Dół kompostujący chwasty

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Zacznijmy od podstaw ;) Dobra ziemia składa się w 25% z powietrza, 25% z wody i 50% z części stałej - w tym 5% próchnicy. Twojej glebie ewidentnie brakuje próchnicy i wody, niewykluczone też, że jest to piasek, któremu brakuje części frakcji ilastej lub jest jej za mało. Skład granulometryczny gleby jest też istotny. Zapewne też ubogie jest życie mikroorganizmów glebowych, które rozkładają próchnicę do formy przyswajalnej przez rośliny.
Aby ocenić z jaką glebą mamy do czynienia można wykonać prosty test.
Test wałeczka.
Należy wziąć garść wilgotnej ziemi i następnie zrobić z niej kulkę. Z piasku oczywiście nawet kulki nie da się zrobić.
Z kulki wałkujemy wałeczek grubości 1 cm. Im dłuższy i cieńszy wałeczek uda nam się zrobić tym więcej gliny zawiera nasza gleba. Jeśli wałeczek uda się uformować w obwarzanek i nie rozpadnie się on, znaczy to że nasza gleba jest bardzo gliniasta.
U Holzera znalazłam informację, że wałeczek z iłu ma połyskujące warstwy, natomiast z gliny jest matowy.
Można też oszacować ilość próchnicy: im bardziej ?czarne? będą ręce, tym jest jej więcej.
Kompleks sorpcyjny
Części mineralne (minerały ilaste), jak i części organiczne (próchnica glebowa) tworzą kompleks sorpcyjny, a także cząstki występujące jako połączenia organiczno-mineralne. Są zdolne do zatrzymywania (sorbowania) jonów znajdujących się w roztworze glebowym (woda + rozpuszczone w niej składniki pokarmowe). Większość składników kompleksu sorpcyjnego cechuje się ładunkiem ujemnym, a więc wykazuje zdolność wymiennego wiązania jonów dodatnich (kationów), takich jak na przykład: Ca2+, Mg2+, K+, NH4+.
Kompleksy sorpcyjne tworzą agregaty glebowe, a te glebę o strukturze gruzełkowatej.
Obrazek
Autor: Joanna Kośmider
Po wykonaniu testu do gleby dodajemy to czego jej brakuje.
W planowanym dole kompostującym zabraknie zabraknie części mineralnych, a tym samym powietrza.
Dobrze radzi dziadek22 - nawozy zielone. Zastosować ściółkowanie i utrzymać stałą wilgotność, zwłaszcza w okresie kiełkowania.
Albo kupić dużą ilość jakichś nawozów nawozów naturalnych i przekopać, a potem jeszcze wspomagać nawozami zielonymi. Może się też okazać, że trzeba będzie dołożyć trochę ziemi gliniastej.
Co do hugelkultur czyli zagonów pagórkowych. Robi się je na powierzchni ziemi i uprawia na nich warzywa. Na wierzchu zagonu znajduje się warstwa ziemi o dobrych parametrach, z dużym udziałem rozdrobnionego materiału organicznego. Sepp Holzer w pierwszym i drugim roku sadzi na nich rośliny "żerte" - dynia, cukinia, ogórek, kapusta, pomidory, kukurydza, seler, ziemniaki. W trzecim roku - mniej wymagające jak fasola, groch, truskawki, ponieważ proces rozkładu pni czy grubych gałęzi jest powolny i nie grozi już przenawożenie.
Wbrew takim obrazkom http://cdn3.craftsy.com/blog/wp-content ... sedBed.jpg Holzer nie sadzi drzew na zagonach, a pomiędzy nimi.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Ok, obsiać nawozami zielonymi. Tylko jak to zrobić? jeśli ogród jest jednocześnie wybiegiem dla kur, i nie ma możliwości podlać tej przestrzeni? Piasek nie daje się wcale zlepić, przesypuje się między palcami. Podlewanie też jest kłopotliwe, bo woda nawet nie chce wsiąkać. Udaje się namoczyć góra wierzchnie 2 cm po długim podlewaniu. Nawet jeśli nie było by tam kur, w tak suchej ziemi kiełki uschną.. Chyba posadzę morwy, aby okryć ziemię przed erozją od słońca i deszczu. Więcej nic chyba nie dam rady zrobić ( oprócz kopania dołów , zasypywania gałązkami i robienia w tym kompostu).
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

Piasek tak zbity, że woda nie chce wsiąkać? Przez piasek luźny, o małej zawartości części ilastych, woda przelatuje jak przez sito i nie daje się go ubić - coś jak w piaskownicy albo na plaży. To by wskazywało na obecność cząsteczek pylastych czyli dobrze, wymaga rozluźnienia, a nie konieczności ich dodania.
Może zatem etapowo zacznij dodawać próchnicy, ale nie w dołach (bo wtedy wszystko co cenne z rozkładu od razu ucieka w głąb), a na powierzchni, warstwą kilku centymetrów. Wydziel jakiś sektor i tam rzucaj odpadki organiczne - to co z kuchni, chwasty itd. Zastanów się skąd jeszcze możesz je wziąć. U mnie w gminie, bodajże raz w miesiącu, wywożone są odpady zielone. Może tak jacyś sąsiedzi pozbywają się liści np. z trawników? Może znasz jakieś osoby prowadzące warzywniak, którzy oddali by Ci to co wyrzucają? Może gdzieś w okolicy jest tartak i dało by się wziąć trociny? Może gdzieś da się tanio kupić słomę? Może skądś jeszcze? Im więcej różnych, tym lepiej.
Jak już uzbiera się te kilka cm, powiedzmy 5-10, wtedy delikatnie, płytko przekopać i posiać nawozy zielone, albo jeszcze raz te 10cm i wtedy nawozy zielone. I następny sektor.
Widok nie będzie zbyt estetyczny i jeśli będzie Ci to przeszkadzać to czymś okryć np. agrowłókniną. Metodą małych kroków i prawie darmo możesz użyźnić ziemię. Tyle, że to trochę potrwa.
Natomiast gdybyś już "dziś" czyli najbliższym sezonie chciała uprawiać warzywa to polecam ogród w kostkach słomy.
Obrazek
Tu mały instruktaż, akurat dotyczący ziemniaków https://www.youtube.com/watch?v=DdLoutMhZM0
https://www.youtube.com/watch?v=UXcA99xGHwQ https://www.youtube.com/watch?v=2RPpCBbUfIQ lub wiele innych w necie.
Nie należy zapomnieć pod kostki podłożyć kartonów https://www.youtube.com/watch?v=TyH4au0EmWM
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dół kompostujący chwasty

Post »

akacjowa pisze:Ok, obsiać nawozami zielonymi. Tylko jak to zrobić? jeśli ogród jest jednocześnie wybiegiem dla kur, i nie ma możliwości podlać tej przestrzeni?
Podziel ten ogród na dwie części. Po jednej niech sobie biegają kury. Drugą część odgródź płotkiem, podlej jak nie pada, obsiej żytem i wyką ozimą. Przykryj włókniną. Na brzegi włókniny połóż kamienia, na środek patyki. Musi się udać. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”