posiej natychmiast gęsto żyto i wykę ozimą. Nawet pod drzewami. Dwa razy gęściej niż ci doradzi sprzedawca w sklepie ogrodniczym. Od razu zagrab bo ptaki ci wydziobią. Możesz przykryć włókniną. Dobrze zabezpiecz włókninę patykami i kamykami bo wrony potrafią podnieść i odsunąć włókninę.
Zaprenumeruj Działkowca - roczna prenumerata to 56,40 zł.
Wypożycz z biblioteki książki o uprawie działki, Jeszcze lepiej kup. Napisz jakie są w księgarni. Doradzę którą kupić.
Powodzenia. :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Hosta pisze:Dalej sam, gotowy kompost ma uwilgotnienie na poziomie 60-70% !!!.
Prawidłowa wilgotność pryzmy kompostowej to 50-60 %.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

A co powiecie na zastosowanie częściowo hugelkultur, na zasadzie butwiejących drewnianych gałązek z np brzezin na dno dołu (zrobiłyby one system napowietrzający, jakby wentylację) . W miarę rozkładu kompost przesiałby się z gałązkami , taka biomasa pod ziemią stale utrzymywałaby wilgoć ? Nie mam zamiaru napełnić całego dołu jednym haustem , raczej po trochu dorzucać co popadnie. Kury troche by tam podrapały, kret trochę podrążył, dżdżownice też napowietrzają ? Uważam, że nie ma większej różnicy czy kompost jest robiony z dole czy kompostowniku z drewnianych desek , ściany kompostownika też ograniczają dopływ powietrza ? Myślę ze jeżeli materiały będą stopniowo i umiejętnie dodawane, nie dojdzie do gnicia ?
Próbuję właśnie tej metody, jedynie na mniejsza głębokość, i w formie rowu. Po przerobieniu materii w rowie chcę zasadzić maliny. Za jakieś 3 lata może otrzymam jakieś wyniki ,oczekuję czegoś dobrego.

Nawozy zielone tez uważam za dobre przedsięwzięcie, ale w przypadku tego popieliska nasiona nawet nie skiełkują.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

akacjowa pisze: Nawozy zielone tez uważam za dobre przedsięwzięcie, ale w przypadku tego popieliska nasiona nawet nie skiełkują.
Nie mają wyboru. Wysiane muszą skiełkować bo inaczej wydziobią je ptaki. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”